Αποστολέας Θέμα: Προβλήματα του jimny  (Αναγνώστηκε 18770 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Προβλήματα του jimny
« στις: Ιανουάριος 02, 2009, 19:31 »
Πιστεύω πως θα ήταν καλό σε αυτο εδώ το θέμα να γράφουμε όλοι διάφορα προβλήματα μικρά ή μεγάλα τα οποία έχουν παρουσιαστεί σε κάποιους απο εμάς!
Όχι υποθετικά προβλήματα αλλά πραγματικά!
Το jimny είναι ένα πολύ καλό εκτός δρόμου αυτοκινητάκι του οποίου οι δυνατότητες είναι παραπάνω απο ικανοποιητικές. Το θέμα είναι και αυτό βασίζεται στην δική μου εμπειρία άρα μπορεί να κάνω και λάθος, οτι κάποια σημεία του είναι αρκετά αδύναμα!

Το δικό μου έχει δεχτεί ορισμένες βελτιωσούλες και το χρησιμοποιώ μόνο για τις εκτός δρόμου εξορμήσεις μου!
Δεν υπάρχει όμως τίποτα πιο σπαστικό απο το να μένεις στην μέση του πουθενά απο μία ζημία!
Ξεκινάω πρώτος λοιπόν με κάτι που απορώ πώς δεν το έχει αναφέρει κανείς στο φόρουμ. Σπασμένη βάση του βοηθητικού σασμάν! Η βάση είναι απλά καραγκιοζιλίκι!
Σαν χρήματα δεν αξίζει τίποτα ιδιαίτερο αλλά το αμάξι μένει ακούνητο!
Είναι η τρίτη φορά που την σπάω. Στην αρχή πίστευα οτι φταίω εγώ που μπορέι να το ζόριζα για να ξεκολλήσω. Στην τελευταία όμως εκδρομή έσπασε με ελάχιστο ζόρισμα! bhe
Ένα δεύτερο πρόβληματάκι όχι τόσο σοβαρό είναι οι τρελά ενισχυμένες δέστρες του που οι περισσότεροι απο εσάς τις έχετε ενισχύσει και ακόμα περισσότεροι το γνωρίζετε.
Τρίτο μειονέκτημα, αυτή την φορά μόνο σε αυτά με τα κουμπάκια, είναι οτι πολλές φορές τρώνε κολλήματα οι φίσες και οι βαλβίδες τις τετρακίνησης με αποτέλεσμα να κολλάει η τετρακίνηση!
Αυτά απο εμένα! Περιμένω τα προβλήματα που εσείς έχετε παρατηρήσει!

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Προβλήματα του jimny
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 02, 2009, 20:28 »
Γιαννη καλη χρονια!!
Θηγεις ενα τεραστιο προβλημα!!! lol lol
Εγω εχω το εξης να δηλωσω....καθε βολτα και ζημια!!! 0_21 0_21
Εχω φτασει σε σημειο να αγανακτω...
Καποιες μονο απο τις ζημιες ειναι :
1)Εχω παθει κ εγω το ιδιο με σπασμενη βαση βοηθητικου αλλα μονο μια φορα κ αυτο επειδη το ζορισα πολυ απο κατω...
2)Για τις δεστρες που λες,αφου τις μαμα τις ειχα ξεσκισει στη κυριολεξια εβαλα τις ενισχυμενες του φιλου μας jini...περιττο να πω οτι κ την ενισχυμενη την πισω την ξηλωσει κ αυτην δυο φορες....αλλα τι να σου κανει μια αμοιρη δεστρες οταν τραβας  ολοκληρους κορμους δεντρων... lol lol
3)Προσφατα παρουσιαζω το εξης προβλημα : Οταν εχω να περασω ενα δυσκολο κομματι λασπης ή χιονιου ή λασποχιονιου... lol και ειμαι με κοντα και τη μηχανη στους κοφτες για 2-3 λεπτα συνεχεια μεχρι να ξεκολλησω,μετα λοιπον απο ολα αυτα...ζοριζεται η πρωτη κοντη..σβηνει το αυτοκινητο...και μετα δεν ξαναπερνει μπροστα...μονο μετα απο 5-10 λεπτακια αν ξαναδοκιμασω περνει αμεσως....Εγω νομιζω οτι ειναι κατι σχετικο με τον εγκεφαλο...Οποιος ξερει κατι ας βοηθησει πανω σε αυτο...

