Αποστολέας Θέμα: Να τα αλλάξω?  (Αναγνώστηκε 1407 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Να τα αλλάξω?
« στις: Ιούλιος 28, 2009, 20:11 »
Βρήκα κάτι λάστιχα απο γνωστό, που πουλάει το αυτοκίνητο του και σκέφτομαι να τα κάνω τράμπα με τα δικά μου τα μαμά .
Πήρα τηλέφωνο σε κάποιον λαστιχά και μου είπε ότι επειδή τα δικά μου (DUELER H/T ) είναι 2 1/2 χρονών έχουν ξεραθεί και  μόλις τα ξεζαντάρει στο μηχάνημα, υπάρχει η πιθανότητα να σκιστεί κάποιο   ??? και να χρειαστεί να βάλω την ρεζέρβα ή κανένα άλλο λάστιχο.
.Ισχυει αυτό  ? ή μου λέει μπαρούφες ? έχει τύχη σε κανέναν ?  t4 t4 t4
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Να τα αλλάξω?
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 29, 2009, 00:03 »
πως εγινε τηλεφωνικα η διαγνωση της καταστασης των ελαστικων σου?

σιγουρα ενα παλιο λαστιχο εχει φοβο να ανοιξει καποια στιγμη αλλα λαστιχα 2 1/2 χρονων δεν ειναι κ για πεταμα. εκτος αν τα βαραει ολη μερα ο ηλιος, η αλμυρα και εχεις κανει και 60.000km πχ

σε καποιες περιπτωσεις ισως εχει δικιο ο λαστιχας που ρωτησες αλλα δε νομιω να ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα στην περιπτωση σου. Απλα ισως το ανεφερε για να σου πει και αυτο το ενδεχομενο εφοσον δε τα εχει δει.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Να τα αλλάξω?
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 29, 2009, 07:30 »
Βρήκα κάτι λάστιχα απο γνωστό, που πουλάει το αυτοκίνητο του και σκέφτομαι να τα κάνω τράμπα με τα δικά μου τα μαμά .
Πήρα τηλέφωνο σε κάποιον λαστιχά και μου είπε ότι επειδή τα δικά μου (DUELER H/T ) είναι 2 1/2 χρονών έχουν ξεραθεί και  μόλις τα ξεζαντάρει στο μηχάνημα, υπάρχει η πιθανότητα να σκιστεί κάποιο   ??? και να χρειαστεί να βάλω την ρεζέρβα ή κανένα άλλο λάστιχο.
.Ισχυει αυτό  ? ή μου λέει μπαρούφες ? έχει τύχη σε κανέναν ?  t4 t4 t4

Δεν μου έχει τύχει ποτέ, ακόμα και σε παλιά λάστιχα πενταετίας. Ούτε άκουσα ποτέ κάτι τέτοιο. (Οχι οτι είναι απίθανο όμως.... αλλά με 2 1/2 χρονια ?)

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Να τα αλλάξω?
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 29, 2009, 10:44 »
Δεν υπάρχει περίπτωση να σκιστεί λάστιχο στο ξεζαντάρισμα και ιδιαίτερα 2.5 χρονών. Όπως είπε και ο Χάρης ούτε και εγώ έχω δει να γίνεται κάτι τέτοιο ακόμα και σε λάστιχα 6ετίας! Εντάξει πια τόσο κατεστραμμένα είναι? Δε μας τα λέει καλά ο λαστιχάς. Εκτός αυτού τηλ. διάγνωση δε γίνεται ;)
Υπάρχουν συγκεκριμένοι δείκτες φθοράς στο πέλμα του ελαστικού και μπορούμε να ελέγξουμε και μόνοι μας τη κατάστασή τους. Αν το ελαστικό δεν είναι φθαρμένο καλό είναι κάθε 4 χρόνια να τα αλλάζουμε ιδιαίτερα αν έχουμε το όχημα εκτεθειμένο και όχι κλειστό σε γκαράζ.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Να τα αλλάξω?
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 30, 2009, 21:37 »
  Εγώ agian που πήρα το αυτοκίνητο μεταχειρισμένο πριν λίγο καιρό και είναι του 2003 έχει ακόμα τα μαμίσια λάστιχα. Το αμάξι όμως είχε 32000χλμ. Τα λάστιχα σαφώς είναι ξεραμένα αλλά ο λαστιχάς μου μου είπε ότι με βγάζουν μέχρι τον Σεπτέμβριο που θα τα άλλάξω χωρίς όμως να τα πολυζορίσω.