Αποστολέας Θέμα: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71  (Αναγνώστηκε 35857 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MrsGeriatrix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το Ni στο JiNi
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 16:00 »
Ωραιο σαιτ εχετε φτιαξει αγαπητοι γαλατες.... lol lol

Μα είμαστε και ... ωραίοι  lol lol lol

ΥΓ.  sorry JPat!  Δεν θα σου χαλάσω άλλο το topic...
http://www.youtube.com/watch?v=AAhYeThYcBM

if you are not part of the solution, you are part of the problem...

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 16:12 »
Παιδιά τα έχει ζυγίσει στο 195/80/15 κανείς?
Ενδιαφέρομαι και γω για καινούργιο σετάκι (καλοκαιρινό)
μιας και τα αγαπημένα μου Bf παραδίδουν πνεύμα σιγά σιγά (μετά από 4 χρόνια χρήσης)
και επειδή δεν βγαίνουν σε 195/80/15 σκέφτομαι μήπως βάλω κάτι άλλο πιο ελαφρύ π.χ. Kumho?


Αποσυνδεδεμένος SamAir

  • Jimny
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 16:48 »
Καλησπερα παιδες και καλη χειμερινη σεζον!
στους καταλογους και το site της Kumho το KL71 σε 195/15 δε το εισα πουθενα!
ενδιαφερομαι και εγω αλλα δεν το βρισκω.
παντος ακουσα και διαβασα τα καλυτερα.
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος JiNi

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Asterix - Ελάτη Κεντρικού Ζαγορίου
    • livefreetime.blogspot.gr
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 18:28 »
JiNi, θυμάσαι πόσο είχες αγοράσει τη τετράδα τα Kumho 215/75/15? Κι εγώ γι' αυτά ψήνομαι περισσότερο. Μπορείς σε παρακαλώ να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες από το Jimny σου να τα δούμε φορεμένα?

440Ευρώ Γιάννη!!!
livefreetime.blogspot.gr
- Όταν πάμε στο βουνό δεν παίρνουμε τίποτα μαζί παρά μόνο φωτογραφίες και δεν αφήνουμε τίποτα παρά μόνο τις πατημασιές μας.
-Ο άτολμος φοβάται πριν από την εμφάνιση του κινδύνου,ο δειλός κατά τη διάρκειά του και ο θαρραλέος μετά

Αποσυνδεδεμένος JiNi

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Asterix - Ελάτη Κεντρικού Ζαγορίου
    • livefreetime.blogspot.gr
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 18:30 »
Καλησπερα παιδες και καλη χειμερινη σεζον!
στους καταλογους και το site της Kumho το KL71 σε 195/15 δε το εισα πουθενα!
ενδιαφερομαι και εγω αλλα δεν το βρισκω.
παντος ακουσα και διαβασα τα καλυτερα.
ευχαριστω
Φίλε SamAir υπάρχει σίγουρα και ας μην το βρίσκεις σε καταλόγους  ;)
livefreetime.blogspot.gr
- Όταν πάμε στο βουνό δεν παίρνουμε τίποτα μαζί παρά μόνο φωτογραφίες και δεν αφήνουμε τίποτα παρά μόνο τις πατημασιές μας.
-Ο άτολμος φοβάται πριν από την εμφάνιση του κινδύνου,ο δειλός κατά τη διάρκειά του και ο θαρραλέος μετά

Αποσυνδεδεμένος SamAir

  • Jimny
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 19:55 »
Καλησπερα παιδες και καλη χειμερινη σεζον!
στους καταλογους και το site της Kumho το KL71 σε 195/15 δε το εισα πουθενα!
ενδιαφερομαι και εγω αλλα δεν το βρισκω.
παντος ακουσα και διαβασα τα καλυτερα.
ευχαριστω
Φίλε SamAir υπάρχει σίγουρα και ας μην το βρίσκεις σε καταλόγους  ;)

ευχαριστω φιλε,θα ψαχτω καλυτερα.
αν τορα ξερεις και μαγαζι ακομα καλυτερα!

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 20:37 »
Φίλε Samair καλησπέρα κι από μένα. Προχθές τηλεφώνησα στην κεντρική αντιπροσωπεία της Kumho στης Ελλάδα και τους ρώτησα αν τα 195/80-15 και 215/75-15 εισάγονται. Μου απάντησαν θετικά και για τα δύο. ο μόνο που έχεις λοιπόν να κάνεις εσύ είναι να τους πάρεις ένα τηλέφωνο και να τους ρωτήσεις ποιος είναι ο συνεργάτης τους στη περιοχή που μένεις.

ΕΔΩ θα βρεις τα τηλέφωνα επικοινωνίας με το κεντρικό εισαγωγέα-χονδρέμπορο.

Οικονομικά είναι πασιφανέστατο ότι το 215/75/15 δε συμφέρει σαν αγορα με τέτοια διαφορά τιμής σε σύγκριση με το 195/80/15.

115?/τεμάχιο το 215/75
90?/τεμάχιο το 195/80!

Προσωπικά ίσως προτιμήσω το 215 για λόγους εμφάνισης και μόνο. Στο αυτοκίνητο του JiNi μου άρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, αφού θεωρώ ότι έχει ακριβώς το κατάλληλο φάρδος το πέλμα του ώστε να δώσει το κάτι παραπάνω αισθητικά.

Εννοείται ότι εξακολουθώ να ψάχνω για καλύτερες τιμές στο ίντερνετ και αν βρω κάτι θα ενημερώσω μέσω του Thread όλους τους ενδιαφερόμενους. Μάλιστα κάτι βρήκα από Μεγάλη Βρετανία με αρκετά μεγάλη διαφορά τιμής, αλλά δυστυχώς δε στέλνουν στο εξωτερικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2008, 20:46 από JPat »

Αποσυνδεδεμένος SamAir

  • Jimny
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 23:23 »
Φίλε Samair καλησπέρα κι από μένα. Προχθές τηλεφώνησα στην κεντρική αντιπροσωπεία της Kumho στης Ελλάδα και τους ρώτησα αν τα 195/80-15 και 215/75-15 εισάγονται. Μου απάντησαν θετικά και για τα δύο. ο μόνο που έχεις λοιπόν να κάνεις εσύ είναι να τους πάρεις ένα τηλέφωνο και να τους ρωτήσεις ποιος είναι ο συνεργάτης τους στη περιοχή που μένεις.

ΕΔΩ θα βρεις τα τηλέφωνα επικοινωνίας με το κεντρικό εισαγωγέα-χονδρέμπορο.

Οικονομικά είναι πασιφανέστατο ότι το 215/75/15 δε συμφέρει σαν αγορα με τέτοια διαφορά τιμής σε σύγκριση με το 195/80/15.

115?/τεμάχιο το 215/75
90?/τεμάχιο το 195/80!

Προσωπικά ίσως προτιμήσω το 215 για λόγους εμφάνισης και μόνο. Στο αυτοκίνητο του JiNi μου άρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, αφού θεωρώ ότι έχει ακριβώς το κατάλληλο φάρδος το πέλμα του ώστε να δώσει το κάτι παραπάνω αισθητικά.

Εννοείται ότι εξακολουθώ να ψάχνω για καλύτερες τιμές στο ίντερνετ και αν βρω κάτι θα ενημερώσω μέσω του Thread όλους τους ενδιαφερόμενους. Μάλιστα κάτι βρήκα από Μεγάλη Βρετανία με αρκετά μεγάλη διαφορά τιμής, αλλά δυστυχώς δε στέλνουν στο εξωτερικό.

