Αποστολέας Θέμα: Υπερτυμπανισμός!!  (Αναγνώστηκε 51982 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος big-terios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 486
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 16:02 »
και γιατι ρε Νικο εσυ ψυλωσες φαρδινες το δικο σου και δεν το αφηνες τελειως <μαμα> ????
ετσι και αλλιος οπως λες δεν πας ουτε αγωνες ουτε τυποτα...μια απλη βολτα καποιο Σ.Κ ...μια μεχρι το χωριο...αντε και μεσα στην Αθηνα ....
οπωτε για πιο λογο το εκανες οτι το εκανες ?????
να σου πω εγω...γενικα οτι βλεπουμε το θελουμε σαν μικρα παιδια...ετσι εκανες και εσυ...ειδες ενα ψυλοτερο φαρδιτερο απο το δικο σου και θελεισες να το κανεις και εσυ....
ετσι ξεκινανε ολοι παντα....μα παντα...τωρα οσο για το θεμα υπερβολης και αλλα τετοια που λετε εγω τα ακουω βερεσε...δεν μπωρεις να μιλας για υπερβολες οταν εσυ εγω και ολοι μας την εχουμε κανει την υπερβολη...αν οντως ειναι υπερβολη ξεκινα και βγαλε πραγμματα απο το αμαξι σου....

Κοίτα, Το αυτοκίνητο για αγώνες μόνο δεν το έχω, αν πάμε σε 2-3 αγώνες τον χρόνο για χαβαλέ ε δεν τρέχει και τίποτα. Ναι βόλτα στο βουνό πάμε-πηγαίναμε όταν είχαμε χρόνο. Κανένα τρελό set up δεν έχω κάνει γιατί όπως λες και εσύ σωστά το έχουμε και για καθημερινή χρήση. Αλλά επειδή έβλεπα ότι εκεί που πήγαινα δεν με έπαιρνε έλεγα άντε και αυτό άντε και το άλλο.

Μέχρι πριν 6 μήνες πχ το roll cage το θεωρούσα δευτερεύον. Και όμως είδα πόσο χρήσιμο είναι για όποιους κάνουμε τρέλες. Να στο θέσω και κάπως διαφορετικά. Μπορεί να είναι φάση και να περάσει.

Θυμάσαι τι λέγαμε? Ένα μπλοκέ και μία σωστή ανάρτηση και ένα λάστιχο κάνει το αμάξι αγνώριστο. Και όντως έτσι είναι. Πιστεύω ότι έτσι όπως είμαι τώρα στο περίπου είμαι καλά. Το αμάξι ούτε πολύ ψηλό είναι, την δουλειά μου την κάνω μια χαρά και τα χρήματα που έχω δώσει είναι σχετικά λίγα. Δεν έχω μετανιώσει για ότι έχω βάλει.

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι κάτι που δεν λαμβάνει κανείς υπ' όψην του. Πρέπει να ακούμε και γνώμες άλλων. Να ρωτάμε να μαθαίνουμε και να μην τρώμε έτοιμη τροφή. Να μην βλέπουμε κάτι και να λέμε έτσι θα το κάνω. Πρέπει να το προσαρμόζουμε στα δικά μας μέτρα και σταθμά. Τουλάχιστον σε αυτό με έχουν βοηθήσει πολλά παιδιά όπως και ο Wolf όπου είχαμε ώρες συζητήσεων και εξηγήσεων ακόμα και σε πρακτικό επίπεδο. Και αυτός που ξέρει δεν σου λέει έτσι να το κάνεις. Σου λέει αυτό κάνει αυτό, εκείνο αυτό και στο τέλος σου λέει: Πρόσεχε για τι το θέλεις το αυτοκίνητο. Μην βάζεις πράγματ απλά για να δείχνει. Μην φτιάχνουμε "υπερτουμπανιασμένα αμάξια" για το Κολωνάκι.
Brat president
www.braters.gr
Όπου οι άλλοι σταματάνε εμείς προχωράμε :):):):)

Ευρυτανία TEAM   :D

Έρχετε το B-S :-O

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 19:52 »
να σου πω εγω...γενικα οτι βλεπουμε το θελουμε σαν μικρα παιδια...ετσι εκανες και εσυ...ειδες ενα ψυλοτερο φαρδιτερο απο το δικο σου και θελεισες να το κανεις και εσυ....
Κάτι τέτοιο εννοούσα!
Καλό είναι να αναρωτιόμαστε για την πραγματική αναγκαιότητα μιάς μετατροπής!
Βέβαια το 16% των τζιμνάδων ψηφίζει ότι θα το ψήλωνε για να είναι πιό όμορφο, οπότε πάσσο...

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 20:57 »
το 16% ειναι 4 ατομα μεχρι στιγμης , ενα απο αυτα και εγω αφου τελικα αυτος ειναι ο ουσιαστικος λογος ψηλωματος.  ;)

Λιγοι ειναι αυτοι που αγγιζουν τα ορια του εργοστασιακου jimny και κανουν καποιες μετατροπες για να τα αυξησουν.

Ειμαι σιγουρος οτι αν μας περισσευαν σε ολους καποια λεφτα θα κυκλοφορουσαμε ολοι με λαστιχα 35" και βαλε , και αναρτησεις που να φτανουν στον 1 οροφο πολυκατοικιας (να μην περνουμε και ασανσερ  ;D )
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος Tomasjimny

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 270
  • μονο ''jimny'' τα υπολοιπα υστερουν χα χα χα
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 22:24 »
Ρε παιδια μη με παρεξηγησετε αλλα σηκωνετε ενα αυτοκινητο που η οδικη του συμπεριφορα ειναι ηδη χαλια κανοντας το ακομα χειροτερο μονο κ μονο για να δειχνει πιο ομορφο;  ???
Δε λυπαστε λιγο τον ευατο σας η ακομα κ τους συνανθρωπους σας που κυκλοφορειτε ? Γιατι μη μου πειτε οτι προσεχετε κλπ  lol lol lol
Καποιος που κανει κατι τετοιο δε νομιζω οτι ειναι κ πολυ σωφρων οδηγος  >:D
Δε λεω κ γω το σηκωσα , εβαλα λαστιχα κλπ αλλα το βγαζω μονο για να παω βολτα στο βουνο κ με προσοχη  ;)

Φιλικα θωμας

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 09:55 »
μα αυτο εννοω, οτι εμμεσα ολοι ( ή τουλαχιστον η πλειοψηφια) κανουμε τετοιες αλλαγες για να δειχνει πιο μαχημο το αμαξι  :) και οχι επειδη πραγματικα το χρειαζομαστε.

εγω ενα ταπεινο +2cm Jimnaki εχω  ;D

και επειδη εμεις εχουμε μαχημο αμαξι το καλυτερο παραδειγμα θα ηταν να δουμε τα καλογυαλισμενα θηριωδη wrangler στα πεζοδρομια του κολωνακιου  :)



φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος Tomasjimny

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 270
  • μονο ''jimny'' τα υπολοιπα υστερουν χα χα χα
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 18:37 »


και επειδη εμεις εχουμε μαχημο αμαξι το καλυτερο παραδειγμα θα ηταν να δουμε τα καλογυαλισμενα θηριωδη wrangler στα πεζοδρομια του κολωνακιου  :)





+1  :)

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 20:04 »

και επειδη εμεις εχουμε μαχημο αμαξι το καλυτερο παραδειγμα θα ηταν να δουμε τα καλογυαλισμενα θηριωδη wrangler στα πεζοδρομια του κολωνακιου  :)


Οποτε "βάφω" το αμάξι σε γρατζουνί καφέ, πάω στο Κολωνάκι για καφέ.....
Και σίγουρα δε το πλησιάζει κανείς...... (λερώνει και δεν πληρώνει)

 ha ha ha ha ha ha ha ha ha

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 21:42 »
Ρε παιδια μη με παρεξηγησετε αλλα σηκωνετε ενα αυτοκινητο που η οδικη του συμπεριφορα ειναι ηδη χαλια κανοντας το ακομα χειροτερο μονο κ μονο για να δειχνει πιο ομορφο;  ???
Δε λυπαστε λιγο τον ευατο σας η ακομα κ τους συνανθρωπους σας που κυκλοφορειτε ? Γιατι μη μου πειτε οτι προσεχετε κλπ  lol lol lol
Καποιος που κανει κατι τετοιο δε νομιζω οτι ειναι κ πολυ σωφρων οδηγος  >:D
Δε λεω κ γω το σηκωσα , εβαλα λαστιχα κλπ αλλα το βγαζω μονο για να παω βολτα στο βουνο κ με προσοχη  ;)

Φιλικα θωμας

και εσυ ομως δεν <ξεφυγες>......και εσυ ειπες την δικαιολογια <με προσοχη>
οπωτε μην το ψαχνεις....δεν υπαρχουν σωφρων οδηγοι...γιατι αν απλα υπηρχαν δεν θα οδιγουσαμε σε αυτα τα μπουρδελα που λεγωνται δρομοι.... ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 08:09 »
Δημήτρη, οδηγούμε πάντα off-road ακόμα και στον δρόμο και είμαστε ΟΚ.

