Αποστολέας Θέμα: Ενα τρελό Project...!!!  (Αναγνώστηκε 6413 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geoarab

  • Jimny
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
Ενα τρελό Project...!!!
« στις: Δεκέμβριος 17, 2008, 08:13 »
Καλημέρα σε όλους...ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ...ΠΑΝΤΑ ΥΓΕΙΑ...!!!

Εχω μια τρελή απορία... Είναι εφικτή μια επικοινωνία με την χρήση CB ( FM/AM ) σε μια απόσταση 400 - 500 km...?
Τι εξοπλισμό θα πρέπει αυτά τα δύο σημεία να διαθέτουν...?
Με ένα απλό CB και μιας καλής "παντόφλας" και ανάλογης κεραίας γίνεται....?
Και μια άσχετη ερώτηση...Η άδεια του CB για αυτοκίνητο αφορά το συγκεκριμένο CB και το συγκεκριμένο αυτοκίνητο...?
Αν θέλω να βάλω ένα φορητό ( Midland Alan Multi ) σε αυτοκίνητο με χρήση εξωτερικής κεραίας η απλή άδεια που έχω με εξασφαλίζει ή θεωρήται από εκέι και πέρα ως CB αυτοκινήτου...?

Σας ευχαρσιτώ για τις απαντήσεις σας...΄

 

 ??? ??? ??? t4 t4 t4 <xro: >xron< >xron/ >0042< golfbuggy
Το πίνει frape εστί φιλοσοφείν

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενα τρελό Project...!!!
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 17, 2008, 08:23 »
Καλημέρα,

Ειναι πολύ σοφότερο με τα λεφτά που θα δώσεις για παντόφλες (πολλές και δυνατές, με μέτριο αποτέλεσμα), να ξοδέψεις λιγότερα και να δουλέψεις σε VHF. Πάντως γίνεται. Από την κορυφή του Υμηττού, πιάνω πάντα έναν τύπο από Ιταλία που μιλάει με Αιγυπτο. (τον αιγύπτιο τον ακούω ελάχιστα με πολλά παράσιτα)

Τα θέματα αδειών δε τα γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενα τρελό Project...!!!
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 17, 2008, 19:24 »
καλησπερα. φιλε μου η αδεια του cb βγαινει για συγκεκριμενο μηχανημα και συγκεκριμενο αμαξι.  οσο για την αποσταση εκπομπης ληψης χρειαζονται προυποθεσεις και να πετυχεις το περασμα.  εχω μιλησει με παντοφλα 60w απο καρεα-ξυλοκαστρο  και απο δασοπροστασια βυρωνα με φλωρινα και αγκονα ΑΛΛΑ.....  με κουτακι 6,5.   με απλο μηχανημα λιγο ως πολυ δυσκολο θα ελεγα.  προσωπικη μου αποψη

Αποσυνδεδεμένος geoarab

  • Jimny
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενα τρελό Project...!!!
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 17, 2008, 19:37 »
George36....τι εννοείς με το κουτάκι "6,5"...?
Το πίνει frape εστί φιλοσοφείν

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Ενα τρελό Project...!!!
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 00:52 »
με ενα καλο μηχανημα (πχ..president) και μια 300αρα παντοφλα γινετε ευκολα.....


οσο για την αδεια και εγω το ενα φοριτο ετσι το εχω ...και σε ελεγχο ου μου εγινε το ειχα με εξωτερικη καιρεα και δεν μου ειπαν τπτ....αλλα ειναι και θεμα σε τι αστυνομικο δεμονιο θα πεσεις.....
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενα τρελό Project...!!!
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 01:29 »
ειναι μια πλακετα που κατεβαζει τη συχνοτητα χαμηλα και εχεις μεγαλυτερη αποσταση στην εκπομπη σου.
  χρειαζεται ομως αλλη κεραια δεν κανει αυτη απο τα ΑΜ και πρεπει το μηχανημα να εχει συχνουητες   SSB
απο τα λιγα που γνωριζω αυτο το "κουτακι" ειναι δυσκολο να βρεθει τωρα.
 υπαρχει ενα μηχανημα president μοντελο george, το οποιο την εχει ενσωματωμενη ετσι ξερω, αλλα κοστιζει 450ευρω και ειναι μεγαλο σε μεγεθος για να το βολεψεις στο jimny.
  και το κυριοτερο το κουτακι απαγορευεται, δεν βγαινει αδεια

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Ενα τρελό Project...!!!
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 02:10 »
420....πριν 4 μερες το αγωρασα....

