Αποστολέας Θέμα: Μπαρες οροφης?!  (Αναγνώστηκε 16950 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαρες οροφης?!
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 22:14 »
Προσοχη θελει ομως γιατι οι περισσοτερες μπαρες που κυκλοφορουν εχουν το ιδιο κλειδι ολες....
Ti μπορεις να κανεις για αυτο?!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Μπαρες οροφης?!
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 22:19 »
Σε ορισμενες μπορεις να αλλαξεις την κλειδαρια.
Για μενα καλυτερα ειναι να παρεις επωνυμες μπαρες αν θελεις να εχεις ακριβα πραγματα επανω π.χ. μπαγκαζιερα κλπ.
ετσι ωστε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Ξερω φιλους βεβαια που δεν εχουν ουτε μπαρες που κλειδωνουν αλλα εχουν τις απλες με βιδες, αλλα ουτε συναγερμο και δεν ειχαν ποτε κανενα περιστατικο.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαρες οροφης?!
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 22:24 »
Σε ορισμενες μπορεις να αλλαξεις την κλειδαρια.
Για μενα καλυτερα ειναι να παρεις επωνυμες μπαρες αν θελεις να εχεις ακριβα πραγματα επανω π.χ. μπαγκαζιερα κλπ.
ετσι ωστε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Ξερω φιλους βεβαια που δεν εχουν ουτε μπαρες που κλειδωνουν αλλα εχουν τις απλες με βιδες, αλλα ουτε συναγερμο και δεν ειχαν ποτε κανενα περιστατικο.
Kαι εγω με βιδες εχω...αλλα φοβαμαι για την σχαρα..!

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαρες οροφης?!
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 23:21 »

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Μπαρες οροφης?!
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 23:42 »
Σε ορισμενες μπορεις να αλλαξεις την κλειδαρια.
Για μενα καλυτερα ειναι να παρεις επωνυμες μπαρες αν θελεις να εχεις ακριβα πραγματα επανω π.χ. μπαγκαζιερα κλπ.
ετσι ωστε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Ξερω φιλους βεβαια που δεν εχουν ουτε μπαρες που κλειδωνουν αλλα εχουν τις απλες με βιδες, αλλα ουτε συναγερμο και δεν ειχαν ποτε κανενα περιστατικο.
Kαι εγω με βιδες εχω...αλλα φοβαμαι για την σχαρα..!

Τοτε φιλε μου προτεινω να παρεις ενα ζευγαρι με κλειδαριες.Εγω εχω παρει με 45 ευρω κατι μπαρες απο αξεσουαρ αυτ/των με κλειδαριες φυσικα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Δεν το συζητω να δωσω 100+ ευρω για thule και τετοια.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαρες οροφης?!
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 23:46 »
Σε ορισμενες μπορεις να αλλαξεις την κλειδαρια.
Για μενα καλυτερα ειναι να παρεις επωνυμες μπαρες αν θελεις να εχεις ακριβα πραγματα επανω π.χ. μπαγκαζιερα κλπ.
ετσι ωστε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Ξερω φιλους βεβαια που δεν εχουν ουτε μπαρες που κλειδωνουν αλλα εχουν τις απλες με βιδες, αλλα ουτε συναγερμο και δεν ειχαν ποτε κανενα περιστατικο.
Kαι εγω με βιδες εχω...αλλα φοβαμαι για την σχαρα..!

Τοτε φιλε μου προτεινω να παρεις ενα ζευγαρι με κλειδαριες.Εγω εχω παρει με 45 ευρω κατι μπαρες απο αξεσουαρ αυτ/των με κλειδαριες φυσικα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Δεν το συζητω να δωσω 100+ ευρω για thule και τετοια.
Toτε τι διαφορες εχουν αυτες απο τα μαγαζια με αξεσουαρ αυτ/των με τις thule ας πουμε?(εκτος απο την τιμη)

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Μπαρες οροφης?!
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 00:30 »
Δεν νομιζω οτι εχουν διαφορα...μαρκα πληρωνεις οπως και σε πολλα αλλα ειδη.Απλα να προσεξεις αυτο που σου ειπα για τα κλειδια.Κανε και μια ερωτηση στο μαγαζι που θα πας για το αν αλλαζουν οι κλειδαριες. ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαρες οροφης?!
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 10:15 »
Δεν νομιζω οτι εχουν διαφορα...μαρκα πληρωνεις οπως και σε πολλα αλλα ειδη.Απλα να προσεξεις αυτο που σου ειπα για τα κλειδια.Κανε και μια ερωτηση στο μαγαζι που θα πας για το αν αλλαζουν οι κλειδαριες. ;)
Mαλιστα..! :) ..Ευχαριστω πολυ.!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος pipis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 49
Απ: Μπαρες οροφης?!
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 11:47 »
THULE ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ 70Ε ΛΟΓΟΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΕ ΜΗΚΟΣ
ΤΗΛ 6943032244