Πάτε στην Ελβετία να δείτε τι είναι δρόμος. Το μίγμα που φτιάχνουν για την άσφαλτο περιέχει εκτός από πίσσα και χαλίκι και τα παρακάτω :
- Λάστιχο αυτοκινήτου κομματιασμένο σε μέγεθος μικρού χαλικιού (ανακύκλωσης.... δεν τα καίνε όπως μερικοί μερικοί)
- Σπασμένο και τριμμένο τζάμι (από την ανακύκλωση και αυτό)
- Αντιολισθητική άμμο (σαν σμυρίδι- τριμμένο πάλι από διάφορα υλικά ανακύκλωσης)
Αν δε φοράτε ζώνη, κινδυνεύετε θανάσιμα σε απότομο φρενάρισμα. Απλά γιατί το αυτοκίνητο θα σταματήσει.

Η νομοθεσία προβλέπει υψηλότατα "διόδια" για φορτηγά που κινούνται TRANSIT στις εθνικές οδούς. Συμφέρει καλύτερα να φορτωθούν σε τρένα στα σύνορα εισόδου και να ξεφορτωθούν από την άλλη πλευρά της χώρας στην έξοδο. (Εννοείται οτι υπάρχει αυτή η υπηρεσία και η υποδομή)

Ετσι οι δρόμοι παραμένουν σε καλή κατάσταση, αλλά και διορθώνονται αμέσως αν έχουν φθαρεί. Σε αντίθεση με τους δικούς μας, που αν δεν φτάσουν να κάνουν πλήρη αντανάκλαση του ήλιου, δεν τους πειράζουμε. Βοηθούμε ενάντια στο φαινόμενο του θερμοκηπίου εκπέμποντας-καθρεπτίζοντας θερμότητα πίσω στο διάστημα.

Ας μην ανοίξω άλλο θέμα με τις λακούβες..........  bhe bhe bhe

Αποσυνδεδεμένος Tomasjimny

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 270
  • μονο ''jimny'' τα υπολοιπα υστερουν χα χα χα
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 17:54 »
Ρε παιδια μη με παρεξηγησετε αλλα σηκωνετε ενα αυτοκινητο που η οδικη του συμπεριφορα ειναι ηδη χαλια κανοντας το ακομα χειροτερο μονο κ μονο για να δειχνει πιο ομορφο;  ???
Δε λυπαστε λιγο τον ευατο σας η ακομα κ τους συνανθρωπους σας που κυκλοφορειτε ? Γιατι μη μου πειτε οτι προσεχετε κλπ  lol lol lol
Καποιος που κανει κατι τετοιο δε νομιζω οτι ειναι κ πολυ σωφρων οδηγος  >:D
Δε λεω κ γω το σηκωσα , εβαλα λαστιχα κλπ αλλα το βγαζω μονο για να παω βολτα στο βουνο κ με προσοχη  ;)

Φιλικα θωμας

και εσυ ομως δεν <ξεφυγες>......και εσυ ειπες την δικαιολογια <με προσοχη>
οπωτε μην το ψαχνεις....δεν υπαρχουν σωφρων οδηγοι...γιατι αν απλα υπηρχαν δεν θα οδιγουσαμε σε αυτα τα μπουρδελα που λεγωνται δρομοι.... ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Συμφωνω μαζι σου ομως εγω δεν παω ποτε πανω απο 80 ( δες μια αλλη συζητηση που κανουν για το τι τελικη εχει ενα jimny βελτιωμενο  0_21)
κ το οδηγω μονο για να παω στο βουνο ΟΧΙ για καθε μερα ... Αυτο ειναι τρελα  a105  :)

vissarionas

  • Επισκέπτης
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 19:38 »
ως νεος στο χωρο, παρατηρησα οτι ολοι οι 'εκτοσδρομιτες' ειναι λιγο-πολυ καβαλημενα καλαμια ως προς το ποσο θηρειο ειναι το αμαξι τους.
οσοι εχω γνωρισει εστω και ελαχιστα,εχω την εντυπωση πως δε ξερουν γιατι οδηγουν εκτος δρομου, με συνεπεια να θεωρω λαθος το υπερτουμπανιασμα του αμαξιου, και οπως ειπε ενας παλικαρος πριν, ενος ηδη επικινδυνου αμαξιου.
νομιζω πως το αμαξι αξιζει να το κανεις τερας, ΜΟΝΟ αν υπαρχει πραξη.
Λοιπον,
ενας συνηδητοποιημενος εφετζης με wrangler στο κολονακι, ειναι νομιζω οκ. το πηρε για να ριχνει γκομενες και να κανει το κομματι του.
υπαρχουν και τυποι με wrangler ομως που ειναι μαχιμοι στο full.
τυποι με jimny μαχιμοι παλι, και αλλοι σκ@τοφλωροι του κερατα(ψηλωνουν, βαζουν λαστιχο και νομιζουν οτι θα σκιψουμε κιολας)

σα συμπερασμα βγαζω οτι, οσο καλος οδηγος εκτος δρομου και να ειναι καποιος, αν ειναι ψωναρα γι αυτο , ειναι αυτοματα αρκετα χαμηλοτερα σε επιπεδο, απο τον κυριλατο με το wrangler.

