Αποστολέας Θέμα: Jimny 1.5 DDIS  (Αναγνώστηκε 27384 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 15:47 »
Χαιρετώ λοιπόν και εγώ.Για τις πληροφορίες που ζητάς θα προσπαθήσω να απαντήσω αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας ότι θα είναι απόλυτα ακριβείς και σωστές.
1)Η τουρμπινα ξεκινάει γύρω από τις 2000 χιλιάδες στροφές και νομίζω πως δουλεύει μέχρι τις 3 αλλά για το τελευταίο δεν είμαι καθόλου σίγουρος.
2)Για το πρώτο σκέλος δεν ξέρω να σε απαντήσω αλλά για το δεύτερο έχω να πω πως όλη η μαγκιά του πετρελαίου είναι στην ανηφόρα!Εκεί που με το βενζινοκίνητο σκεφτόσουν να περάσεις και άμα το έκανες τότε το έσκαγες το αμαξι με το πετρελαίου λες απλά ένα ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ έφυγα! ;) Να θυμάσε πως εκεί είναι η αξία του και πως έχει την δύναμη στα χαμηλά
3)Με τα ανταλακτικά δεν ξέρω ακριβώς πως γίνεται γιατί το πάω στην αντιπροσωπία(μόλις 1 φορά το πήγα) αλλά νομίζω πως τα πέρνουν με παραγγελία.
4)Το Κ9Κ δεν ξέρω τι είναι αλλά για το ιντερκούλερ ξέρω ότι έχει.
5)Κατανάλωση δεν έχω μετρήσει αλλά μπορώ να σου πω ότι κινούμαι μέσα στην πόλη και το ρεζερβουαρ πάει στο μισό και λίγο πιο κάτω με 200χλμ!!!(περίπου)

Γενικά να ξέρεις πως το προτείνω ανεπιφύλακτα και πως αν το πάρεις θα δείς μεγάλη διαφορά από το βενζίνης(πίστεψε με είχα πριν βενζίνης).Το μόνο ΚΑΚΟ ρε παιδια είναι ότι δεν έχουμε καθαρα πετρέλαια και πως το πετρέλαιο είναι ο μόνος του εχθρός.Χθες από την αντιπροσωπία μου είπαν πως το φιλτρακι(???? η δεν ξέρω και γω τι ακριβώς,ένα πράγμα τέλως πάντων που περνάει το πετρέλαιο)ήταν καταμαυρρο λόγω του πετρελαίου που δεν ήταν καλό.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος Drimon

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • www.talanta.gr
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 19:16 »
2)Για το πρώτο σκέλος δεν ξέρω να σε απαντήσω αλλά για το δεύτερο έχω να πω πως όλη η μαγκιά του πετρελαίου είναι στην ανηφόρα!Εκεί που με το βενζινοκίνητο σκεφτόσουν να περάσεις και άμα το έκανες τότε το έσκαγες το αμαξι με το πετρελαίου λες απλά ένα ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ έφυγα! ;) Να θυμάσε πως εκεί είναι η αξία του και πως έχει την δύναμη στα χαμηλά
Ενοήτε οτι το πετρέλαιο εχει περισότερη δύναμη χαμηλά, αλλά το θέμα είναι το άν μπορεί να ανταπεξέρθει σε ρυθμούς ταξιδιού 110-130 χλμ.
Με το δικό μου, σε ανηφορικά κομάτια (215/75 λάστιχα) άρχιζω τα κατεβάσματα και γενικά ξέχνάω τις προσπεράσεις γιατί έχει γίνει μουλάρι. Η δυναμή του είναι ρυθμισμένη απο τη μαμά σουζου για τους μαμά τροχούς ακριβώς! :'(
Με την πρώτη αλαγή, μπετό το σύστημα!
Ψάχνω δηλαδή, να βρώ, άν το πετρέλαιο έχει την περήσια δύναμη που θα του επιτρέψει να κινήται με αξιοπρεπή ρυθμούς, χωρίς να επιρεάζεται απο την μικρή αύξηση του βάρους των τροχών. Αν κρατάει ρυθμό 110-120χλμ σε ανηφορικά κομάτια και αν έχει δύναμη να κάνει το "πικ" για μια τυχών προσπέραση (πρόσεξε λίγο τα χλμ γιατί εκεί λογικά οι στοφές του κινητήρα είναι γύρο τις 3000-3500).
Θοδωρής

