Αποστολέας Θέμα: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71  (Αναγνώστηκε 35850 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος johndentist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗ
    • My DPGR Gallery
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 19:35 »
Τα Kumho τα αγόρασα απο Αμπελόκηπους  δεν έχω τώρα στοιχεία  αλλά έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος τουλάχιστον απο το σερβις στο κατάστημα. KUMHO ΚL-71 σε διαστάσεις 195/80/15 και μετά απο λίγα ασφάλιτινα χιλιόμετρα έχω να δηλώσω πώς: Αρχικά ΕΞΑΦΑΝΊΣΤΗΚΕ το τρέμουλο στο τιμόνι, (δέν ξέρω πώς αλλά ο τύπος έκανε ζυγοστάθμιση 50 λεπτά στα λάστιχα και μάλιστα μου το είπε πως μπορεί και να σταματησει το τρέμουλο μετα την ζυγοστάθμιση) μετά, έχουν και το θόρυβο τους βέβαια αλλά θόρυβο έχω ούτος η άλλος απο την σχάρα οποτε δέν με ενοχλεί, και φυσικά τελευταίο αλλά εξίσου συμαντικό το ότι εμφανισιακά ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ!!
Τώρα μόνο μένει να τα δοκιμάσω στο μέρος για το οποίο έχουν κατασκευαστεί, την ΛΑΣΠΗ!!!!  ¶ντε και άρχίσαν και οι βροχές!!!!!!
Ακόμα δεν έβρεξε στην Θεσσαλονίκη για να δοκιμάσεις τα λάστιχα;;;  ;D ;D ;D >laspi/
Πάντως φίλε μου με ενδιαφέρει πολύ η συμπεριφορά του λάστιχου με τις εργοστασιακές αναρτήσεις και αν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα σε εκτός δρόμου συνθήκες με έντονη λειτουργία της ανάρτησης.... Αν μπορείς επίσης να ανεβάσεις κάποιες φωτογραφίες από το αμάξι με τα λάστιχα φορεμένα για να δούμε και την αισθητική πλευρά του πράγματός....  :D

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 19:54 »
Λοιπόν εδώ έχεται την λίστα με τηλ. και (κάποιες διευθύνσεις) απο ΕΙΣΑΓΩΓΕΙΣ KUMHO στη Θεσσαλονίκη:

   2310 737374: Ελευθερίας 54, Αμπελόκηποι, Κώστας Αντωνίου ( απο αυτό αγόρασα τα δικά μου 4αδα KL71 195/80-/15 με 360ευρώ και πολύ καλή  εξυπηρέτηση..) Τα ελαστικά σε διαστάσεις  215/75/15 κοστίζουν 445 ευρώ...

   2310 928989: ¶νω Τούμπα
   2310 923989: Κάτω Τούμπα
   2310 328004: Πυλαία
   2310 722328: ?
   2310 772995: ?

Υ.Γ. ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΥΡΙΟ.....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2008, 19:56 από 4x4er »
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 14:25 »
Φίλε 4x4er, μήπως μέτρησες την εξωτερική διάμετρο άπό τα λάστιχα?
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος SamAir

  • Jimny
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 17:25 »
παιδες καλησπερα και παλι.
μηπως εχει κανεις καποια προταση για μαγαζι στην αθηνα που να τα δινει κατω απο 400ε?
μεχρι προτεινως τα εβρισκα 350-360ε. τωρα ολοι μου λενε 400ε
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 20:07 »
Καλησπέρα και πάλι. Σχετικά με αυτό που αναφέρει ο Samair, ένας φίλος πήρε τιμή για τα 215/75/15 πριν 5-6 μέρες και του είπαν 480? αντί για 460? που είχαν πει σε εμένα. Μήπως έγινε κάποια αύξηση τιμών?
Φίλε JiNi, ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Μιλώντας με ένα φίλο μου, ενημερώθηκα ότι παρόλο που φοράω ΟΜΕ +4 με το 215/75/15 θα έχω πρόβλημα, διότι θα βρίσκει στους θόλους όταν θα είναι το αυτοκίνητο "στραμπουλιγμένο", δηλαδή πλήρες κρέμασμα και στρίψιμο τιμονιού. Το διάστημα που τα φοράς έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο? Βρήκε δηλαδή ποτέ το λάστιχο σου? Τι ανάρτηση φοράς στο Jimny σου? Το δικό μου έχει το παλιό προφυλακτήρα, αν αυτό έχει κάποια σημασία.

Τα παιδιά που έχετε το KL-71 τι προσωπική εντύπωση έχετε για την αντοχή στη φθορά? Κοινώς, κρίνετε ότι "φαγώνεται" γρήγορα? Στα πρώτα σχόλια είδα ότι γίνεται σαφής αναφορά για τη περιορισμένη ικανότητα του στη λάσπη σε σχέση με άλλα MT λάστιχα. Σαν αξιόπιστη εναλλακτική υπάρχει κάποιο άλλο ελαστικό που θα προτείνατε? Για το BFGoodridge MT τι γνώμη έχετε?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Αποσυνδεδεμένος SamAir

  • Jimny
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 02:11 »
παιδες καλησπερα και παλι.
μηπως εχει κανεις καποια προταση για μαγαζι στην αθηνα που να τα δινει κατω απο 400ε?
μεχρι προτεινως τα εβρισκα 350-360ε. τωρα ολοι μου λενε 400ε
ευχαριστω