Αποσυνδεδεμένος Tomasjimny

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 270
  • μονο ''jimny'' τα υπολοιπα υστερουν χα χα χα
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 19:47 »
ως νεος στο χωρο, παρατηρησα οτι ολοι οι 'εκτοσδρομιτες' ειναι λιγο-πολυ καβαλημενα καλαμια ως προς το ποσο θηρειο ειναι το αμαξι τους.
οσοι εχω γνωρισει εστω και ελαχιστα,εχω την εντυπωση πως δε ξερουν γιατι οδηγουν εκτος δρομου, με συνεπεια να θεωρω λαθος το υπερτουμπανιασμα του αμαξιου, και οπως ειπε ενας παλικαρος πριν, ενος ηδη επικινδυνου αμαξιου.
νομιζω πως το αμαξι αξιζει να το κανεις τερας, ΜΟΝΟ αν υπαρχει πραξη.
Λοιπον,
ενας συνηδητοποιημενος εφετζης με wrangler στο κολονακι, ειναι νομιζω οκ. το πηρε για να ριχνει γκομενες και να κανει το κομματι του.
υπαρχουν και τυποι με wrangler ομως που ειναι μαχιμοι στο full.
τυποι με jimny μαχιμοι παλι, και αλλοι σκ@τοφλωροι του κερατα(ψηλωνουν, βαζουν λαστιχο και νομιζουν οτι θα σκιψουμε κιολας)

σα συμπερασμα βγαζω οτι, οσο καλος οδηγος εκτος δρομου και να ειναι καποιος, αν ειναι ψωναρα γι αυτο , ειναι αυτοματα αρκετα χαμηλοτερα σε επιπεδο, απο τον κυριλατο με το wrangler.

οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια  ha

Αποσυνδεδεμένος jimnymam

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 19:52 »
ως νεος στο χωρο, παρατηρησα οτι ολοι οι 'εκτοσδρομιτες' ειναι λιγο-πολυ καβαλημενα καλαμια ως προς το ποσο θηρειο ειναι το αμαξι τους.
οσοι εχω γνωρισει εστω και ελαχιστα,εχω την εντυπωση πως δε ξερουν γιατι οδηγουν εκτος δρομου, με συνεπεια να θεωρω λαθος το υπερτουμπανιασμα του αμαξιου, και οπως ειπε ενας παλικαρος πριν, ενος ηδη επικινδυνου αμαξιου.
νομιζω πως το αμαξι αξιζει να το κανεις τερας, ΜΟΝΟ αν υπαρχει πραξη.
Λοιπον,
ενας συνηδητοποιημενος εφετζης με wrangler στο κολονακι, ειναι νομιζω οκ. το πηρε για να ριχνει γκομενες και να κανει το κομματι του.
υπαρχουν και τυποι με wrangler ομως που ειναι μαχιμοι στο full.
τυποι με jimny μαχιμοι παλι, και αλλοι σκ@τοφλωροι του κερατα(ψηλωνουν, βαζουν λαστιχο και νομιζουν οτι θα σκιψουμε κιολας)

σα συμπερασμα βγαζω οτι, οσο καλος οδηγος εκτος δρομου και να ειναι καποιος, αν ειναι ψωναρα γι αυτο , ειναι αυτοματα αρκετα χαμηλοτερα σε επιπεδο, απο τον κυριλατο με το wrangler.
Αφου το λες και μονος σου τι το συνεχιζεις......

vissarionas

  • Επισκέπτης
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 19:53 »
σιγουρα και το εχω παραδεχτει.
αλλα εσεις γιατι οδηγητε εκτος δρομου? ειναι το extreme της υποθεσης?

Αποσυνδεδεμένος Tomasjimny

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 270
  • μονο ''jimny'' τα υπολοιπα υστερουν χα χα χα
Απ: Υπερτυμπανισμός!!
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 19:59 »
εμεις παμε εκτος για την καυλα μας , τα σπαμε για την καυλα μας κ αν νομιζεις πως μπορεις να κρινεις καποιους χωρις να τους ξερεις εισαι πολυ ανοητος για να συζητησω περαιτερω μαζι σου