Αποστολέας Θέμα: Διαχείριση Θυμού... δύσκολο να το αντιμετωπίσεις? Ζήτα βοήθεια.  (Αναγνώστηκε 2495 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tsoula

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"
Με αφορμή μια ένταση που υπάρχει σε ένα αριθμό μελών του φόρουμ, σας παραθέτω ένα συμπαθητικό άρθρο από το περιοδικό focus που αφορά την διαχείριση θυμού.
Σίγουρα όλοι οι «άνθρωποι» αντιμετωπίζουν διάφορα προβλήματα κυρίως αυτά της καθημερινότητας που τους κουράζουν με αποτέλεσμα να χάνουν την υπομονή τους και την αυτοσυγκράτηση τους.  Υπάρχει φυσικά και η εκδοχή του «ανάγωγου ανθρώπου» που χωρίς ουσιαστικό λόγο, νόημα και λογική επιτίθεται, βρίζει και προκαλεί τους γύρω του. 
Στη δεύτερη περίπτωση δυστυχώς δεν μπορεί να επέμβει κάποιος εκτός αν ο ίδιος ο «άνθρωπος» καταλάβει το πρόβλημα και ασχοληθεί ώστε να το περιορίσει.  Για την πρώτη περίπτωση είμαι σίγουρη ότι θα βρείτε το άρθρο ενδιαφέρον.
Τέλος υπάρχει και η κατηγορία του «Ζώου», όπως είπε και gc σε άλλο πόστ… «ξέρεται πόσο ευτυχισμένος είναι ο σκύλος μου», επίσης πόσο λιγότερο άγχος, λιγότερη πίεση και λιγότερα προβλήματα θα συμπλήρωνα εγώ.  Ζηλεύω την απλότητα της ζωής τους, την αξιοπρέπεια τους να αντέχουν τους «ανθρώπους» και τέλος τη μεγαλοψυχία τους να μας δίνουν την αγάπη τους χωρίς αντάλλαγμα ή έστω χωρίς να στήνει σχέδιο πώς να κερδίσει την αγάπη του "ανθρώπου".  Με αυτά τα απλά χαίρομαι να ανήκω στην οικογένεια των ζωών… εκεί έχω περισσότερες ελπίδες να σεβαστεί κάποιος την υπόσταση μου και μην με προσβάλει γιατί ξύπνησε το πρωί από την λάθος μεριά του κρεβατιού.

http://www.focusmag.gr/articles/printable-article.rx?aid=381645

"ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Πες τα Χρυσοστομη..... ΖΗΤΩ ΤΑ ΖΩΑ!!!   lol lol

Αποσυνδεδεμένος tsoula

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"
http://www.youtube.com/watch?v=82Q9E1LlRgA

όπως έλεγε και ο Ανεξάρτητος Δήμαρχος Τόνυς Πίτσις.... "Κοτούλες Κοτούλες Κοτούλες...σας αγαπώ"
Ψαροκωστούλα for ever
"ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"