Αποστολέας Θέμα: Jimny 1.5 DDIS  (Αναγνώστηκε 27387 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Jimny 1.5 DDIS
« στις: Οκτώβριος 15, 2009, 09:34 »
Ανοίγω εδώ ένα καινούργιο θέμα για το jimny του πετρελαίου- που τυχαίνει να έχω- επειδή μου το ζήτησε ένα μέλος του forum.Δεν ξέρω τι θέλει να μάθει απλά θα δώσω τις 5-10 πληροφορίες που ξέρω!Λοιπόν...Έχει μηχανή 1500 κυβικά με 86 άλογα το συγκεκριμένο μοντέλο που έχω έχει ABS,δερμάρτινα καθίσματα και η τετρακινηση μπαίνει με κουμπί!(αυτό δεν μου αρέσει και πολύ).Είναι μοντέλο του 2006 και φυσικά έχω δει μεγάλη διαφορά από το βενζίνης.Κατ'αρχήν να πως στις ανηφόρες τραβάει το διαόλι και δεν ζορίζεται σαν το άλλο(βενζινης),χαρακτηριστικά να πω πως σε μια μεγάλου μήκους ανηφόρα που έχουμε στον δρόμο μας με το άλλο την ανέβαινα με 3η ταχύτητα και σκεφτόμουν κάθε φορά να θα προλάβω να προσπεράσω κάποιον με αργοκίνητο όχημα!!Ενώ με το πετρελαίου βάζω 4η ταχύτητα και προσπερνάω σαν κύριος χωρίς να λέω θα με προλάβει κάποιος από απέναντι??? ;D  ;D  ;D!! j12  Επίσης στην εθνική όταν θέλω να τρέξω λίγο πααπάνω δεν ανεβάζει χιλιόμετρα με το στανιό,αλλά υπακούει κατευθείαν!γκαζι αι έφυγες και το τέρμα του είναι γύρω στα 16χλμ/ώρα.Πάντως για να κάνω τα παράπονά μου θα ήθελα να έχει και κάτι παραπάνω....όπως λίγο μεγαλύτερη τελική ή άνεση προς την τελική.Τι θέλω να πω??Πως τα 120χλμ τα έχει στις 3χιλιάδες στροφές(4 χιλιάδες και κάτι είναι το τέρμα)και τα 130 χλμ τα έχει στις 3,5 περίπου.Ένα άλλο παράπονο για άλλη μια φορα είναι τα φρένα του!δεν έχει και πολύ δυνατά φρένα,είναι περίπου στην ίδια κατηγορία δύναμης με το βενζίνης και ίσως ελάχιστα πιο δυνατα(όσο πατάει η γάτα).πάντως όλη η μαγεία είναι στις 2χιλίαδες στροφές!από εκεί μέχρι τις 3χιλιάδες στροφές είναι όλη του η δύναμη!αρπάζει καλά!Ε πάνω κάτω αυτα για το αυτοκινητάκι μου δεν έχω να πω κάτι άλλο για το πετρελαίου...ότι θέλετε ρωτήστε με!!  :)
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 10:13 »
Σ'ευχαριστω που ανοιξες καινουριο ποστ...
Να σε ρωτησω το εξης.Εσυ το κυκλοφορεις κ Αθηνα το αμαξι?Εχεις καποιο θεμα οταν ερχεσαι Αθηνα?
Γιατι ειναι πολυ δελεαστικα ολα αυτα που μας λες..... :D :D

Αποσυνδεδεμένος SamAir

  • Jimny
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 10:51 »
Απο ελλαδα το πηρες ή το εφερες ?
ζηλεψα,θελω και γω :'(
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 13:54 »
Ένα άλλο παράπονο για άλλη μια φορα είναι τα φρένα του!δεν έχει και πολύ δυνατά φρένα,είναι περίπου στην ίδια κατηγορία δύναμης με το βενζίνης και ίσως ελάχιστα πιο δυνατα(όσο πατάει η γάτα)...ότι θέλετε ρωτήστε με!!  :)

