Αποστολέας Θέμα: Μποτάκια για off-road  (Αναγνώστηκε 19563 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Μποτάκια για off-road
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 22, 2009, 15:04 »
Κι εγω αυτες εχω! Τις πιο απλες! Και εχουν καλη αισθηση τα πενταλ!

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μποτάκια για off-road
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 22, 2009, 15:17 »
Κι εγω αυτες εχω! Τις πιο απλες! Και εχουν καλη αισθηση τα πενταλ!
Μαλιστα..και εγω για αυτες με βλεπω για τις δυσκολες καταστασεις!!  roc2

Αποσυνδεδεμένος achariz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 66
Απ: Μποτάκια για off-road
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 22, 2009, 16:34 »
Φίλοι μου νομίζω πως η λύση είναι μια δυστυχώς και την καθορίζει η χρήση.

Είναι ακριβώς σαν τα λάστιχα. All terrain και Mud terrain.

All terrain έχω αυτά τα οποία θεωρώ κορυφή (ζεστά, αδιάβροχα και πανάλαφρα!!!) και κάποιες φορές σε συνδισμό με γκέτα ειναι σχεδον γαλότσα...αν ξέρω πως μετα την βόλτα εχω κατευθείαν βρύση.

http://www2.thenorthface.com/opencms/opencms/tnf/gear.jsp?site=EU&model=ACPD&language=en

....και όταν έρθει εκείνη η κακιά η ώρα σε μια μεγαλη σακούλα έχω την γαλότσα από Praktiker.

Αλλαγή επιτόπου και μέσα στο αμάξι εκτοσ αν το εμπόδιο...φαίνεται από νωρίς.

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Μποτάκια για off-road
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 22, 2009, 17:07 »
Δεν διαφωνω! Για να πω την αληθεια,ετσι ξεκινησα να κανω κι εγω! Αλλα τελικα κατεληξα να φευγω απο το σπιτι με τις γαλοτσες! Ισως επειδη ηξερα τι θα συναντησω!(Κατευθειαν στο στομα του λύκου! lol lol lol).

Αποσυνδεδεμένος harijohn

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 35
Απ: Μποτάκια για off-road
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 22, 2009, 18:09 »
Τα καλύτερα ορειβατικά μποτάκια είναι τα SKARPA.Καλύπτει όλα τα παρακάτω που ζητάς και είναι πανάλαφρο
Τώρα για την τιμή όλα τα καλά ορειβατικά μποτάκια κάνουν από 110-150Ε. Αν είναι φτηνότερο από 90Ε δεν κάνει όσα λέει ή δεν έχει νούμερα. Τα σκαρπα κάνουν 135Ε τώρα με τις εκπτώσεις αλλά είναι η κορυφή

Υπάρχει ένα μποτάκι που να είναι α) σχετικά ελαφρύ και άνετο να μη κουράζει και να μπορούμε να πατάμε τα πεντάλ του Jimny, β) αδιάβροχο στο χιόνι, τη λάσπη και κανένα μικρό ρυάκι, γ) αρκετά ψηλό για να "δένει" τον αστράγαλο ωστε να μην έχουμε στραμπουλίσματα? Καλό φαντάζομαι θα είναι να είναι και ανθεκτικό στο χρόνο και να μη χρειάζεται να δώσουμε και ολόκληρη περιουσία για να το πάρουμε. Grin

Αποσυνδεδεμένος camelg4

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1538
    • TZAKIA
Απ: Μποτάκια για off-road
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 22, 2009, 21:58 »
meindl εχω και εγω το προηγουμενο παπουτσια μου που αντεξαν 7 χρονια σε σκληρη χρηση σε κυνηγι και οχι μονο ηταν το island pro της meindl και τωρα πηρα τα colorando της meindl.Αλλα ειναι ακριβα παπουτσια και τα πολυ ψηλα και ορειβατικα ειναι και καπως βαρια και ακαμπτα λογω σολας vibram για τα βραχια.Τωρα τα κριτηρια που εβαλες ολα μαζι σε ενα ζευγαρι παπουτσια δεν μπορεις να τα βρεις.Πρεπει να θυσιασεις καποια απο αυτα που εθεσες ως στανταρ για καποια αλλα.
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.

Αποσυνδεδεμένος Nikos_gr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μποτάκια για off-road
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 23:31 »
Πολυ καλή εταιρία ''meindl''

Αποσυνδεδεμένος mihalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μποτάκια για off-road
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 08:04 »
Οποιεσδηποτε φτηνες γαλοτσες! Οι λιγο πιο ακριβες εχουν και επενδυση για να κρατανε το ποδι ζεστο και στο πανω μερος σφιγγουν και με κορδονι! Στα δυσκολα, μονο οι γαλοτσες με κρατησανε στεγνο. Κ σε συνδυασμο με πατακια τυπου σκαφης, μενει και το γυμνι στεγνο και καθαρο!
Δοκιμάστε τισ γαλότσες Aigle, με επένδυση απο neoprene, τις φόρεσα όλη μερα στα χιόνια με κανονική κάλτσα και το πόδι παρέμεινε ζεστό και στεγνό. Λίγο ακριβές αλλα αξίζουν κάθε euro που θα δώσεις. Μ ετις απλές το πόδι ιδρώνει και μπορεί να κάνεις μυκητίαση
Μιχάλης Μαντέλας

Αποσυνδεδεμένος J-Land

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1243
  • Φύλο: Άντρας
  • “ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ” www.escaper.gr
    • www.escaper.gr
Απ: Μποτάκια για off-road
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 10:06 »
για δες και αυτά μαλακά χωρίς σκληρή σόλα αρκετά ψηλά  και με καλό κράτημα στο πόδι

οι γαλότσες δεν είναι για πολλές ώρες ειδικά  στο χιόνι είναι απαραίτητες σαν δεύτερη λύση 

http://www.alpamayopro.gr/products/item.php?ItemID=742
http://www.alpamayopro.gr/products/item.php?ItemID=740
http://www.alpamayopro.gr/products/item.php?ItemID=741
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
www.escaper.gr