Ειναι κ αλλα τα προβληματα που εχουν προκυψει,αλλα δε θελω να γραψω κατι για το οποιο δε φταιει το αυτοκινητο αλλα μια μεγαλη βλακεια (βλεπε ''αλμα'') που ειχα κανει παλαιοτερα κ απο τοτε το πληρωνω... bhe bhe

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλήματα του jimny
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 02, 2009, 20:32 »
εγω θα πω την αποψη μου βαση του δικου μου αυτοκινητου στα 10 χρονια που το εχω απο μηχανη ειναι.ο.κ το ιδιο και απο το αμαξωμα και σασι οι βελτιωσεις ειναι παρα πολλες και ειναι φυσικο να υπαρχουν και ζημιες αφου παμε για εκτος δρομου και αναλογα και την χρηση που κανουμε οπως ειπε ο Γιαννης οι βασεις του βοηθητικου ειναι για πεταμα ειναι απο αλουμινιο μεγα λαθος το ιδιο και οι βασεις του αμορτισερ οπως και ο πισω κεντρικος ειναι αδυναμος σε jimny me μεγαλο λαστιχο το αλλο και σημαντικο ειναι το συστημα που κομπλαρει με τον αερα στις πλυμνες ενα σωληνακι να τρυπηση θα μεινουμε στο βουνο καλυτερα οι χειροκινητες πλυμνες δεν θα εκφερω γνωμη στα καινουργια μοντελα με τα κουμπια ας πουν τα παιδια που τα εχουν  ::) ;D
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλήματα του jimny
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 02, 2009, 20:41 »
Γιαννη καλη χρονια!!
Θηγεις ενα τεραστιο προβλημα!!! lol lol
Εγω εχω το εξης να δηλωσω....καθε βολτα και ζημια!!! 0_21 0_21
Εχω φτασει σε σημειο να αγανακτω...
Καποιες μονο απο τις ζημιες ειναι :
1)Εχω παθει κ εγω το ιδιο με σπασμενη βαση βοηθητικου αλλα μονο μια φορα κ αυτο επειδη το ζορισα πολυ απο κατω...
2)Για τις δεστρες που λες,αφου τις μαμα τις ειχα ξεσκισει στη κυριολεξια εβαλα τις ενισχυμενες του φιλου μας jini...περιττο να πω οτι κ την ενισχυμενη την πισω την ξηλωσει κ αυτην δυο φορες....αλλα τι να σου κανει μια αμοιρη δεστρες οταν τραβας  ολοκληρους κορμους δεντρων... lol lol
3)Προσφατα παρουσιαζω το εξης προβλημα : Οταν εχω να περασω ενα δυσκολο κομματι λασπης ή χιονιου ή λασποχιονιου... lol και ειμαι με κοντα και τη μηχανη στους κοφτες για 2-3 λεπτα συνεχεια μεχρι να ξεκολλησω,μετλοιπον απο ολα αυτα...ζοριζεται η πρωτη κοντη..σβηνει το αυτοκινητο...και μετα δεν ξαναπερνεμπροστα...μονο μετα απο 5-10 λεπτακια αν ξαναδοκιμασω περνει αμεσως....Εγω νομιζω οτι ειναι κατι σχετικο              με τον εγκεφαλο...Οποιος ξερει κατι ας βοηθησει πανω σε αυτο...                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      εγω απο ζημιες δεν εχω παροολο που το χω κανει σαν την μουρη μου και του αλλαζω τα φωτα σχεδον καθε εβδομαδα μια φορα πριν 2 χρονια εκοψα την πισω κορονα μαμα στη προσπαθεια να ξεκολλησω ενα isuzu d max καθισμενο σε λακο και μια βαση πισω αμορτισερ πριν 2 μηνες αυτο που λες ευθυμη για το ζορισμα στους κοφτες γεν εχω ακουσει κατι τετοιο και δεν ειναι λογικο τι εννοεις σβηνει δηλ απο το ζορι σβηνη η το σβηνεις εσυ??
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft

