Αποστολέας Θέμα: Εργατης-εφρμογη  (Αναγνώστηκε 18170 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος charis_cy

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Άντρας
Εργατης-εφρμογη
« στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 20:25 »
Παιδια καλησπερα! Σκεφτομαι σοβαρα την τοποθετηση εργατη! Ειναι κατι που πρεπει να γνωριζω επιπλεων? μπενει σε μαμησια κατασταση! καποιος μου ειπε για κατι αποστατες λογω του βαρους που θα προστεθει στο μπροστινο μερος! Οτιδηποτε πληροφοριες και συμβουλες ευπροσδεκτες. ...Α και καμια προταση για εργατη ειναι κι αυτη ευπροσδεκτη!

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 20:48 »
Παιδια καλησπερα! Σκεφτομαι σοβαρα την τοποθετηση εργατη! Ειναι κατι που πρεπει να γνωριζω επιπλεων? μπενει σε μαμησια κατασταση! καποιος μου ειπε για κατι αποστατες λογω του βαρους που θα προστεθει στο μπροστινο μερος! Οτιδηποτε πληροφοριες και συμβουλες ευπροσδεκτες. ...Α και καμια προταση για εργατη ειναι κι αυτη ευπροσδεκτη!
                                                                                                                                                     ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΕΡΓΑΤΗΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ OFF-ROAD ΟΧΗΜΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΤΗ ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ Η ΟΧΙ ΣΤΟ JIMNYΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ 6000LB ΕΡΓΑΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΦΥΛΑΧΤΗΡΑ ,Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΕΡΝΕΙΣ ΣΟΥ ΣΥΝΗΣΤΩ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΟΝ  WARN , H RAMSEY WINCH  ME ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝ                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 ;) ;) ;)
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft

Αποσυνδεδεμένος charis_cy

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 20:51 »
Παιδια καλησπερα! Σκεφτομαι σοβαρα την τοποθετηση εργατη! Ειναι κατι που πρεπει να γνωριζω επιπλεων? μπενει σε μαμησια κατασταση! καποιος μου ειπε για κατι αποστατες λογω του βαρους που θα προστεθει στο μπροστινο μερος! Οτιδηποτε πληροφοριες και συμβουλες ευπροσδεκτες. ...Α και καμια προταση για εργατη ειναι κι αυτη ευπροσδεκτη!
                                                                                                                                                     ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΕΡΓΑΤΗΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ OFF-ROAD ΟΧΗΜΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΤΗ ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ Η ΟΧΙ ΣΤΟ JIMNYΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ 6000LB ΕΡΓΑΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΦΥΛΑΧΤΗΡΑ ,Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΕΡΝΕΙΣ ΣΟΥ ΣΥΝΗΣΤΩ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΟΝ  WARN , H RAMSEY WINCH  ME ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝ                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 ;) ;) ;)



Μηπως γνωριζεις καποια μοντελα καλα και οχι πολυ extreme? Βασικα ποια ειναι τα κριτηρια επιλογης?

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 21:08 »
ΕXTREM ΜΟΝΤΕΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΜΩΣ ΑΛΛΑ Π.Χ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΑΙ ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΑΤΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΦΟΡΑΩ ΤΟΝ MILE MARKER 9500LB LIGO ΜΕΓΑΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟJIMNY ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ WARN ΟΜΩΣ 3ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΕΙ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΑ ΠΑΝΔΗΝΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΘΗΡΙΟ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΑΡΚΕΣ ΕΡΓΑΤΩΝ ΜΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΦΟΡΑΝΕ ΕΡΓΑΤΗ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΟΙ ΠΟΙΟ ΚΑΤΩ ΦΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΑΤΗ ΠΟΥ ΦΟΡΑΩ ΣΤΟJIMNY                                                                                                                                                                                                                                                                                                           
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 22:22 »
Το αν θα βάλεις 6000 lb ή 8000 lb ή 9500 lb εξαρτάται από το πόσο βαθειά έχεις σκοπό να κολλήσεις και που θα πας.

Στο Sami μου έχω T-Max 9500 και μου φτάνει οριακά, ειδικά τον χειμώνα.

