Αποστολέας Θέμα: Το "κατσίκι", "μουλαρώνει"...  (Αναγνώστηκε 1831 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Το "κατσίκι", "μουλαρώνει"...
« στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 19:25 »
Είναι η 2η φορά εδώ και 15 μέρες που όταν το αφήνω ακίνητο για παραπάνω απο 2 ημέρες, όταν λύσω χειρόφρενο και θα βάλω 1η, δεν φευγει αμέσως,  αλλά πρέπει να δώσω λίγο γκάζι παραπάνω για να ακουστεί ένα "ΝΤΑΓΚ" σαν να ξεσκαλώνει (το χειρόφρενο???), και μετά όλα κανονικά...
Υπόψιν πως εδώ και 1 χρόνο, σέρνω τρέιλορ με φουσκωτό (όχι πολλά κιλά), και κάποιες φορές (όταν δεν παίζει γλύστρα στην παραλία), βρέχεται το σασί με αλμυρό αλλά μετά πάντα με γλυκό νερό...

Τα φώτα σας κύριοι, ευχαριστώ....
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Το "κατσίκι", "μουλαρώνει"...
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 20:02 »
Απλά τα πράγματα.... Αφού το ξεπλύνεις με γλυκό νερό, μετά το κάνεις βόλτα για να στεγνώσουν τα νερά από τα ταμπούρα... Το ίδιο πρέπει να κάνεις και στο treiler αν έχει φρένα...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το "κατσίκι", "μουλαρώνει"...
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 20:49 »
Το παθαίνει και το δικό μου..

Θεωρείται επικίνδυνο να βάλεις λάδι η γράσο σε αυτά τα σημεία που κολλάει.

Σου προτείνω το "λευκό" σπρευ της Castrol για αλυσίδες μηχανών. Το ψεκάζεις, στεγνώνει, κάνει κρούστα, αλλά κρατάει από μέσα λειπασμένο το επίμαχο σημείο..... Με την θερμοκρασία, δεν υγροποιείται, αρα δεν έχεις πρόβλημα στα φρένα....

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το "κατσίκι", "μουλαρώνει"...
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 22:42 »
  Εγώ το παθαίνω, όχι μόνο με το Jimny, όταν περνάω νερά κατα την χειμερινή περίοδο και μετά που δένω το χειρόφρενο από το κρύο παγώνει το νερό και κολλάνε οι σιαγόνες στο κέλυφος. Η λύση που έχω δώσει είναι να μην δένω χειρόφρενο και βάζω τάκο και ταχύτητα.

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Το "κατσίκι", "μουλαρώνει"...
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 23:46 »
εγω πιστευω παιδια οτι κολλανε οι σιαγωνες απ΄τα ταμπουρα.και τη ζημια μπορει να την κανουν και τα εμβολακια που εχει.με το περασμα μεσα σε λασπες και νερα αρχιζουν και πιανουν βρωμα και κατι σαν σκουρια μεσα στα ταμπουρα και με τον καιρο αρχιζουν και δεν δουλευουν καλα.τα εχω ανοιξει 2 φορες στο δικο μου και αλλη 1 σε γνωστου μου.εριξα αφθονο αντισκωριακο-λιπαντικο(ειχα βγαλει ομως ροδα και το καπακι απ΄τα ταμπουρα),το δουλεψα αρκετα με το χερι και το χειροφρενο.μετα ολα καλα.
θα ηθελα να προσθεσω οτι σε περιπτωση που μπαινει το αμαξι στη θαλασσα για βαρκα και να το ξεπλυνεις με γλυκο νερο δεν κανεις και πολλα γιατι δεν μπορει να περασει μεσα απ΄το καπακι του ταμπουρου ριχνωντας με ενα λαστιχο.(γνωμη μου...)
επισης καλη περιπτωση φενεται αυτο με το σπρευ που ειπε ο χαρης  j12

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Το "κατσίκι", "μουλαρώνει"...
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 13:02 »
Το παθαίνει και το δικό μου..

Θεωρείται επικίνδυνο να βάλεις λάδι η γράσο σε αυτά τα σημεία που κολλάει.

Σου προτείνω το "λευκό" σπρευ της Castrol για αλυσίδες μηχανών. Το ψεκάζεις, στεγνώνει, κάνει κρούστα, αλλά κρατάει από μέσα λειπασμένο το επίμαχο σημείο..... Με την θερμοκρασία, δεν υγροποιείται, αρα δεν έχεις πρόβλημα στα φρένα....

Τα σημεία που θα ψεκάσω ποιά είναι? 'Οτι έχει να κάνει με φρένα-δαγκάνες-ταμπούρα?
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το "κατσίκι", "μουλαρώνει"...
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 13:23 »
Οχι τα ταμπούρα.... όλα τα άλλα μικροεξαρτήματα....

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το "κατσίκι", "μουλαρώνει"...
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 22:29 »
Το παθαίνει και το δικό μου..

Θεωρείται επικίνδυνο να βάλεις λάδι η γράσο σε αυτά τα σημεία που κολλάει.

Σου προτείνω το "λευκό" σπρευ της Castrol για αλυσίδες μηχανών. Το ψεκάζεις, στεγνώνει, κάνει κρούστα, αλλά κρατάει από μέσα λειπασμένο το επίμαχο σημείο..... Με την θερμοκρασία, δεν υγροποιείται, αρα δεν έχεις πρόβλημα στα φρένα....

Τα σημεία που θα ψεκάσω ποιά είναι? 'Οτι έχει να κάνει με φρένα-δαγκάνες-ταμπούρα?

τα πιοστονια που ανοιγουν τα ταμπουρα και τσεκαρε και τις διαδρομες απο τα συρματοσχοινα