Αποσυνδεδεμένος off_road pet

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλήματα του jimny
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 03, 2009, 00:25 »
Εγω εχω τα κουμπακια ακομα δεν εχω αντιμετοπιση κανενα προβλημα εκτος απο δυο δυναμο και μια ντιζα συμπλεκτη κατα τα αλλα μια χαρα φτου φτου φτου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2009, 00:28 από off_road pet »
Προσφέρομαι για λασπόλουτρο

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Προβλήματα του jimny
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 03, 2009, 10:02 »
Γιαννη καλη χρονια!!
Θηγεις ενα τεραστιο προβλημα!!! lol lol
Εγω εχω το εξης να δηλωσω....καθε βολτα και ζημια!!! 0_21 0_21
Εχω φτασει σε σημειο να αγανακτω...
Καποιες μονο απο τις ζημιες ειναι :
1)Εχω παθει κ εγω το ιδιο με σπασμενη βαση βοηθητικου αλλα μονο μια φορα κ αυτο επειδη το ζορισα πολυ απο κατω...
2)Για τις δεστρες που λες,αφου τις μαμα τις ειχα ξεσκισει στη κυριολεξια εβαλα τις ενισχυμενες του φιλου μας jini...περιττο να πω οτι κ την ενισχυμενη την πισω την ξηλωσει κ αυτην δυο φορες....αλλα τι να σου κανει μια αμοιρη δεστρες οταν τραβας  ολοκληρους κορμους δεντρων... lol lol
3)Προσφατα παρουσιαζω το εξης προβλημα : Οταν εχω να περασω ενα δυσκολο κομματι λασπης ή χιονιου ή λασποχιονιου... lol και ειμαι με κοντα και τη μηχανη στους κοφτες για 2-3 λεπτα συνεχεια μεχρι να ξεκολλησω,μετλοιπον απο ολα αυτα...ζοριζεται η πρωτη κοντη..σβηνει το αυτοκινητο...και μετα δεν ξαναπερνεμπροστα...μονο μετα απο 5-10 λεπτακια αν ξαναδοκιμασω περνει αμεσως....Εγω νομιζω οτι ειναι κατι σχετικο              με τον εγκεφαλο...Οποιος ξερει κατι ας βοηθησει πανω σε αυτο...                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      εγω απο ζημιες δεν εχω παροολο που το χω κανει σαν την μουρη μου και του αλλαζω τα φωτα σχεδον καθε εβδομαδα μια φορα πριν 2 χρονια εκοψα την πισω κορονα μαμα στη προσπαθεια να ξεκολλησω ενα isuzu d max καθισμενο σε λακο και μια βαση πισω αμορτισερ πριν 2 μηνες αυτο που λες ευθυμη για το ζορισμα στους κοφτες γεν εχω ακουσει κατι τετοιο και δεν ειναι λογικο τι εννοεις σβηνει δηλ απο το ζορι σβηνη η το σβηνεις εσυ??


Δεν το σβημω εγω Λευτερη.Μονο του σβηνει.Πως γινεται οταν σβηνει επειδη δε μπορει να ανεβει μια παρα πολυ αποτομη ανηφορα με τα κοντα??Ετσι ακριβως...σε ενα συμπλεκταρισμα μου ριχνει τις στροφες και σβηνει.Και μετα δε παιρνει με τιποτα....μονο αν το αφησεις 5-10 λεπτακια και ξαναβαλεις,περνει αμεσως....
Δε μπορω να καταλαβω...μηπως αναβουν τιποτα καλωδια στον εγκεφαλο λογω του οτι παει στους κοφτες και μετα περνει επειδη κρυωνουν κ ερχονται στα νορμαλ επιπεδα??? t4 t4

Οσο για το αλλο που λες...απο μηχανη και σασι ειναι αστερι,αλλα κατι βλακειες μας παιδευουν βλέπε ρουλεμαν κλπ κλπ...