μιλαω παντα για 195/80/15

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 02:31 »
Παιδιά, προχτες φορεσα επιτελους κι εγω μια 5άδα απο τα ΚL 71! 195/80/15. Τρομερό λάστιχο. Τέλεια εμφάνιση,παίρνεις αρκετό υψος,το γυμνι ειναι πολυ πιο απορροφητικο σε λακουβες. Το δοκιμασα σημερα μετα τις βροχες. Πραγματικά, στο χωμα ηταν απολαυση. Το γυμνι μου εγινε πολυ καλυτερο και ανετο εκτος δρομου. Χωθηκα σε βαθιες παχιες λασπες, αλλα δεν με προβληματισε καθολου. Ολα ξεπεραστηκαν με ευκολια. Το λάστιχο με την πρωτη ευκαιρια αυτοκαθαριζοταν. Στην ασφαλτο,ο θορυβος βρισκεται σε νορμαλ επιπεδο....δεν με ενοχλει καθολου. Στις χαμηλες ταχυτητες, απο τα 25χλμ/ωρα και κατω, νοιωθεις στην καμπινα τα τρακτερωτα λαστιχα και τα τεραστια τακουνια να πατανε στην ασφαλτο!(αυτο μπορει να το κανουν ολα τα ΜΤ δεν ξερω..!). Το αυτοκινητο δε εχει κοψει καθολου. Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και νοιωθω οτι εκανα μια καλη μετατροπη/αλλαγη στο αυτοκινητακι μου. ΚΑΛΟΛΑΣΠΩΤΑ...! yah yah yah yah

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 13:17 »
Καλημέρα φίλε alpinist και καλολάσπωτα τα καινούρια σου ελαστικά! Μπορείς να μου πεις σε τι τιμή τα αγόρασες?
Καλές βόλτες και καλό χειμώνα!

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 16:49 »
100 ευρώ το κομματι τα βρηκα φίλε μου... Στην Αλεξανδρούπολη. Να έχετε στο νου σας οτι οι τιμες αλλάζουν συχνα γιατι οι εταιρειες βγαζουν συχνοτερα καινουριους καταλογους και οι τιμες ειναι μεγαλυτερες!! Λόγω της τιμης του πετρελαιου μου ειπαν.....  Δηλαδή όσο πιο γρήγορα τα πάρουμε, τόσο το καλύτερο!!

Αποσυνδεδεμένος johndentist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗ
    • My DPGR Gallery
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 16:54 »
100 ευρώ το κομματι τα βρηκα φίλε μου... Στην Αλεξανδρούπολη. Να έχετε στο νου σας οτι οι τιμες αλλάζουν συχνα γιατι οι εταιρειες βγαζουν συχνοτερα καινουριους καταλογους και οι τιμες ειναι μεγαλυτερες!! Λόγω της τιμης του πετρελαιου μου ειπαν.....  Δηλαδή όσο πιο γρήγορα τα πάρουμε, τόσο το καλύτερο!!
Η αίσθηση στην άσφαλτο σε σχέση με τα εργοστασιακά λάστιχα πως είναι; Αντιμετώπισες πρόβλημα στα κρατήματα σε στροφές κτλ λόγω του μικρότερου πέλματος; Αν το αμάξι σου είναι χωρίς ψήλωμα βρίσκει καθόλου στους θόλους το λάστιχο..... Αυτά.....  ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 20:23 »
Παιδιά, προχτες φορεσα επιτελους κι εγω μια 5άδα απο τα ΚL 71! 195/80/15. Τρομερό λάστιχο. Τέλεια εμφάνιση,παίρνεις αρκετό υψος,το γυμνι ειναι πολυ πιο απορροφητικο σε λακουβες. Το δοκιμασα σημερα μετα τις βροχες. Πραγματικά, στο χωμα ηταν απολαυση. Το γυμνι μου εγινε πολυ καλυτερο και ανετο εκτος δρομου. Χωθηκα σε βαθιες παχιες λασπες, αλλα δεν με προβληματισε καθολου. Ολα ξεπεραστηκαν με ευκολια. Το λάστιχο με την πρωτη ευκαιρια αυτοκαθαριζοταν. Στην ασφαλτο,ο θορυβος βρισκεται σε νορμαλ επιπεδο....δεν με ενοχλει καθολου. Στις χαμηλες ταχυτητες, απο τα 25χλμ/ωρα και κατω, νοιωθεις στην καμπινα τα τρακτερωτα λαστιχα και τα τεραστια τακουνια να πατανε στην ασφαλτο!(αυτο μπορει να το κανουν ολα τα ΜΤ δεν ξερω..!). Το αυτοκινητο δε εχει κοψει καθολου. Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και νοιωθω οτι εκανα μια καλη μετατροπη/αλλαγη στο αυτοκινητακι μου. ΚΑΛΟΛΑΣΠΩΤΑ...! yah yah yah yah
Σε βλέπω πολύ ενθουσιασμένο! Τι λάστιχα φορούσες πρίν?

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 11:21 »
Καλημέρα, έβγαλα φώτος το πρωί απο τα ΚL71 μου, σε λίγο θα τις αναρτήσω στη gallery...
(περιμένω να μου φέρουν τον αντάπτορα για τη μνήμη ;D)
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος johndentist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗ
    • My DPGR Gallery
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 12:53 »
Τις περιμένουμε ανυπόμονα τις φωτογραφίες.....   roc2 roc2 roc2
Αν θες πες μας και μερικά πράγματα για την συμπεριφορά των ελαστικών από τη μέχρι τώρα χρήση τους... (σε σχέση με τα εργοστασιακά αλλά και με τα Α/Τ που είχες....)

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Αγορά ελαστικών Kumho KL-71
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 13:26 »
t4 Δεν μπορώ να τις ανεβάσω απο το pc μου στο gallery μου γράφει αυτό:

For security purposes, you can't use this feature until the Gallery Site Administrator configures a set of legal upload directories.

Πώς μπορώ να τις ανεβάσω κατευθείαν εδώ??? ::)
Ευχαριστώ...
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Mountains, seas, somewere in between...