Αποστολέας Θέμα: Midland Alan 42 Multi  (Αναγνώστηκε 3574 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geoarab

  • Jimny
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
Midland Alan 42 Multi
« στις: Νοέμβριος 05, 2008, 11:45 »
Καλημέρα σε όλους...Αγόρασα και εγώ μς την σειρά μου ένα CB Midland Alan 42 Multi. Θα μπορούσε ένας καλός άνθρωπος να μου πει ποιες είναι οι σωστές ρυθμίσεις ώστε να μπορέσω να το λειτουργίσω σωστά. Μόνο θόρυβο ακούω...αυτό σημαίνει ότι έχω κάνει κάτι λάθος ή ότι είναι άδεια η συχνότητα...? Σε ποιά συχνότητα θα μπορέσω μετά από τις σωστές ρυθμήσεις να διαπιστώσω την σωστή λειτουργία του...?

Σας ευχαριστώ... t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4
Το πίνει frape εστί φιλοσοφείν

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Midland Alan 42 Multi
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 12:33 »
Μια συχότητα είναι "γεμάτη" όταν κάποιος βρίσκεται στην ίδια με σένα και μιλάει.....
Βρες και κάποιον άλλο που έχει CB και δοκιμάστε τα.....

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Midland Alan 42 Multi
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 12:37 »
Καλημέρα geoarab και καλοδούλευτο το νέο σου CB. Για να δεις αν δουλεύει σωστά η συσκευή σου θα πρέπει να τη δοκιμάσεις μαζί με κάποιον άλλον φίλο σου που επίσης έχει CB. Απλά συντονιστείτε στο ίδιο κανάλι και μιλήστε. Προσπαθήστε να μετρήσετε και την εμβέλεια της συσκευής σου, με εσένα να απομακρύνεσαι σταδιακά από το σημείο που είναι φίλος σου. Όσο για το θόρυβο, μάλλον πρέπει να ανεβάσεις λίγο το Squelch μέχρι να σταματήσει να ακούγεται το "παράσιτο". Αυτό θέλει τακτική ρύθμιση, ώστε να "πνίγει" το θόρυβο, αλλά να μην κάνει το ίδιο και με το σήμα που λαμβάνεις από τα άλλα CB.
Η ρύθμιση του λοιπόν γίνεται ανεβάζοντας το Squelch μέχρι να σταματήσουμε να ακούμε το παράσιτο, εκτός αν το CB έχει Auto-Squelch οπότε γίνεται αυτόματα. Αν χρειάζεσαι βοήθεια και για περισσότερες ρυθμίσεις σίγουρα κάποια παιδιά θα μπορούν να σε βοηθήσουν περισσότερο. Καλές συνομιλίες!

Αποσυνδεδεμένος geoarab

  • Jimny
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
Midland Alan Multi 42
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 11:00 »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες....Εγώ μένω στην Κηφισσιά...Υπάρχεο κανείς στην ευρήτερη περιοχή για μια δοκιμή...?
Το πίνει frape εστί φιλοσοφείν

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Midland Alan 42 Multi
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 11:08 »
Ελα το βράδυ στα Goodys Αγ. Στεφάνου στις 20:00.

Εχουμε συνάντηση- δραστηριότητα... οι περισσότεροι θα έχουμε και CB

Αποσυνδεδεμένος geoarab

  • Jimny
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Midland Alan 42 Multi
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 16:49 »
Μακάρι να μπορούσα...αλλα θα είμαι ακόμα στο γραφείο...μόνο τα ΣΚ είμαι ελεύθερος αν βέβαια δεν είμαι επαγγελματικό ταξίδι και αν βέβαια δεν πρέπει να κάνω και καμμιά δουλεία στο σπίτι...το ΦΕΛΕΚΙ ΜΟΥ ΜΕΣΑ...!!!!

Ποτέ θα κά...ποτέ θα κάνει ΞΑΣΤΕΡΙΑ.....!!!
Το πίνει frape εστί φιλοσοφείν

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Midland Alan 42 Multi
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 16:55 »
καλησπερα φιλε μου , αφου μενεις κηφισια η εθνικη πρεπει να ειναι σχεδον κοντα σου, αν ειναι, δοκιμασε το στο 13 καναλι με κανενα φορτηγο στα νορμαλ.