Αποστολέας Θέμα: Υπερτυμπανισμός!!  (Αναγνώστηκε 51980 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Υπερτυμπανισμός!!
« στις: Οκτώβριος 13, 2008, 22:16 »
Αγαπητοί φίλοι
ανοίγω το θέμα αυτό, για να καταθέσω μερικές αμφιβολίες που έχω σχετικά με κάποιες βελτιώσεις ή "βελτιώσεις" που κάνουμε ή σκεφτόμαστε να κάνουμε στα αμαξάκια μας, περισσότερο επειδή το ακούσαμε ή το είδαμε σε κάποιον άλλον, επειδή νομίζουμε ότι είναι must για το off-road, χωρίς να ψάχνουμε την ουσία της μετατροπής.
Θα ξεκινήσω με το αμορτισέρ τιμονιού. Πάλι άκουσα πόσο "θαυματουργό" είναι στο θέμα των κραδασμών! Λάθος! Το έγραψε ο Michalis εδώ http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,1722.msg52464.html#msg52464   
Το επαναλαμβάνω κι εγώ: Το αμορτισέρ δεν μπορεί να βελτιώσει το τρέμουλο-είναι πολύ μικρό το εύρος των ταλαντώσεων αυτών-το αμορτισέρ δεν κινείται κάν, τι απόσβεση να κάνει?
Αλλά και στην υποθετική περίπτωση που κάτι έκανε, και πάλι είναι λάθος η αντιμετώπιση του προβλήματος, είναι στην ουσία ένα κουκούλωμα του προβλήματος, οι φθορές λόγω της αζυγοσταθμίας εξακολουθούν να δημιουργούνται!

Είναι και κάποια άλλα, θέματα, είστε ευπρόσδεκτοι να τα συζητήσουμε.....

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 08, 2008, 01:10 »
Τελευταία η ανάρτησή μου (MAD + OME) μου φαίνεται λίγο ταλαιπωρημένη και μάλλον πρέπει να επενδύσω πάλι στο θέμα.
Επειδή είμαι αρκετά μπερδεμένος με τα ψηλώματα, παρακαλώ βοηθείστε με με την ψήφο σας.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος off_road pet

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 08, 2008, 01:44 »
ποσο υψος εχεις +4 η +6;; και τα δικα μου αμορτισερ ειναι για αλλαγη και σκεφτομαι το +6 που δεν χρειαζεται μετατροπες το αυτοκινητο σωληνακια μπρατσα παναρ κτλ δεν μου αρεσουν οι πολλες μετατροπες καλλιτερα τα εργοστασιακα αυτοι ξερουν γιατι τα βαζουν
Προσφέρομαι για λασπόλουτρο

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 08, 2008, 20:16 »
Τα ελατήρια που έχω είναι τα MAD +3 (υποτίθεται). Απλά, επειδή έχω ένα βίτσιο να διασταυρώνω ότι ακούω, μετρησα τη διαφορά ύψους που μου δώσανε, η οποία μπροστά ήτανε +1,5cm, και τα λάστιχά μου ψιλοβρίσκανε. Εβαλα λοιπόν και προσθήκες 2 cm αρα συνολικό ύψος +3,5cm. Τώρα όμως έχει πέσει πάλι...

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 21:56 »
Ας καταθέσουν και οι άλλοι φίλοι την άποψή τους..

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 23:46 »
Προσωπικά δεν πιστεύω πως θα έμπαινα στη διαδικασία να ψηλώσω το αμάξι μιάς και κάνω αρκετά ασφάλτινα χιλιόμετρα και με απασχολεί αρκετά το θέμα αστάθεια...
¶ν και θα μου άρεσε η ιδέα να ψηλώσει το "κατσικάκι"...
'Ισως άν το είχα κάνει να μην είχα χτυπήσει σε "εκείνες" τις κροκάλες στο ποτάμι του χωριού μου τον περασμένο Αύγουστο....
(άσχετα αν δεν "ερεύνησα" το σημείο πρίν να περάσω, παρα μόνο οπτικά απο το παράθυρο του οδηγού ;D)
Ευτυχώς τότε μου κόστισε μόνο ένα στράβωμα στη "κλείδωση" του δεξιού ακρόμπαρου (το "έφερε" ο μηχανικός),
και ένα χτυπηματάκι στην εξάτμηση που το άφησα ώς "τσαμπουκά"....  ;D
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος potge