Αποσυνδεδεμένος panosxalkida

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 494
Απ: Προβλήματα του jimny
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 03, 2009, 11:32 »

3)Προσφατα παρουσιαζω το εξης προβλημα : Οταν εχω να περασω ενα δυσκολο κομματι λασπης ή χιονιου ή λασποχιονιου... lol και ειμαι με κοντα και τη μηχανη στους κοφτες για 2-3 λεπτα συνεχεια μεχρι να ξεκολλησω,μετα λοιπον απο ολα αυτα...ζοριζεται η πρωτη κοντη..σβηνει το αυτοκινητο...και μετα δεν ξαναπερνει μπροστα...μονο μετα απο 5-10 λεπτακια αν ξαναδοκιμασω περνει αμεσως....Εγω νομιζω οτι ειναι κατι σχετικο με τον εγκεφαλο...Οποιος ξερει κατι ας βοηθησει πανω σε αυτο...
Χρονια πολλα αν θυμαμαι καλα σε αντοιστοιχο προβλημα 2 ιδιων  jimny  με το ιδιο προβλημα στο ζορισμα εσβηνε οφειλοταν σε καποιο αισθητηρα -σενσορα στην μηχανη και εκοβε απο εκει με το που κρυωνε επαιρνε παλι μπροστα τον αλαξαν και ειναι κομπλε τωρα!!!για δες το λιγο ;)

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλήματα του jimny
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 03, 2009, 14:21 »
Α καλά!!!!
Με την ντίζα του συμπλέκτη άλλο προβλημα! bhe bhe Την έχω αλλάξει τρείς φορές. Ναναι καλά ο Nicksi που μου είπε οτι πρέπει να την αφήσουμε ελέυθερη γιατί λόγω ψηλώματος τσακίζει και χαλάει!
Και απο δυναμό έχουμε μείνει!
Απο όλα έχει ο μπαξές!!! lol lol

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλήματα του jimny
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 03, 2009, 14:34 »
Α καλά!!!!
Με την ντίζα του συμπλέκτη άλλο προβλημα! bhe bhe Την έχω αλλάξει τρείς φορές. Ναναι καλά ο Nicksi που μου είπε οτι πρέπει να την αφήσουμε ελέυθερη γιατί λόγω ψηλώματος τσακίζει και χαλάει!
Και απο δυναμό έχουμε μείνει!
Απο όλα έχει ο μπαξές!!! lol lol
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    υπαρχει ντιζα μεγαλυτερη και ενυσχημενη στο εμποριο δεν χαλαει για ψαξε να δεις
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Προβλήματα του jimny
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 03, 2009, 14:41 »

3)Προσφατα παρουσιαζω το εξης προβλημα : Οταν εχω να περασω ενα δυσκολο κομματι λασπης ή χιονιου ή λασποχιονιου... lol και ειμαι με κοντα και τη μηχανη στους κοφτες για 2-3 λεπτα συνεχεια μεχρι να ξεκολλησω,μετα λοιπον απο ολα αυτα...ζοριζεται η πρωτη κοντη..σβηνει το αυτοκινητο...και μετα δεν ξαναπερνει μπροστα...μονο μετα απο 5-10 λεπτακια αν ξαναδοκιμασω περνει αμεσως....Εγω νομιζω οτι ειναι κατι σχετικο με τον εγκεφαλο...Οποιος ξερει κατι ας βοηθησει πανω σε αυτο...
Χρονια πολλα αν θυμαμαι καλα σε αντοιστοιχο προβλημα 2 ιδιων  jimny  με το ιδιο προβλημα στο ζορισμα εσβηνε οφειλοταν σε καποιο αισθητηρα -σενσορα στην μηχανη και εκοβε απο εκει με το που κρυωνε επαιρνε παλι μπροστα τον αλαξαν και ειναι κομπλε τωρα!!!για δες το λιγο ;)

Για ποιον αισθητηρα λες ρε Πανο??Για μαθε τιποτα και πες μου...Θα ειμαι ευγνωμων...

