Αποστολέας Θέμα: Υπερτυμπανισμός!!  (Αναγνώστηκε 51982 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 23:49 »
Κ εγω ρε Σπυρο που ειμαι στους +4 με +5 ποσο πρεπει να φαρδυνω?
10 ποντους?? :o

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #91 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 19:57 »
8-10 ποντους.....
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #92 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 19:58 »
Ανακεφαλαιώνω:
Για πολύ μικρό ψήλωμα δεν το φαρδαίνω καθόλου, για μικρό ψήλωμα το φαρδαίνω Χ2 και για μεγάλο ψήλωμα το φαρδαίνω Χ1.
Ελπίζω να το κατάλαβα σωστά ???

για μεγαλο ψηλωμα και να θελεις δεν μπωρεις να ακολουθισεις το <οσο ψηλωνεις τοσο φαρδενεις>......

 :D :D :D :D :D
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #93 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 21:57 »
Για να φαρδυνω ρε wolf 8-10 ποντους δε πρεπει ν'αφησω φτερο για φτερο.... Θα το ξεπουπουλιασω το τζιμνυ.... lol lol
Σοβαρα τωρα...τοσο πολυ πρεπει? ???

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #94 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 12:57 »
με αποστατες 5 ποντους στη καθε πλευρα δεν εχεις προβλημα...τι λαστυχα φορας?
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #95 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 19:12 »
Φοραω 195r15 τα KL71.Θεωρω οτι θα βρισκω ρε συ με αποστατες 5 ποντους...και χωρις να κοψω φτερα...ετσι δεν ειναι?

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #96 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 19:18 »
δεν θα βρισκουν.....εχεις και +4-5 ποντους ετσι?
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #97 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 21:21 »
Ναι φοραω τη 4αρα αναρτηση κ εχω και +2 ποντους περιπου απο το λαστιχο...Δε θα ειναι πολυ φαρδυ ομως ρε συ?Εγω σκεφτομουν για 1'' αποστατες..

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #98 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 21:51 »
Καλησπέρα σας. Η ιδανική αύξηση του πλάτους σε σχέση με την αύξηση του ύψους δίνεται από ότι με έχουν ενημερώσει από ένα συγκεκριμένο μαθηματικό τύπο, ο οποίος δίνει μη γραμμική σχέση μεταξύ των δύο μεγεθών. Με απλά λόγια, απ' ότι μου είπαν, σε μικρά ψηλώματα, πρέπει να φαρδαίνεις το πάτημα σου κατά το 1/3 της αύξησης του ύψους σου. Όσο ξεφεύγει κανείς σε αύξηση ύψους, τόσο μεγαλώνει και η αύξηση στη τιμή του ιδανικού πλάτους, για να έρθει σε κάποιο σημείο να γίνει το ίδιο με το ύψος που κερδίζεις.
Οπότε για 4 πόντους ψήλωμα (το οποίο μπορεί να θεωρηθεί μικρό), βάσει του τύπου χρειάζεσαι 4x(1/3)=1,33cm φάρδεμα μίνιμουμ. Έχοντας μειώσει και ένα πόντο από κάθε ελαστικό το πέλμα σου (195 αντί του 205) έχεις μειώσει με καλή προσέγγιση το μετατρόχιο σου κατά ένα ακόμα πόντο συνολικά (1/2+1/2=1). ¶ρα για να επανέλθεις στα φυσιολογικά πρότυπα λειτουργίας πρέπει να ανοίξεις το πάτημα σου κατά τουλάχιστον 2,33cm. ¶ρα με ένα σετ αποστάτες της 1" είσαι απολύτως καλυμμένος και με το παραπάνω.

Τον τύπο δε τον θυμάμαι δυστυχώς, αλλά νομίζω βρίσκεται σε αμερικανικό φόρουμ για Jeep Wrangler (αυτό διαβάζει ο φίλος που με ενημέρωσε) και μάλλον είναι κοινός για όλα τα 4Χ4 που θέλουν να ψηλώσουν.

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #99 στις: Δεκέμβριος 08, 2008, 22:14 »
Το ψηλώσαμε λοιπόν για να καβατζάρουμε μεγαλύτερα εμπόδια, να είναι πιο  μουράτο και να παίρνει και ένα νούμερο μεγαλύτερο λαστιχάκι.
Το φαρδύναμε για να μην παραπατάει..
Μήπως πρέπει να το μακρύνουμε κιόλας??

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #100 στις: Δεκέμβριος 08, 2008, 22:36 »
Καλησπέρα σας. Η ιδανική αύξηση του πλάτους σε σχέση με την αύξηση του ύψους δίνεται από ότι με έχουν ενημερώσει από ένα συγκεκριμένο μαθηματικό τύπο, ο οποίος δίνει μη γραμμική σχέση μεταξύ των δύο μεγεθών. Με απλά λόγια, απ' ότι μου είπαν, σε μικρά ψηλώματα, πρέπει να φαρδαίνεις το πάτημα σου κατά το 1/3 της αύξησης του ύψους σου. Όσο ξεφεύγει κανείς σε αύξηση ύψους, τόσο μεγαλώνει και η αύξηση στη τιμή του ιδανικού πλάτους, για να έρθει σε κάποιο σημείο να γίνει το ίδιο με το ύψος που κερδίζεις.
Οπότε για 4 πόντους ψήλωμα (το οποίο μπορεί να θεωρηθεί μικρό), βάσει του τύπου χρειάζεσαι 4x(1/3)=1,33cm φάρδεμα μίνιμουμ. Έχοντας μειώσει και ένα πόντο από κάθε ελαστικό το πέλμα σου (195 αντί του 205) έχεις μειώσει με καλή προσέγγιση το μετατρόχιο σου κατά ένα ακόμα πόντο συνολικά (1/2+1/2=1). ¶ρα για να επανέλθεις στα φυσιολογικά πρότυπα λειτουργίας πρέπει να ανοίξεις το πάτημα σου κατά τουλάχιστον 2,33cm. ¶ρα με ένα σετ αποστάτες της 1" είσαι απολύτως καλυμμένος και με το παραπάνω.

Τον τύπο δε τον θυμάμαι δυστυχώς, αλλά νομίζω βρίσκεται σε αμερικανικό φόρουμ για Jeep Wrangler (αυτό διαβάζει ο φίλος που με ενημέρωσε) και μάλλον είναι κοινός για όλα τα 4Χ4 που θέλουν να ψηλώσουν.

Ευχαριστω πολυ jpat για τις χρησιμες πληροφοριες! roc2

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #101 στις: Δεκέμβριος 08, 2008, 22:37 »
Το ψηλώσαμε λοιπόν για να καβατζάρουμε μεγαλύτερα εμπόδια, να είναι πιο  μουράτο και να παίρνει και ένα νούμερο μεγαλύτερο λαστιχάκι.
Το φαρδύναμε για να μην παραπατάει..
Μήπως πρέπει να το μακρύνουμε κιόλας??

 lol lol lol
Δεν το ειχα σκεφτει ρε Σπυρο!!

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #102 στις: Δεκέμβριος 08, 2008, 22:49 »
καλησπερα. δηλαδη JPat , εγω φοραω λαστιχο 205/70/15  με 2,5 αποστατες ειναι πολυ?

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #103 στις: Δεκέμβριος 09, 2008, 00:10 »
Καλησπέρα George36. Έχεις ψηλώσει το Jimny σου? Έχεις αλλάξει ζάντες ή φοράς ακόμα την εργοστασιακή?

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #104 στις: Δεκέμβριος 09, 2008, 13:24 »
καλημερα, ναι 4 ποντους και ζαντες μαμα αλουμινιου