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 00:03 »
Προσωπικά θεωρώ πως η ανάρτηση κ γενικότερα το σύνολο των μετατροπών/βελτιώσεων έχουν να κάνουν με τη χρήση του αυτοκινήτου, τους περιορισμούς και τις παραχωρήσεις που διατίθεται κανείς να κάνει.
Έτσι λοιπόν, για τη χρήση που κάνω ως τώρα (δλδ άσφαλτο σε μεγάλο βαθμό, εκδρομές με χιόνια λάσπες κοκ, πετρώδη εδάφη το καλοκαίρι κ σπάνια καμία βολτούλα εκτός δρόμου), ένα λαστιχάκι mud 195R15 με καλύπτει σε πολύ μεγάλο ποσοστό.
Θα ψήλωνα το jimny για δύο λόγους: είτε αν είχα προβλήματα με υπερπήδηση εμποδίων ή με τις διάφορες γωνίες (συχνά όμως)-μιας δεν σκοπεύω να αφαιρέσω τίποτα προφυλακτήρες- ή αν για κάποιο λόγο ένιωθα την ανάγκη για μεγαλύτερα λάστιχα (που για μένα είναι το πιθανότερο μιας κ έτσι θα ψήλωναν και τα διαφορικά).
Σίγουρα η ανάρτηση παίζει τεράστιο ρόλο αλλά συνήθως ξεμένω πρώτα από πρόσφυση και δεν πιστεύω πως έχω εξαντλήσει τις δυνατότητες της. Να σημειώσω επίσης, πως θα ήθελα μεγαλύτερη απόσβεση κραδασμών και αυτός θα ήταν (κ μάλλον θα είναι) κάλλιστα λόγος για να αλλάξω ανάρτηση, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα αλλάξω και ύψος απαραίτητα.

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 00:13 »
Για εμένα τo αμάξι ψηλώνει κυριώς για να μπούν μεγαλύτερα λάστιχα...
άρα περνάς και πολύ πιο έυκολα τα εμπόδια....

Σίγουρα όμως μια καλοστημένη ανάρτηση σου δίνει πλεόνεκτήματα,
όπως να διαβάζει καλύτερα τον δρόμο, να έχει ευστάθεια, να πέρνει λιγότερες κλίσεις και να πατάει καλύτερα,
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 00:29 »
Δηλαδή αξίζει να αλλάξεις την εργοστασιακή ανάρτηση με με κάποια άλλη που θα βελτιώσει την ευστάθεια και θα μειώση τις κλίσεις χωρίς αυξομείωση του ύψους? Και άν ναι, ποιά προτείνεις και με τι κόστος??
Ευχαριστώ..
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος Tomasjimny

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 270
  • μονο ''jimny'' τα υπολοιπα υστερουν χα χα χα
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 18:45 »
δεν υπαρχει τετοια αναρτηση , το μονο που μπορεις να κανεις χωρις να το ψηλωσεις ειναι πιο σκληρα αμορτισερ

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 19:02 »
δεν υπαρχει τετοια αναρτηση , το μονο που μπορεις να κανεις χωρις να το ψηλωσεις ειναι πιο σκληρα αμορτισερ

¶ουτς.... >8901<
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος big-terios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 486
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 19:20 »
Αν και δεν έχω jimny αλλά τον μεγαλύτερο αδελφό του, αυτό που έχω να δηλώσω είναι ότι το φτιάχνεις ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις και για ποια χρήση το θέλεις.


Αρχικά βάζεις στο μυαλό σου το κεφάλαιο που θα διαθέσεις. Έπειτα σκέφτεσαι τις ανάγκες σου. Και μετά ψάχνεις και ξανά ψάχνεις μέχρι να βρεις αυτό που σου ταιριάζει.


Προσωπικά το αυτοκίνητο το έστησα με σκοπό τις εκδρομές και κάποιες διαδρομές λίγο ποιο απαιτητικές. Θα κυκλοφορούσα εθνική θα έκανα αγροτικές δουλειές και σαφώς θα το κυκλοφορούσα λίγο και στην Αθήνα. Το τελευταίο το άλλαξα και πλέον το αμάξι κυκλοφορεί καθημερινά. Επίσης είχα στο μυαλό μου να μην κάνει μπάμ στην τροχαία ώστε να μην έχω προβλήματα.

Μπορεί να μην πήγα σε ακριβές λύσεις, ούτε σε προϊόντα ονομαστά ούτε σε μαστόρους που είναι αποκλειστική δουλειά να βελτιώνουν 4χ4 αλλά αυτό που ήθελα ήταν να μην με αφήσει το αυτοκίνητο πουθενά και να μεταφέρομαι με ασφάλεια. Τελικά το crash test μετά από ένα τροχαίο που μου συνέβη στην εθνική επαλήθευσε τις επιλογές μου και στάθηκα τυχερός.