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Μπαρες οροφης?!
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 12:32 »
Φίλε peacerman εγώ θα το ξαναπώ και ας γίνω κουραστικός, καλύτερα να δώσεις 50 ευρώ παραπάνω και να έχεις το κεφάλι σου σίγουρο. ειδικά αν βάλεις σχάρα με προβαλάκια ή μπαγιαζέρα δεν υπάρχει λόγος να γλιτώσεις τώρα 50 ευρώ και να πληρώσεις αυριο 500 επειδή σου πήρανε τη σχάρα με όλα τα μπιχλιμπίδια επάνω. κι εγώ το σκεφτόμουνα όταν έβαλα μπάρες, έδωσα τα διπλά χρήματα σε σχέση με άλλες (70 όπως σου είπα) αλλά τώρα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.  >sle2? μία φιλική συμβουλή για να μην μπλέξεις

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: Μπαρες οροφης?!
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 10:04 »
Toτε τι διαφορες εχουν αυτες απο τα μαγαζια με αξεσουαρ αυτ/των με τις thule ας πουμε?(εκτος απο την τιμη)

Αν και καθυστερημένα γιατί μόλις το είδα, ενημερώνω :

  Παίζουν ρόλο συνήθως ως προς το αεροδυναμικό σχήμα της μπάρας και κατ' επέκτασην ως προς το ενδεχόμενο "σφύριγμα" που θα ακούς, όταν κινείσαι με σχετικά υψηλές ταχύτητες (ή μη). Παραδείγματος χάρην, σε land cruiser (του πατέρα μου) και με τις μπάρες αντιπροσωπείας (που δεν ήταν και φτηνές), είχε τρελαθεί στο σφύριγμα από τα 110-120 και πάνω. Στις δικές μου (Mont Blanc, aero gripper ή κάπως έτσι τέλος πάντων) που είναι και αλουμινίου, δεν ακούγεται τίποτα, βγαίνουν μπαίνουν χωρίς εργαλεία, έχουν ένα ειδικό κλείδι για την ασφάλιση-απασφάλιση, έχουν τσιμούχα για να μην πατινάρει το οτιδήποτε φορτώσεις πάνω (εγώ μέχρι στιγμής μπαγκαζιέρα οροφής φορτώνω) και βέβαια κάνουν 145Ε περίπου (αντίστοιχη τιμή της AutoPlus για τις ίδιες ακριβώς, 299,90Ε - η διαφορά έγκειται στο ότι τις αγόρασα από Αγγλία, παραγγελία από ίντερνετ).
Γενικά, να είσαι λίγο προσεκτικός με τις (παραπάνω) λεπτομέρειες, γιατί είναι λεπτομέρειες μεν, αλλά όταν αρχίζεις και το κινείς σε λίγο πιο μεγάλες διαδρομές και ίσως και με λίγο πιο μεγάλες ταχύτητες, θα δεις ότι παίζουν ρόλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2009, 10:06 από DirectionLess »

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαρες οροφης?!
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 14:07 »
Κλασικα ελλαδαρα ρε συ...
Απο την Αγγλια μεχρι εδω 2 φορες πανω κ βαλε...
ΕΛΕΟΣ
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαρες οροφης?!
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 14:12 »
Toτε τι διαφορες εχουν αυτες απο τα μαγαζια με αξεσουαρ αυτ/των με τις thule ας πουμε?(εκτος απο την τιμη)

Αν και καθυστερημένα γιατί μόλις το είδα, ενημερώνω :

  Παίζουν ρόλο συνήθως ως προς το αεροδυναμικό σχήμα της μπάρας και κατ' επέκτασην ως προς το ενδεχόμενο "σφύριγμα" που θα ακούς, όταν κινείσαι με σχετικά υψηλές ταχύτητες (ή μη). Παραδείγματος χάρην, σε land cruiser (του πατέρα μου) και με τις μπάρες αντιπροσωπείας (που δεν ήταν και φτηνές), είχε τρελαθεί στο σφύριγμα από τα 110-120 και πάνω. Στις δικές μου (Mont Blanc, aero gripper ή κάπως έτσι τέλος πάντων) που είναι και αλουμινίου, δεν ακούγεται τίποτα, βγαίνουν μπαίνουν χωρίς εργαλεία, έχουν ένα ειδικό κλείδι για την ασφάλιση-απασφάλιση, έχουν τσιμούχα για να μην πατινάρει το οτιδήποτε φορτώσεις πάνω (εγώ μέχρι στιγμής μπαγκαζιέρα οροφής φορτώνω) και βέβαια κάνουν 145Ε περίπου (αντίστοιχη τιμή της AutoPlus για τις ίδιες ακριβώς, 299,90Ε - η διαφορά έγκειται στο ότι τις αγόρασα από Αγγλία, παραγγελία από ίντερνετ).
Γενικά, να είσαι λίγο προσεκτικός με τις (παραπάνω) λεπτομέρειες, γιατί είναι λεπτομέρειες μεν, αλλά όταν αρχίζεις και το κινείς σε λίγο πιο μεγάλες διαδρομές και ίσως και με λίγο πιο μεγάλες ταχύτητες, θα δεις ότι παίζουν ρόλο.
Mπορεις να μου πεις μερικες σελιδες απο το νετ(εξωτερικου) που εχουν μπαρες??

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαρες οροφης?!
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 01:08 »
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαρες οροφης?!
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 01:26 »