Αποσυνδεδεμένος off_road pet

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλήματα του jimny
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 03, 2009, 19:35 »
po
Α καλά!!!!
Με την ντίζα του συμπλέκτη άλλο προβλημα! bhe bhe Την έχω αλλάξει τρείς φορές. Ναναι καλά ο Nicksi που μου είπε οτι πρέπει να την αφήσουμε ελέυθερη γιατί λόγω ψηλώματος τσακίζει και χαλάει!
Και απο δυναμό έχουμε μείνει!
Απο όλα έχει ο μπαξές!!! lol lol
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    υπαρχει ντιζα μεγαλυτερη και ενυσχημενη στο εμποριο δεν χαλαει για ψαξε να δεις
[/qu
Α καλά!!!!
Με την ντίζα του συμπλέκτη άλλο προβλημα! bhe bhe Την έχω αλλάξει τρείς φορές. Ναναι καλά ο Nicksi που μου είπε οτι πρέπει να την αφήσουμε ελέυθερη γιατί λόγω ψηλώματος τσακίζει και χαλάει!
Και απο δυναμό έχουμε μείνει!
Απο όλα έχει ο μπαξές!!! lol lol
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    υπαρχει ντιζα μεγαλυτερη και ενυσχημενη στο εμποριο δεν χαλαει για ψαξε να δεις

που? που? που? την βρισκω αυτη την ντιζα?
Προσφέρομαι για λασπόλουτρο

Αποσυνδεδεμένος alex

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 338
    • http://sial4x4mountainadventures.gr/
Απ: Προβλήματα του jimny
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 11:36 »
Στα 77000χλμ και ενω εχω βγει απο την εγγυηση 3 μηνες μου εβγαλε προβλημα στο κιβωτιο ταχητητων  bhe bhe bhe. Μεχρι τωρα εχω αλλαξει ντιζα συμπλεκτη, μπροστινα ρουλεμαν τροχων και ηλπιζα οτι το τερατακι βγηκε σιδερενιο...... Τις επομενες ημερες θα το επισκευασω και μια πρωτη εκτιμηση ειναι για αλλαγη ρουλεμαν του κιβωτιου μαζι με περαστηκα στα 400 ευρω 0_21 0_21 0_21-τιμες σερβις Σουζουκι. Το ιδιο προβλημα απο οσο ξερω εχει εμφανιστει και σε αλλο τζιμνι μεσα ομως στην εγγυηση. Τελικα μηπως υπαρχει προβλημα στη συγκεκριμενη παρτιδα οχηματων? (2005 VVT)  ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλήματα του jimny
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 09, 2009, 18:16 »
Ρε παιδιά όπως σας είπα και την άλλη φορά μου έχει σπάσει ή μεγάλη βάση του βοηθητικού!
Το έδωσα σε έναν μηχανουργό να μου φτιάξει ενα σιδερένιο αλλά ακόμα δεν έχει καταφέρει να το φτιάξει γιατί παρουσιάζονται διάφορα προβλήματα τα οποία δεν ξέρω!
Ήθελα να ρωτήσω άν κάποιος ξέρει αν αυτή η βάση την dgtuning : D&G Tuning HD T-case Jimny mounting arms
κάνει στο βοηθητικό του vvt!!

Αποσυνδεδεμένος ippokampos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλήματα του jimny
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 09, 2009, 20:12 »
Εγω ρε παιδια εχω μοντελο του 2000 και δεν εχω αντιμετωπησει ιδιετερα προβληματα,και κανω αρκετη χρηση βουνου και βελτιωμενο jimny εχω!Ενα μπροστινο ημιαξονιο εχω σπασει και σχεδον ολα τα ρουλεμαν των τροχων

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλήματα του jimny
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 10, 2009, 00:42 »
Ρε παιδιά όπως σας είπα και την άλλη φορά μου έχει σπάσει ή μεγάλη βάση του βοηθητικού!
Το έδωσα σε έναν μηχανουργό να μου φτιάξει ενα σιδερένιο αλλά ακόμα δεν έχει καταφέρει να το φτιάξει γιατί παρουσιάζονται διάφορα προβλήματα τα οποία δεν ξέρω!
Ήθελα να ρωτήσω άν κάποιος ξέρει αν αυτή η βάση την dgtuning : D&G Tuning HD T-case Jimny mounting arms
κάνει στο βοηθητικό του vvt!!
                                                                                                                                                     αν θες σου στελνω αντιγραφη της custum βασεις βοηθητικου απο το δικο μου ειναι φτιαγμενες απο 1 ποντου σιδερο μου της εφτιαξε ο ΘΕΟΛΟΓΗΣ Aπο την θεσ/νικη φοβερος ο τυπος  j12
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft