Αποστολέας Θέμα: κάρο???  (Αναγνώστηκε 59620 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
κάρο???
« στις: Ιούλιος 18, 2009, 18:08 »
Ακούω ότι αρκετά τετρακίνητα έχουν "κάρο" (μπορεί και κάρρο, δεν ξέρω πως γράφεται)
Ξέρει κανείς τι είναι και αν έχει το JIMNY?

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: κάρο???
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 18, 2009, 18:41 »
Εγώ και ο μπατζανάκης μου ξέρουμε οτι το έχει το Niva... lol ha lol ha lol ha lol ha

  Kαι αυτό που ξέρουμε επίσης είναι οτι είναι "αργότερο" απο το αργό... lol ha lol ha lol ha
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: κάρο???
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 18, 2009, 21:43 »
"Κάρο" ονομάζεται το 100% μπλοκέ διαφορικό στους εμπρός ή/και πίσω άξονες. Πιθανότατα η ονομασία βγήκε γιατί με κουμπωμένο το μπλοκέ ο άξονας συμπεριφέρεται όπως οι άξονες των κάρων παλιά, σαν να είναι δηλαδή ενιαίος και να ενώνει άκαμπτα τον ένα τροχό με τον άλλο.
Την εντύπωση ότι είναι 2ες σχέσεις υποπολλαπλασιασμού που αναφέρει παραπάνω ο jimever την είχα και εγώ παλιότερα, είναι όμως κάτι που δεν ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: κάρο???
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 19, 2009, 08:48 »
Δηλαδή Γιάννη, το NIVA έχει μπλοκέ?  ???????????????????????????
Απίστευτο μου φαίνεται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: κάρο???
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 19, 2009, 15:33 »
Καλημέρα παιδιά. Σπύρο χωρίς να γνωρίζω πολλά για το Νιβα, έχω μάθει από φίλους που έχουν, ότι ούτε "κάρα"/μπλοκέ έχει, αλλά ούτε φυσικά και 2ες χαμηλότερες σχέσεις υποπολλαπλασιασμού, όπως βγαίνει από το εργοστάσιο. Το μπλοκέ του Νίβα είναι ίδιου τύπου με αυτό του Τέριος, και μπλοκάρει μόνο το μεσαίο διαφορικό, μια και τα 2 αυτοκίνητα έχουν μόνιμη τετρακίνηση. Τα μπλοκέ όμως μεσαίου διαφορικού δεν είναι εκείνα που ονομάζουμε "κάρα".

Αποσυνδεδεμένος camelg4

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1538
    • TZAKIA
Απ: κάρο???
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 19, 2009, 18:16 »
<<καρο>> εχει το αυτοκινητο μου (hilux) μαμα και ειναι οπως τα λεει ο παραπανω δλδ το μπλοκε που δινει 100% κινηση και στους δυο πισω τροχους ή μπροστινους.
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: κάρο???
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 20, 2009, 10:47 »
εγω νομιζω οτι το καρο στο αμαξι ειναι κατι σαν αυτο....

φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: κάρο???
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 20, 2009, 10:56 »
εγω νομιζω οτι το καρο στο αμαξι ειναι κατι σαν αυτο....



Φιλαρακο αυτο ειναι 6κινητο....
Μηπως τα μπερδεψες λιγο;
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: κάρο???
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 20, 2009, 10:57 »
4x6 είναι