Επίσης σημασία έχει ποιόν θα τραβήξεις (πχ. τον J-Land)  ha

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 22:34 »
Το αν θα βάλεις 6000 lb ή 8000 lb ή 9500 lb εξαρτάται από το πόσο βαθειά έχεις σκοπό να κολλήσεις και που θα πας.

Στο Sami μου έχω T-Max 9500 και μου φτάνει οριακά, ειδικά τον χειμώνα.

Επίσης σημασία έχει ποιόν θα τραβήξεις (πχ. τον J-Land)  ha
                                                                                                                                                      EIΣΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ Τ-ΜΑΧ 9500?
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 07:56 »
Το αν θα βάλεις 6000 lb ή 8000 lb ή 9500 lb εξαρτάται από το πόσο βαθειά έχεις σκοπό να κολλήσεις και που θα πας.

Στο Sami μου έχω T-Max 9500 και μου φτάνει οριακά, ειδικά τον χειμώνα.

Επίσης σημασία έχει ποιόν θα τραβήξεις (πχ. τον J-Land)  ha

EIΣΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ Τ-ΜΑΧ 9500?

Ναι Λευτέρη, είναι Super. Πολύ δύναμη, και πολύ χρήση...... Ολο και κάποιος θα κολλήσει για να τον βγάλω. Εμένα με έσωσε 2-3 φορές πριν βάλω το μπλοκέ.....




Αποσυνδεδεμένος J-Land

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1243
  • Φύλο: Άντρας
  • “ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ” www.escaper.gr
    • www.escaper.gr
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 08:24 »
θα συμφωνήσω με τον Χάρη το «μεγάλο γίνεται μικρό το μικρό δεν γίνετε μεγάλο »
πιστεύω ότι ο 9500 είναι η καλύτερη επιλογή γιατί μπορείς να τραβήξεις και κάνα μεγαλύτερο όχημα  lol lol
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 08:52 »
Εγώ πιστεύω ότι για το Jimny ένας 6000 - 6500 lbs είναι μια χαρά. Τη δύναμη του εργάτη δεν την προσαρμόζεις ανάλογα με το ποιόν θα κληθείς να τραβήξεις αλλά με το βάρος του δικού σου οχήματος πρωτίστως... ;) ;)
Ούτως ή άλλως αν έχει κολλήσει για τα καλά ένα land cruiser για παράδειγμα δεν πρόκειται να τον βγάλει ούτε 12000 lbs εργάτης χωρίς τροχαλία (έχουμε προσπαθήσει να τραβήξουμε ταυτόχρονα με 2 εργάτες G-wagen κολλημένο μέχρι το σασί σε ίσιωμα και δε μπορούσαμε να το κουνήσουμε)... :o :o
Για τα γερά κολλήματα ένα kerr rope (ελαστικό σκοινί) είναι το καλύτερο αλλά θέλει πολύ προσοχή στη χρήση...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 09:33 »
Αντώνη, για τον 6000 σε Jimny είμαι super επιφυλακτικός, μιας και έχω τύχει σε μέτρια δυσκολία μάρτυρας, Jimny με Warn 8000 και δυσκολεύτηκε πάρα πολύ σε ελαφριά ανηφόρα με μισοπαγωμένο χιόνι 20-30 cm

(πως το είπα πάλι.....) ...

Τες πα... το θέμα είναι που θα το χώσει κανείς...... και που θα πει από μόνος του : "Οπα, μέχρι εδώ πάω"
(σε αντίθεση με κάποιους κάποιους, ονόματα δε λέμε, με το σκεπτικό : αν δε πας δε θα μάθεις)

Στο κάτω κάτω, κανένα αυτοκίνητο που κόλλησε, δεν έμεινε εκεί για πάντα......


Αποσυνδεδεμένος J-Land

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1243
  • Φύλο: Άντρας
  • “ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ” www.escaper.gr
    • www.escaper.gr
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 09:48 »
Εγώ πιστεύω ότι για το Jimny ένας 6000 - 6500 lbs είναι μια χαρά. Τη δύναμη του εργάτη δεν την προσαρμόζεις ανάλογα με το ποιόν θα κληθείς να τραβήξεις αλλά με το βάρος του δικού σου οχήματος πρωτίστως... ;) ;)
Ούτως ή άλλως αν έχει κολλήσει για τα καλά ένα land cruiser για παράδειγμα δεν πρόκειται να τον βγάλει ούτε 12000 lbs εργάτης χωρίς τροχαλία (έχουμε προσπαθήσει να τραβήξουμε ταυτόχρονα με 2 εργάτες G-wagen κολλημένο μέχρι το σασί σε ίσιωμα και δε μπορούσαμε να το κουνήσουμε)... :o :o
Για τα γερά κολλήματα ένα kerr rope (ελαστικό σκοινί) είναι το καλύτερο αλλά θέλει πολύ προσοχή στη χρήση...