 ;) ;) ;)
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος ZIZIKA

  • Jimny
  • Μηνύματα: 403
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ενα τρελό Project...!!!
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 10:21 »
Κάτι τέτοιο έχει κι ο off_road pet και λέγαμε να το βάλω εγώ αλλά με βλέπω την επόμενη φορά που θα μας μαζέψει ο κύριος πόλισμαν να μένω καιρόοοο μέσα ! lol
www.braters.gr
ΠΑΡΚΑΡΕ ΚΑΙ ΞΕΚΑΒΑΛΑ ΜΗ ΣΕ ΓΡΑΨΟΥΝΕ ΡΕΕΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενα τρελό Project...!!!
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 11:54 »
wolf φιλε μου νομιζω εκανες μια καλη αγορα , προσωπικη μου γνωμη παντα. 
    που το εχεις βολεψει ομως;  εγω προσπαθησα να βαλω ενα president united, με συχνομετρο που εχω αλλα δεν τα καταφερα. δε το βολεβα πουθενα

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Ενα τρελό Project...!!!
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 16:12 »
το samiεχει αρκετο χωρο....αλλα εβαλα και σε εναν π@π@ριδη εδω μεσα που γραφει (gc) ενα presidend jfk που ειναι ιδιο σε διαστασεις....απλα ξυλωσαμε την σταχτοθικη..... j12 j12 j12 j12 ......αυτος βεβεα δεν καπνιζει...

σε ενα φιλο που βαλαμε πριν 1 εβδωμαδα και αυτουνου στο ιδιο σημειο αγωρασε μια σταχτοθικη μαγνιτικη και την εχει απο κατω ακριβος.....

τωρα αν δεν θελεις να καταργισεις το τασακι βαλτο στα ποδια του συνοδιγου πρωστα και κατω απο το ντουλαπακι....και εκει χωραει....
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 19, 2008, 17:00 από gc »
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Ενα τρελό Project...!!!
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 17:02 »
ε... εριξες και λιγο τροχισμα... δεν εμπαινε εως μεσα, ειχε κατι εσοχες που εμποδιζαν το cb να "κλειδωσει" εως το τελος.
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενα τρελό Project...!!!
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 19:47 »
Για κοντινές & μέσες αποστάσεις καλύτερα να χρησιμοποιήσουμε πομποδέκτες VHF/UHF. Το σήμα δεν επηρεάζεται από τις καιρικές συνθήκες ή τις ιονοσφαιρικές διαταραχές και κατά συνέπεια δεν έχουμε παράσιτα. Η ισχύς είναι αρκετή, δεν χρειάζονται ενισχυτές και οι κεραίες είναι μικρού μεγέθους και αποδοτικές. Επιπλέον οι συγκεκριμένοι πομποδέκτες είναι υψηλών προδιαγραφών και δεν παρεμβάλουν κοντινό ηλεκτρονικό εξοπλισμό.
Εν έτη 2008 και όντας χρήστης CB και V/U επί 23 χρόνια δεν θα πρότεινα πλέον το CB.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενα τρελό Project...!!!
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 20, 2008, 14:35 »
wolf εγω το εβαλα στα ποδια του συνοδηγου διπλα στις ταχυτητες αλλα δεν πηγαινε μπροστα το καθισμα .  ετσι πηρα ενα μιτλαντ μετα λυπης μου και το εβαλα κατω απο το τασακι. και λεω μετα λυπης γιατι ειμαι φιλος των president.


  μιχαλη σωστα μιλας, αλλα ελα ντε που αυτα ειναι κολληματα.  εξαλλου και στη δουλεια μου εκτος απο μερικους που χρησιμοποιουν "σκουπα" ολοι οι αλλοι εχουμε CB.

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Ενα τρελό Project...!!!
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 21, 2008, 03:57 »
wolf εγω το εβαλα στα ποδια του συνοδηγου διπλα στις ταχυτητες αλλα δεν πηγαινε μπροστα το καθισμα .  ετσι πηρα ενα μιτλαντ μετα λυπης μου και το εβαλα κατω απο το τασακι. και λεω μετα λυπης γιατι ειμαι φιλος των president.


  μιχαλη σωστα μιλας, αλλα ελα ντε που αυτα ειναι κολληματα.  εξαλλου και στη δουλεια μου εκτος απο μερικους που χρησιμοποιουν "σκουπα" ολοι οι αλλοι εχουμε CB.


στα ποδια του συνοδηγου αλλα μπρωστα....κατω απο το ταμπλο...περναει απο κατω ακρηβος η κολονα του ταμπλο η μεταλικη...εκει μπωρεις να το <δεσεις>...

αυτο ειναι το ασχημο....δεν εχει χωρο ρε γ@μ0τ0 το jimny....εκτος αν βγαλεις την σταχτοθικη.....
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2008, 17:55 από gc »
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας