Αποστολέας Θέμα: Εργατης-εφρμογη  (Αναγνώστηκε 18167 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος locatzis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 22, 2016, 18:49 »
Σιγά σιγά μελετάω κάποιες βελτιώσεις για το Jimny. Μέσα σ' αυτές είναι η τοποθέτηση εργάτη!
Κοιτάζω για έναν μικρό εργάτη 4500 με 5000 lbs που βάση των αναγκών μου με καλύπτει. Ένας από τους λόγους που τον θέλω μικρό είναι ο περιορισμένος χώρος που διαθέτουμε. Δεν θέλω πολλά κοψίματα! Ο προφυλακτήρας του τελευταίου facelift είναι στο κάτω μέρος λίγο μεγαλύτερος κατα 3cm. Ισως να βοηθήσει την κατάσταση!! Έχω δει τοποθετήσεις αλλά με πολύ μεγαλύτερους εργάτες. Τι λέτε; Υπάρχει περίπτωση να χωρέσει;
manos man.

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 23, 2016, 11:22 »
Σε jimny εχει χωρεσει και 12αρης χωρις να εξεχει (σχετικα).... βαλε μεγαλυτερο εργατη οταν θα τον χρειαστεις θα το καταλαβεις ;)
Αν το ψαξεις θα βρεις στην αγορα  βελτιωτες που εχουν ασχοληθει και εχουν  ετοιμες λυσεις ( & αξιοπιστες κατα την χρηση).
 
πχ http://www.protrack.gr/proionta/suzuki/adm-menu/jimny/97-jimny-winch.html

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 23, 2016, 12:13 »
Μάνο βάλε έναν τουλάχιστον 6500 (καλύτερα 8000), οτιδήποτε μικρότερο δεν κάνει δουλειά...
Και αν μπει σωστά δεν εξέχει καθόλου...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Kapi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Πήραμε τον κακό δρόμο!
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 23, 2016, 12:53 »
Σιγά σιγά μελετάω κάποιες βελτιώσεις για το Jimny. Μέσα σ' αυτές είναι η τοποθέτηση εργάτη!
Κοιτάζω για έναν μικρό εργάτη 4500 με 5000 lbs που βάση των αναγκών μου με καλύπτει. Ένας από τους λόγους που τον θέλω μικρό είναι ο περιορισμένος χώρος που διαθέτουμε. Δεν θέλω πολλά κοψίματα! Ο προφυλακτήρας του τελευταίου facelift είναι στο κάτω μέρος λίγο μεγαλύτερος κατα 3cm. Ισως να βοηθήσει την κατάσταση!! Έχω δει τοποθετήσεις αλλά με πολύ μεγαλύτερους εργάτες. Τι λέτε; Υπάρχει περίπτωση να χωρέσει;
Και εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις μεγαλύτερο. Τουλάχιστον 6000lbs.
Όσο για την τοποθέτηση, εγώ τον έβαλα στον Φ. Κουτσουμπό στο Γέρακα. Ειμαι ευχαριστημένος.
George

Αποσυνδεδεμένος locatzis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 27, 2016, 14:21 »
Έχω πιάσει μέτρο και μετράω!! Άμα μετακινηθεί η σίτα του προφυλακτήρα πιο μπροστά κερδίζω σημαντικό χωρο. Αλλιώς ο χώρος ετσι όπως έχει είναι 11,5 cm και ο T-MAX που κοιτάω έχει φάρδος 12cm !  Πάντως και στο Terios που έχω εργάτη, έχω έναν κινέζικο 4.500 λίμπρες. Είναι κάπως αδύναμος και πολύ αργός αλλά όπου τον χρειάστηκα με ξελάσπωσε! Ε το Τζιμνάκι είναι και λίγο πιο ελαφρύ!
Προς το παρόν μέχρι να μαζευτούν χρήματα, έχω πολύ χρόνο για μελέτη!!!  ;) 
manos man.

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 27, 2016, 14:32 »
................................... Ε το Τζιμνάκι είναι και λίγο πιο ελαφρύ! ...................................
καλα δεν σου εχει τυχει να κολλησεις σε" μερεντα" με την κοιλια...........