Στους 2 πίσω δεν έχει κίνηση

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: κάρο???
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 20, 2009, 12:28 »
Η τετρακίνηση του είναι μούφα. Αν χάσει σε 2 από τα 4 πόδια τη πρόσφυση χάθηκες. Τουλάχιστον είναι μόνιμη στα 4 πόδια με διαφορικά σε όλους τους άξονες οπότε δεν έχεις φαινόμενα "κουρδίσματος".  :D
Να ρωτήσουμε τον παλίκαρο αν το έχει βάλει σε κανένα Trial, να μας πει εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος thanasoulas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: κάρο???
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 20, 2009, 16:22 »
στα εργοστασιακα τετρακινητα καρο λενε συνηθως το κλειδωμα του κεντρικου διαφορικου.πιθανος βγαινει απο το γεγονος οτι στο καρο οι τροχοι εμπροσ και πισω κινουνται ανεξαρτητα ο ενας με τον αλλο .δηλαδη οπως οταν εχουμε κλειδωσει το κεντρικο διαφορικο, οτι και να γινει οι μπροστα και οι πισω θα κινουνται.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2009, 16:24 από thanasoulas »

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: κάρο???
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 20, 2009, 16:43 »
Κάρο = κλείδωμα κεντρικού διαφορικού σε οχήματα μόνιμης τετρακίνησης. Οταν πατήσουμε το κουμπί και κλειδώσει το κεντρικό διαφορικό γίνεται 100% μπλοκέ δηλ. έχουμε ισοκατανομή ισχύος στους εμπρός και πίσω τροχούς.
δηλ. 50% εμπρός & 50% πίσω.
π.χ. αυτό γίνεται στο νέο Terios που η τετρακίνηση είναι μόνιμη και αντί η ροπή να κατανέμεται ανάλογα με τις ανάγκες πρόσφυσης όταν είναι ελεύθερο στα δύσκολα κομμάτια κλειδώνεις το κεντρικό διαφορικό και η ισχύς είναι 50-50.

Το Jimny όπως έχουμε πεί και κατά το παρελθόν ΔΕΝ έχει κεντρικό διαφορικό διότι ΔΕΝ έχει μόνιμη τετρακίνηση αλλά κατ' επιλογήν για τις δύσκολες περιπτώσεις. Εχει ένα Transfer Box το οποίο απο 2Χ4 μεταφέρει τη κίνηση αν επιλέξουμε σε 4Χ4 πάντα με ισχύ 50-50 εμπρός-πίσω. Δεν θα το λέγαμε κάρο(αφού δεν είναι) αλλά έχει την ίδια συμπεριφορά με ένα μόνιμης τετρακίνησης που το έχει κλειδώσει.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: κάρο???
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 20, 2009, 18:04 »
Δηλαδή το Mercedes το ακριβό ( νομίζω 120.000 € ) που είναι ίδιο με του στρατού ούτε αυτό δεν έχει? ???
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: κάρο???
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 20, 2009, 18:07 »
Με την έννοια που δίνει ο μιχάλης, ακόμα και το Maverick μου έχει κάρο.

Επιθυμώ όμως να διαφωνίσω (όχι οτι το ξέρω, αλλά έτσι πιστεύω). Κάρο νομίζω οτι είναι το μπλοκέ διαφορικό ενός ή και των δύο αξόνων, με την έννοια που το γνωρίζουμε.

Που μπορούμε να το μάθουμε στα σίγουρα?

SAV? μίλα.....

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: κάρο???
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 21, 2009, 08:47 »
Πως να μάθουμε σίγουρα ρε Χάρη αφού η λέξη "κάρο" είναι δική μας έμπνευση ? δεν υπάρχει τέτοια ορολογία σε κανένα τεχνικό εγχειρίδιο απ' όσο γνωρίζω άρα ο καθένας λέει ό,τι θέλει.
Πάντως (έτσι για να πω κι εγώ το δικό μου σαν πρώην Nivakias) αυτό που εννοούν κυρίως οι κάτοχοι Niva "κάρο" είναι το μπλοκάρισμα του κεντρικού διαφορικού. Βέβαια αυτό που πιστεύουν ότι κάνει είναι να μπλοκάρει και τα 3 διαφορικά και ότι δε στρίβει το τιμόνι (πιστέψτε με ξέρω καλά τι λέω)... ;) ;)  :D :D :D
B.R.A.T. President
www.brat.gr