συμφωνώ αλλά διαφωνώ   lol lol

1) Το land cruiser  δεν κόλαει (εκτός έαν το οδηγώ εγώ)  87 87

2) Ποτέ δεν πάμε μονοί μας σε μια δραστηριότητα όποτε είναι καλύτερο να είσαι σε προετοιμασμένος
    μιας και η διάφορα του κόστος  6000 με 9500 εργάτη είναι μικρή 

3) το ελαστικό σκοινί kerr rope είναι επικίνδυνο στην χρήση του το κύριο πρόβλημα που παρουσιάζετε είναι να σπάει
    το σημείο του δεσίματος  και λόγο της μεγάλης ενέργειας που συγκεντρώνει θα χτυπήσει τουλάχιστον το ένα αμάξι.
    Για να χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια χρειάζονται ενισχυμένα δεσίματα  και κλειδιά  τουλάχιστον 3 κουβέρτες και να
    απομακρυνθούν όλοι οι πεζοί σε απόσταση τουλάχιστον  4 φορες το μήκος του 

υς. προτιμώ το σκάψιμο κάνει καλό 
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 10:57 »
Στο κάτω κάτω, κανένα αυτοκίνητο που κόλλησε, δεν έμεινε εκεί για πάντα......
Ποτέ δεν είναι αργά Χάρη.... lol lol lol lol lol lol

1) Το land cruiser  δεν κόλαει (εκτός έαν το οδηγώ εγώ)  87 87

 lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol

3) το ελαστικό σκοινί kerr rope είναι επικίνδυνο στην χρήση του το κύριο πρόβλημα που παρουσιάζετε είναι να σπάει
    το σημείο του δεσίματος  και λόγο της μεγάλης ενέργειας που συγκεντρώνει θα χτυπήσει τουλάχιστον το ένα αμάξι.
    Για να χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια χρειάζονται ενισχυμένα δεσίματα  και κλειδιά  τουλάχιστον 3 κουβέρτες και να
    απομακρυνθούν όλοι οι πεζοί σε απόσταση τουλάχιστον  4 φορες το μήκος του 
Όντως θέλει πάρα πολύ προσοχή και ενισχυμένα σημεία πρόσδεσης αλλά αν είναι σε καλή κατάσταση και δεν το παρακάνεις δεν είναι τόσο επικίνδυνο, απλά μπορείς να δοκιμάσεις 2-3 φορές με μικρότερη ταχύτητα αντί 1 με μεγαλύτερη. Και φυσικά υπάρχουν σκοινιά και σκοινιά, εκεί δε θέλει τσιγκουνιές... :) :) :)

υς. προτιμώ το σκάψιμο κάνει καλό 
Μαζί σου....... j12 j12 j12 roc2 roc2 roc2 a105 a105 a105
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος charis_cy

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 23:08 »
Καποιεσ συμβουλες για ο τι να προσεξω πρωτον στη αγορα του και κατα δευτερον στη χρηση του.......?

Αποσυνδεδεμένος J-Land

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1243
  • Φύλο: Άντρας
  • “ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ” www.escaper.gr
    • www.escaper.gr
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 08:03 »
καλημέρα να αγοράσεις από γνωστό μαγαζί με αρκετές εγκατάστασης και όχι με γνώμονα το κόστος

εγώ προσωπικά θα σου πρωτινά

http://www.xtreme4x4.gr/default.asp
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος charis_cy

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εργατης-εφρμογη
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 08:30 »
καλημέρα να αγοράσεις από γνωστό μαγαζί με αρκετές εγκατάστασης και όχι με γνώμονα το κόστος

εγώ προσωπικά θα σου πρωτινά

http://www.xtreme4x4.gr/default.asp


το προβλημα ειναι οτι ζω στην Κυπρο! ισως αν μαθω αν αποστελνει στην κυπρο να με βοηθησει καπως