Αποσυνδεδεμένος locatzis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 27, 2016, 14:45 »
................................... Ε το Τζιμνάκι είναι και λίγο πιο ελαφρύ! ...................................
καλα δεν σου εχει τυχει να κολλησεις σε" μερεντα" με την κοιλια...........

Χαχα!! Σωστό κι αυτό!!
Δίκιο έχετε για δυνατότερο εργάτη, δεν διαφωνώ! Αλλά σε ''μερέντες'' δεν είμαι ποτέ μόνος! Κοιτάζω κόστος και χώρο! Μην είναι όλα τόοοσο στριμωγμένα...
όπως και να έχει καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις μιας και το Τζιμνάκι το ξέρετε πολύ καλύτερα ;)

Υ.Γ. Αυτή η γρίλια στο τελευταίο μοντέλο... Που δεν σηκώνεται μαζί με το καπό! Κόβει την πρόσβαση !
manos man.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 28, 2016, 13:04 »
Μάνο, δεν υπάρχει περίπτωση να μην χωράει ο T-Max στον προφυλακτήρα σου. Φυσικά θα βγάλεις την σίτα για να έχεις πρόσβαση στο τύμπανο αλλά ο εργάτης δεν προεξέχει καθόλου...
Όσο για τη δύναμη, αναλόγως με τη χρήση που θα κάνεις (δηλαδή πόσο βαθιά θα χωθείς, σε τι κλίση, κλπ) θα επιλέξεις και τις ανάλογες λίμπρες.
Η εμπειρία μέχρι στιγμής έχει δείξει ότι θέλεις έναν αξιόπιστο εργάτη όσο αφορά τη μάρκα, με τουλάχιστον 6500 lbs δύναμη για σοβαρή χρήση. Προσωπικά θα σου έλεγα να κοιτάξεις ακόμα πιο δυνατούς, από 8000 lbs και πάνω.
Όταν θα τον χρειαστείς πραγματικά, τότε θα καταλάβεις τη διαφορά... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος locatzis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 28, 2016, 23:22 »
Αντώνη την σίτα όπως και να έχει θα την ξαναβάλω! Έστι κι αλλιώς οταν τον τοποθετήσω θα μπει η εντολή εσωτερικά με κουμπί παραθύρου ;) ! Μόνο στο φρένο θα πρέπει να βρω τρόπο να έχω προσβαση!
manos man.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 29, 2016, 10:36 »
Αντώνη την σίτα όπως και να έχει θα την ξαναβάλω! Έστι κι αλλιώς οταν τον τοποθετήσω θα μπει η εντολή εσωτερικά με κουμπί παραθύρου ;) ! Μόνο στο φρένο θα πρέπει να βρω τρόπο να έχω προσβαση!
Για να μην κόψεις τη σίτα θα πρέπει ο εργάτης να τοποθετηθεί αρκετά χαμηλά, δηλαδή η γλύστρα να είναι κάτω από το πλαστικό (κάτω) χείλος της σίτας, κάτι που δεν είναι ό,τι καλύτερο για λειτουργικούς λόγους.
Ούτως ή άλλως όμως, πρέπει να υπάρχει πρόσβαση στο τύμπανο του εργάτη πέρα από το clutch φυσικά...
 
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 29, 2016, 10:57 »
Η σιτα του jimny ειναι διακοσμητικη. Αν θες πραγματικη προστασια απο τρυπημα ψυγειου απο κανενα κλαδι βαλε μια σιτα γαλβανιζε με "ματι" 1cm .Το δενεις με χονδρα δεματικα στην μετωπη (εκει που πιανει το καπω ) και κατω στην τραβερσα που δενει τα δυο ραμφη του σασσι.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 01, 2016, 15:23 »
Δε χρειάζεται προστασία από τρύπημα ψυγείου ρε συ, αφού θα είναι ο εργάτης μπροστά..... ;D :D :D
B.R.A.T. President
www.brat.gr