Όσο για τα αμορτισέρ που αναφέρει κάποιος φίλος παραπάνω: Μπορείς να βρεις ρυθμιζόμενα αμορτισέρ τα οποία μπορείς να ρυθμίζεις την σκληρότητά τους και μέσα από την καμπίνα. Όπως είπε και Majestix  ψηλώνει το αμάξι για να βάλεις λάστιχα, με την οποία ενέργεια μεγαλώνεις και την απόσταση του σασί ουσιαστικά από το έδαφος για να μην τακάρεις ;)

Μην μπαίνουμε στην λογική του θα φτιάξω ένα αμάξι τούμπανο κλπ κλπ κλπ. Τα αγωνιστικά αυτοκίνητα που βλέπεται κυκλοφορούν σε τρέιλερ και η ανάρτησή τους είναι αποκλειστικά για χρήση εκτός δρόμου.Ακόμα και ο κατασκευαστής της ανάρτησης το λέει. For off-road use only.

Βάζουν πολλοί σιδερένιους προφυλακτήρες και και και ......... Σκεφτείτε, μακρυά από εμάς αν χτυπήσουμε κάποιον τι τρεχάματα θα έχουμε......... Δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα.

Σύνεση σκέψη πριν αποφασίσουμε να κάνουμε κάτι. Γιατί οι περισσότεροι το αμάξι το έχουν και για καθημερινό και όχι για να πηγαίνουν μία ή 2 βόλτες τον χρόνο και μετά τον υπόλοιπο καιρό να είναι σε ένα συνεργείο
Brat president
www.braters.gr
Όπου οι άλλοι σταματάνε εμείς προχωράμε :):):):)

Ευρυτανία TEAM   :D

Έρχετε το B-S :-O

Αποσυνδεδεμένος thestavros007

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 32
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 23:22 »
Αν και δεν έχω jimny αλλά τον μεγαλύτερο αδελφό του, αυτό που έχω να δηλώσω είναι ότι το φτιάχνεις ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις και για ποια χρήση το θέλεις.

Τι λεει αυτος ρε?? μεγαλος αδερφος του Jimny το terios? ΗΑΗΑΗΑΗΑΗΑΗΑΗΑ
Πλακα κανω ετσι!!! Πολυ σωστα αυτα που επισημαινεις αν και οπως και να το κανουμε ειναι αλλιως το τουμπανο... >:D

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 23:29 »
Σύνεση σκέψη πριν αποφασίσουμε να κάνουμε κάτι. Γιατί οι περισσότεροι το αμάξι το έχουν και για καθημερινό και όχι για να πηγαίνουν μία ή 2 βόλτες τον χρόνο και μετά τον υπόλοιπο καιρό να είναι σε ένα συνεργείο
Χαίρομαι που ακούγονται και τέτοιες απόψεις! surp

Α! μην ξεχνάτε να ψηφίζετε!!!!

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 23:35 »
Σύνεση σκέψη πριν αποφασίσουμε να κάνουμε κάτι. Γιατί οι περισσότεροι το αμάξι το έχουν και για καθημερινό και όχι για να πηγαίνουν μία ή 2 βόλτες τον χρόνο και μετά τον υπόλοιπο καιρό να είναι σε ένα συνεργείο
Χαίρομαι που ακούγονται και τέτοιες απόψεις! surp

Α! μην ξεχνάτε να ψηφίζετε!!!!

Συμφωνώ με το Σπύρο. Απλώς θα το συμπληρώσω λίγο και με το ευτυχώς που ακούγονται και τέτοιες απόψεις, γιατί το μυαλό πολύ εύκολα μπορεί να ξεφύγει a105 και να καταλήξει κανείς σε μια κατάσταση ακριβώς σαν αυτή που περιέγραψε ο big-terios. Προσωπικά ήδη αισθάνομαι ορισμένες φορές ότι χάνω το μέτρο στο τι επιθυμώ να κάνω στο Jimny.

Σε ότι αφορά τη ψηφοφορία θα επέλεγα και τις 2 πρώτες απαντήσεις (δυστυχώς δε γίνεται) αφού κατά τη γνώμη μου είναι ίδιας σημασίας. Πολύ σημαντικό τα μεγαλύτερα λάστιχα, αλλά προσωπικά δεν έχω βρει καμία φορά σε διαφορικό, ενώ πολλές φορές ακούμπησε η "κοιλιά" ή ο μπροστινός-πίσω προφυλακτήρας. ¶ρα σημαντικότατη και η βελτίωση γωνιών ράμπας-προσεγγισης-διαφυγής.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2008, 00:04 από JPat »