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 20:29 »
Λοιπόν,τα 110χλμ/ω είναι στις 3000στρφ.Υπάρχει σίγουρα διαφορά από το βενζίνης και θα σου ανταποκριθεί καλύτερα.Αλλά με το άλλαγμα των ροδών θα τον κόψεις και θα του χαλάσεις την όλη φάσης της δύναμης.Σίγουρα θα πηγαίνει πάλι καλά και προσπεράσεις λογικά θα κάνεις αλλά όχι με την ίδια άνεση όπως πριν.Αυτό πιστεύω χωρίς να ξέρω ότι η απάντηση που σου έδωσα είναι ακριβής και απόλυτα σωστή.Καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον πιο ειδικό.Έχω δει πως υπάρχει και ένα jimny 1.5DDIS με 93 άλογα πράγμα που σημαίνει πως θα κινήται πολύ καλύτερα.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος mihalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 22:04 »
χαχαχαχαχαχα όχι χαίρομαι που ρωτάτε γιατί και εγώ το κάνω ή θα το κάνω αργότερα..Θα ξεκινήσω λίγο γενικά:το αυτοκίνητο είναι πάρα πολύ καλό,υπάρχει μεγάλη διαφορά με το βενζίνης γιατί το προηγούμενο μου ήταν βενζίνης.Είναι από εισαγωγή!Από Γαλλία το έφερε ένας που κάνει εισαγωγές και εισάγει μόνο τζιπ suzuki και ως επί των πλείστων είναι πετρελαίου!!Εγώ είμαι απο Θεσσαλονίκη.Από Θεσσαλονίκη το πήρα το αυτοκίνητο και φυσικά εκεί το κυκλοφορώ,βέβαια δεν είμαι κάτοικος Θεσσαλονίκη αλλά ενός χωριού λίγο πιο έξω.Όπως λοιπόν είπα κυκλοφορώ κανονικά και δεν μου έχει συμβεί τίποτα αυτό τον καιρό,εξάλου η άδεια κυκλοφορίας δεν λέει ότι απαγορεύεται η κίνηση στις 2 μεγάλες πόλεις σε αντίθεση με ένα αλλο αμάξι πετρελαίου που έχουμε.Όσον αφορά τα φρένα δεν ξέρω τι γίνεται αλλά θα προσπαθήσω να δω.Τρέμουλο έχω και εγώ αλλά μόνο όταν φρενάρω με ταχύτητα 70-80χλμ και φυσικα στις λακούβες.Αλλά  αυτό τον καιρό θα περάσω αμορτισέρ τιμονιού και όπως μου είπε ο μηχανικός μου όλα τα προβλήματα του τιμονιού με τρέμουλο κτλ θα σβηστούν.Κάτι που ξέχασα να διευκρινήσω είναι ότι το αυτοκίνητο το πήρα μεταχειρισμένο και είναι μοντέλο του 2006 με την καινούργια την μάσκα και φυσικά η τετρακίνηση μπαίνει με τα κουμπιά....και πως μου ΛΕΙΠΕΙ ο λεβγιές επιλογής  :(    :(
Χωρίς να είναι διαφήμηση ποιός τα εισάγει? Που περ'ιπου είναι τέλος πάντων να ρωτήσω κι εγώ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Μιχάλης Μαντέλας

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 22:12 »
Mαλαμίδης λέγεται και είναι στην θεσσαλονίκη.Δεν θυμαμαι αν έχω και κάρτα του να σου πω ακριβή στοιχεία..
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος Drimon

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • www.talanta.gr
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 22:13 »
Αυτό είναι το προβλημά μου!
Το αμάξι το έχω και για το βουνό αλλά και για ταξίδι.
Ψάχνω να βρώ μια λύση γι αυτό μου το πρόβλημα.
Όπως θά έχεις δεί και σε άλλο πόστ, το θέμα πετρελαιοκίνητο το έχω ψάξει αρκετά, αλλά δεν έχω οδηγήσει κανένα για να μπορώ να σχηματήσω μια ολοκληρωμένη γνώμη σχετικά με τ' αμάξι.
Ούτε έχω λεφτά για πέταμα για να τραμπάρω αμάξια, έτσι για το χαβαλέ μου.
Θοδωρής

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 17:58 »
Δεν νομίζω να μπορώ να σε καλύψω απόλυτα.Το μόνο που μπρώ να σου πώ είναι ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά απο το βενζίνης και φαντάζομαι άμα πάρεις με τα 93 άλογα θα είναι πολύ καλύτερα.Μόνο μην κάνεις το λάθος και πάρεις με τα 60κατι άλογα εκεί θα μισήσεις και τον ίδιο σου τον εαυτό!!
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος Drimon

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • www.talanta.gr
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 19:39 »
Δεν νομίζω να μπορώ να σε καλύψω απόλυτα.Το μόνο που μπρώ να σου πώ είναι ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά απο το βενζίνης και φαντάζομαι άμα πάρεις με τα 93 άλογα θα είναι πολύ καλύτερα.Μόνο μην κάνεις το λάθος και πάρεις με τα 60κατι άλογα εκεί θα μισήσεις και τον ίδιο σου τον εαυτό!!
Τζίμνι με 93 άλογα; :o :o :o
Τόσα βγάζει ο 1.9 του ngv. Τον φορέσανε και σε τζίμνι;
Πουλάω το δικό μου αύριο το πρωί (κι ας μην έχω χαρεί ούτε μια μέρα την μετατροπή)!!!
Θοδωρής

Αποσυνδεδεμένος Drimon

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • www.talanta.gr
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 20:17 »
Όπα λάθος.
95kw/129ps βγάζει το βιτάρα. Το τζιμάκι 86ps.
Θοδωρής

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 20:18 »

Τζίμνι με 93 άλογα; :o :o :o
Τόσα βγάζει ο 1.9 του ngv. Τον φορέσανε και σε τζίμνι;
Πουλάω το δικό μου αύριο το πρωί (κι ας μην έχω χαρεί ούτε μια μέρα την μετατροπή)!!!
[/quote]

Αυτό είναι πετρελαίου αλλά δεν ξέρω με ποια συχνότητα το φέρνουν στην ελλάδα.Πάντως άμα μπορείς να το βρεις και να το φέρεις ΚΑΝΤΟ και δεν θα χάσεις.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 20:28 »
Αυτό είναι το προβλημά μου!
Το αμάξι το έχω και για το βουνό αλλά και για ταξίδι.
Ψάχνω να βρώ μια λύση γι αυτό μου το πρόβλημα.
Όπως θά έχεις δεί και σε άλλο πόστ, το θέμα πετρελαιοκίνητο το έχω ψάξει αρκετά, αλλά δεν έχω οδηγήσει κανένα για να μπορώ να σχηματήσω μια ολοκληρωμένη γνώμη σχετικά με τ' αμάξι.
Ούτε έχω λεφτά για πέταμα για να τραμπάρω αμάξια, έτσι για το χαβαλέ μου.


Εχεις βάλει μειωτήρα?
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος Drimon

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • www.talanta.gr
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 19:39 »
Εχεις βάλει μειωτήρα?
Περήμενα να τελιώσεις για να πάρω σειρά στον Μιχάλη.
Τώρα έχω βάλει πολλά!!!!!!  yah yah yah
(δεν περπατάει ακομά γιατί δεν το έχει τελιώσει αλλά που θα πάει θα βγεί κι αυτό κάποτε στο δρόμο πάλι. lol lol)
Θοδωρής

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 23:41 »

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 23:43 »
Μια ενημέρωση να κάνω για το jimny:σε εκτός δρόμου οδήγηση,σε δρόμο με λάσπη μερέντα,σε δρόμο με πέτρα το αμάξι πάει μια χαρά!Δοκιμασμένο!Πηγαίνοντας για κυνήγι σε ένα δρόμο με τρελή λάσπη απέδειξε γιατί το πετρέλαιο είναι καλύτερο! :Με 1η ταχύτητα τώρα και φυσικά άφθονο σπινιάρισμα στις 3 χιλίαδες στροφές,βάζεις μια 2α και έφυγες πιο εύκολα!!!Μου μένει μόνο να το δοκιμάσω στο χιόνι και θα σας πω νέα.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 23:46 »
Μια ενημέρωση να κάνω για το jimny:σε εκτός δρόμου οδήγηση,σε δρόμο με λάσπη μερέντα,σε δρόμο με πέτρα το αμάξι πάει μια χαρά!Δοκιμασμένο!Πηγαίνοντας για κυνήγι σε ένα δρόμο με τρελή λάσπη απέδειξε γιατί το πετρέλαιο είναι καλύτερο! :Με 1η ταχύτητα τώρα και φυσικά άφθονο σπινιάρισμα στις 3 χιλίαδες στροφές,βάζεις μια 2α και έφυγες πιο εύκολα!!!Μου μένει μόνο να το δοκιμάσω στο χιόνι και θα σας πω νέα.


σωστος!