ευχαριστω φιλε,
παντος αν βρεις κατι απ'εξω πεσ'μου.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 13:53 »
Και εγώ είμαι της άποψης του 195/80... Αυτή την στιγμή φοράω τα BF215/75 και όταν είναι να τα αλλάξω θα κοιτάξω σίγουρα για 195/80... Αν και εκτός είναι κορυφαία και σαν λαστιχο και σαν διάσταση (δεν ξέρω σίγουρα όμως αν η διάσταση έπαιξε ρόλο), θεωρώ ότι έχει κόψει πολύ το γύμνι και έχει ανεβάσει την κατανάλωση... Από αισθητικής άποψης, πιστεύω ότι με αποστάτες διορθώνονται τα πράγματα...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 13:59 »
Παιδιά αν τα πάρει κάποιος, πριν τα φορέσει ας μπει στον κόπο να τα ζυγίσει ζανταρισμένα
και ας ποστάρει τα αποτελέσματα εδώ: http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,2165.0.html
που υπάρχουν και άλλα ζυγίσματα.
Έτσι για να τα έχουμε σαν μέτρο σύγκρισης.
Νομίζω ότι παίζει μεγάλο ρόλο το βάρος του ελαστικού και στις επιδόσεις και στην κατανάλωση.


Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 14:34 »
Το βάρος του ελαστκού παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στο θέμα άνεσης της ανάρτησης, ειδικά σε ταξίδι.

Αν το ζαντολάστιχο είναι βαρύ, σε ένα σαμαράκι που θα πεταχτεί προς τα πάνω, η ανάρτηση θα "πάρει" μέρος του κραδασμού. Λόγω του βάρους όμως και της μεγαλύτερης αδράνειας από την κίνηση που απέκτησε στο σαμαράκι, το ζαντολάστιχο θα τείνει να συμπιέσει περισσότερο την ανάρτηση με αποτέλεσμα να την "ακούμε" εμείς από μέσα.

Θυμηθήτε παλιά (ακόμα και τώρα που δεν βγαίνουν όλα τα αυτοκίνητα με αλουμινένιες ζάντες) όλοι τρέχαμε να αλλάξουμε τις σιδερένιες και να βάλουμε αλουμινένιες, για να μπορέσουμε να βάλουμε πιο σκληρές αναρτήσεις (στα αυτοκίνητα δρόμου) για καλύτερα κρατήματα (κυρίως)



Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 15:20 »
Παιδες,απο εσας που φορατε τα BF MUD θελα μια ΜΕΓΑΑΑΑΛΗ χαρη!!!Ας μου μετρησει καποιος την αποσταση απο τον δεξι αριστερο τροχο εξωτερικα εως τον αριστερο τροχο εξωτερικα παλι.Φοραω τα 195/80/15 κ δε ξερω αν με περνει να βαλω αποστατες χωρις να βρισκω στα κλεισιματα των τροχων..Ειναι καποιος που να του βρισκει το λαστιχο?
Υποσημειωση:Φοραω την τετραποντη την ΟΜΕ!


Σορρυ που ειναι λιγο οφφ-τοπικ....

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 08:41 »
Καλημέρα σε όλους, είμαι πλέον κάτοχος του ελαστικού KUMHO ΚL-71 σε διαστάσεις 195/80/15 και μετά απο λίγα ασφάλιτινα χιλιόμετρα έχω να δηλώσω πώς: Αρχικά ΕΞΑΦΑΝΊΣΤΗΚΕ το τρέμουλο στο τιμόνι, (δέν ξέρω πώς αλλά ο τύπος έκανε ζυγοστάθμιση 50 λεπτά στα λάστιχα και μάλιστα μου το είπε πως μπορεί και να σταματησει το τρέμουλο μετα την ζυγοστάθμιση) μετά, έχουν και το θόρυβο τους βέβαια αλλά θόρυβο έχω ούτος η άλλος απο την σχάρα οποτε δέν με ενοχλεί, και φυσικά τελευταίο αλλά εξίσου συμαντικό το ότι εμφανισιακά ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ!!
Τώρα μόνο μένει να τα δοκιμάσω στο μέρος για το οποίο έχουν κατασκευαστεί, την ΛΑΣΠΗ!!!! ;D ;D
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 09:19 »
Φίλε 4x4er καλοτάξιδα τα καινούρια σου παπά!!! cl cl cl
Μήπως μπορείς να μου πεις τι εξωτερική διάμετρο έχουν?
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 09:21 »
Θα τα μετρήσω και θα σου πώ, πάντως αν το ρωτάς για το άν βρίσκουν στους θόλους, με μαμίσια ανάρτηση που φοράω κανένα πρόβλημα...
Mountains, seas, somewere in between...