Αποστολέας Θέμα: Midland 78 Plus Multi ή κάτι άλλο?  (Αναγνώστηκε 6446 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Midland 78 Plus Multi ή κάτι άλλο?
« στις: Οκτώβριος 08, 2008, 22:40 »
Καλησπέρα σας. Πρόσφατα αποφάσισα να προμηθευτώ ένα CB για το Jimny, για χρήση στις εκδρομές. Είμαι μεταξύ Midland 78 Plus Multi, Midland 121 (νέο βασικό μοντέλο), Midland 48 Plus Multi & Midland 100. Η προμήθεια της συσκευής και της κεραίας (MIDLAND 18-244M, μαγνητική) θα γίνει από φίλο ηλεκτρονικό εδώ στο Ρέθυμνο. Έχετε προσωπική άποψη για τα παραπάνω CB? Αξίζει να πληρώσω κάτι παραπάνω για κάτι καλύτερο, όπως πχ το Midland 48 Plus Multi ή το ακόμα καλύτερο Midland 48 Excel Multi, ή να αγοράσω το 78 Plus Multi στο οποίο κλίνω? Ο λόγος που δε σας ρωτάω για άλλη μάρκα είναι διότι ο φίλος μου έφερε μόνο Midland και η τιμή που μου έδωσε είναι χωρίς δικό του κέρδος. (~100?)
Στο χώρο του CB έχω μηδενικές γνώσεις αν εξαιρέσω κάποιες πληροφορίες που βρήκα διαθέσιμες στο Φόρουμ, γι' αυτό η βοήθεια σας θα είναι ακόμα πιο πολύτιμη. Ευχαριστώ.

ΥΓ: Ξέχασα να αναφέρω ότι τα "78 Plus Multi" & "121", είναι "ξεκλείδωτα" όπως μου είπε ο φίλος μου και παίζουν στα 10W, όχι στα 4. Αυτό φαντάζομαι είναι σοβαρό πλεονέκτημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2008, 22:42 από JPat »

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Midland 78 Plus Multi ή κάτι άλλο?
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 16, 2008, 19:17 »
Τελικά τοποθέτησα το Midland Alan 78 Plus Multi. Από τη συσκευή είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είμαι κάτοχος του παλιού Jimny. Η τοποθέτηση του CB έγινε ακριβώς κάτω από το τασάκι σε σημείο που η συσκευή χώρεσε ακριβώς, αν και λίγο μεγαλύτερη σε διαστάσεις από τα Midland 121, 199 & 100, και μάλιστα είχαμε και τον απαραίτητο χώρο από πίσω για τα μπόσικα των καλωδίων. Στα νέα Jimny δε ξέρω αν αλλάζουν καθόλου οι τελικές διαστάσεις του ταμπλό. Το μόνο πρόβλημα που παρουσιάστηκε και δεν είχαμε προβλέψει, είναι η περίπτωση που πηγαίνουμε εμπρός το κάθισμα του συνοδηγού για να καθίσουν πίσω επιβάτες. Δυστυχώς το "κρεμαστάρι" του μικροφώνου βιδώθηκε σε τέτοιο σημείο που το κάθισμα όταν πηγαίνει τέρμα μπρος βρίσκει σε αυτό και πιέζει το μικρόφωνο πολύ άσχημα. Γι' αυτό αν βάλετε CB προσέξτε αυτή τη μικρή αλλά σημαντικότατη λεπτομέρεια!
Επίσης άλλο ένα μικρό πρόβλημα που δεν έχουμε λύσει ακόμα είναι η περίπτωση που κάποιος άλλος πομποδέκτης βρίσκεται πολύ κοντά μου και προσπαθεί να μου μιλήσει. Σε αυτή τη περίπτωση τον ακούω πολύ σιγά και καθόλου καθαρά. Μόλις απομακρυνθούμε λίγο ακούγεται "καμπάνα". Από ότι μου είπε ο φίλος μου που μου έκανε τη τοποθέτηση, μάλλον "γίνεται υπεροδήγηση του σήματος ήχου στον ενισχυτή του CB λόγω υπερβολικής ευαισθησίας λήψης της συσκευής, με αποτέλεσμα να μπουκώνει ο ενισχυτής". Έχει κανείς από εσάς αντιμετωπίσει ποτέ τέτοιο πρόβλημα και αν ναι, πως το λύσατε?

Επειδή είμαι στο γραφείο δε μπόρεσα να ανεβάσω τις φωτογραφίες μετά τη τοποθέτηση. Θα μεριμνήσω μόλις πάω στο PC του σπιτιού.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2008, 19:19 από JPat »

Αποσυνδεδεμένος PANOS72

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 420
  • Φύλο: Άντρας
  • Mad for mud
Απ: Midland 78 Plus Multi ή κάτι άλλο?
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 16, 2008, 19:55 »
Μπούκωμα τυχαίνει και σ' εμένα (με το Αlan 121) μόνο όταν το άλλο αυτοκίνητο είναι ακριβώς δίπλα. Στα 4-5 μέτρα απόσταση (οι κεραίες) είναι ΟΚ.
www.youtube.com/user/PanosJimny?feature=mhw4 <Panos72 Youtube channel
www.greektube.org/user/panji                              <Panos72 Greektube channel

Αποσυνδεδεμένος ITALTRONIC

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 107
Απ: Midland 78 Plus Multi ή κάτι άλλο?
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 16, 2008, 23:04 »
το ιδιο παθαινω και εγω. Μολις απο μακρυνθει το αλλο αυτοκινητο λιγο ολα οκ
οπου δεν υπαρχει δρομος τον ανοιγει ενα JIMNY

Αποσυνδεδεμένος ITALTRONIC

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 107
Απ: Midland 78 Plus Multi ή κάτι άλλο?
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 16, 2008, 23:11 »
το cb το εβαλα κατω απο το τασακι με 2 μεταλλικες γωνιες που βιδωνουν πανω στη μεταλλικη βαση του cb και οι 2 γωνιες στις μπροστινες τρυπες που βιδωνετε το ταμπλο μπροστα απο το μοχλο ταχυτητων και το μικροφωνο το εβαλα διπλα στο χειροφρενο το οποιο ειναι πολυ ευκολο στη χρηση και δεν ενοχλει πουθενα
οπου δεν υπαρχει δρομος τον ανοιγει ενα JIMNY

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Midland 78 Plus Multi ή κάτι άλλο?
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 08:30 »
Αν σας μπουκώνει και πρέπει οπωσδήποτε να μιλήσετε από κοντινή απόσταση, μπορείτε να μειώσετε το GAIN της κεραίας..... Λογικά δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Στα περισσότερα CB υπάρχει ρύθμιση GAIN.


Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Midland 78 Plus Multi ή κάτι άλλο?
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 23:01 »
Ανέβασα μερικές φωτογραφίες από τη τοποθέτηση του Midland σε Jimny Cabrio μοντ. 2003. Όπως ανέφερα και παραπάνω η τοποθέτηση έγινε ακριβώς κάτω από το τασάκι. Υπενθυμίζω ότι το Midland 78 Plus Multi είναι αισθητά μεγαλύτερο σε μέγεθος από τα Midland 121, Midland 100 & Midland 199.


Λήψη από το ύψος στήθους



Όψη Κεντρικής Κονσόλας



Τοποθέτηση Μικροφώνου (Έγινε σε λάθος σημείο! Διαβάστε παραπάνω για λεπτομέρειες)



Εικόνα Χώρου Πίσω Από Συσκευή




Λήψη Λίγο Χαμηλότερα Από Το Ύψος Ματιού


Κενό Μεταξύ CB και Επιλογέα Με Κουμπωμένη 3η





Αποσυνδεδεμένος panosxalkida

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 494
Απ: Midland 78 Plus Multi ή κάτι άλλο?
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 18:37 »
Μπραβο πολυ καλη δουλεια και λεπτομερης  επεξηγηση. Ποσο σου πηγε το συγκεκριμενο γιατι σκεφτομαι για το ιδιο μιας και αυτο που εχω μου βγηκε μουφα bhe

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Midland 78 Plus Multi ή κάτι άλλο?
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 19:14 »
Πάνο η τιμή που έκανε σε εμένα ο φίλος μου δεν είναι ενδεικτική λόγω γνωριμίας και ιδιαιτέρων συνθηκών. Μου έδωσε όμως κάποιες ιδιαίτερα φιλικές και ανταγωνιστικές τιμές για τα παιδιά εδώ στη Κρήτη στις οποίες συμπεριλαμβάνεται κεραία και τοποθέτηση αν έρθουν στο Ρέθυμνο στο μαγαζί του να το βάλουν.  Αυτό βέβαια που είπα εγ'ω στα παιδιά είναι να συνεχίσουν το ψάξιμο και αν βρουν αλλού φθηνότερα να βάλουν από εκεί, ο φίλος μου εξάλλου δεν έχει κανένα πρόβλημα με αυτό.

Midland 78 Plus Multi (κομπλέ) 121,50?
Midland 121 (κομπλέ) ~115?
Midland 100 (κομπλέ) 83-85?
Μidland 199 (κομπλέ) ~77?

Για να μη θεωρηθεί ότι κάνω το μεσάζοντα και προωθώ κατάστημα, το κέρδος του παιδιού αν το ακούγατε είναι για γέλια και το σκηνικό για τους Κρητικούς Jimnistas το κάνει αποκλειστικά και μόνο από αγάπη για το Offroad και λόγω γνωριμίας μας.
Εκτίμηση μου είναι ότι αν βρεις σε άγνωστο έμπορο τιμή με τοποθέτηση και κεραία 10-15% υψηλότερη είναι αρκετά καλή προσφορά.

Η κεραία που συμπεριλαμβάνεται στη τιμή είναι μια οικονομική μαγνητική της Midland αν δε κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος panosxalkida

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 494
Απ: Midland 78 Plus Multi ή κάτι άλλο?
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 18:06 »
 _thank>  .Παντως σε μια ερευνα αγορας που εκανα εδω σημερα για το συγκεκριμενο κομπλε 180ε περιπου μου ειπε   0_21  οντος το φιλαρακι σου σε εφτιαξε με το cb ;) Oποτε με συμφερει να ερθω να το παρω απο την Κρητη και με τα ρεστα να πληρωσω εισητηρια και καφε lol lol