Φιλε μου το δικο σου αυτοκινητο ειναι με αεριζομενα δισκοφρενα μπροστα...
Τα δικα μας ειναι με απλα δισκοφρενα...:(
Σιγουρα θα εχει ενα τι καλυτερα φρενακια οπως καλα ειπες...
Το θεμα ειναι αν οι δαγκανες σου κανουν στα δικα χωρις πατεντα...μπορεις μηπως να μας πεις τον κωδικο της δαγκανας;
Ειναι κατι το οποιο αρκετοι θα θελαν να ξερουν γιατι εκει ποναει το jimny...
Κ κατι ακομα...τρεμουλο εσυ εχεις;
Ευχαριστω πολυ
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 13:56 »
Καταιγισμος ερωτησεων...
Σιγα μην ξαναμπει ο ανθρωπος απο το λαιμο τον αρπαξαμε...αχαχαχαχα
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 15:27 »
χαχαχαχαχαχα όχι χαίρομαι που ρωτάτε γιατί και εγώ το κάνω ή θα το κάνω αργότερα..Θα ξεκινήσω λίγο γενικά:το αυτοκίνητο είναι πάρα πολύ καλό,υπάρχει μεγάλη διαφορά με το βενζίνης γιατί το προηγούμενο μου ήταν βενζίνης.Είναι από εισαγωγή!Από Γαλλία το έφερε ένας που κάνει εισαγωγές και εισάγει μόνο τζιπ suzuki και ως επί των πλείστων είναι πετρελαίου!!Εγώ είμαι απο Θεσσαλονίκη.Από Θεσσαλονίκη το πήρα το αυτοκίνητο και φυσικά εκεί το κυκλοφορώ,βέβαια δεν είμαι κάτοικος Θεσσαλονίκη αλλά ενός χωριού λίγο πιο έξω.Όπως λοιπόν είπα κυκλοφορώ κανονικά και δεν μου έχει συμβεί τίποτα αυτό τον καιρό,εξάλου η άδεια κυκλοφορίας δεν λέει ότι απαγορεύεται η κίνηση στις 2 μεγάλες πόλεις σε αντίθεση με ένα αλλο αμάξι πετρελαίου που έχουμε.Όσον αφορά τα φρένα δεν ξέρω τι γίνεται αλλά θα προσπαθήσω να δω.Τρέμουλο έχω και εγώ αλλά μόνο όταν φρενάρω με ταχύτητα 70-80χλμ και φυσικα στις λακούβες.Αλλά  αυτό τον καιρό θα περάσω αμορτισέρ τιμονιού και όπως μου είπε ο μηχανικός μου όλα τα προβλήματα του τιμονιού με τρέμουλο κτλ θα σβηστούν.Κάτι που ξέχασα να διευκρινήσω είναι ότι το αυτοκίνητο το πήρα μεταχειρισμένο και είναι μοντέλο του 2006 με την καινούργια την μάσκα και φυσικά η τετρακίνηση μπαίνει με τα κουμπιά....και πως μου ΛΕΙΠΕΙ ο λεβγιές επιλογής  :(    :(
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 15:58 »
να και ένα βίντεο με πετρελάιου τζιπ!!!   http://www.youtube.com/watch?v=x7CR-kli-EE&feature=related
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 16:04 »
Απιστευτο!!!Τελος!!! cl cl cl

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 20:18 »
  Το βιντεάκι πάντως είναι πάρα πολύ καλό.  cl

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 22:20 »
. . . Τρέμουλο έχω και εγώ αλλά μόνο όταν φρενάρω με ταχύτητα 70-80χλμ . . .
Αυτό το τρέμουλο οφείλεται ΜΟΝΟ σε στραβές δισκόπλακες.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 22:23 »
Έβαλα σήμερα το αμορτισερ τιμονιού και από ότι φαίνεται έχουν εξαφανιστεί όλα τα προβλήματα σχετικά με το τρέμουλο!! yah
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 22:28 »
Τρέμουλο έχω και εγώ αλλά μόνο όταν φρενάρω με ταχύτητα 70-80χλμ

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 22:31 »
τι αμορτισερ εβαλες;;;

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 23:53 »
Δεν ξέρω τι αμορτισέρ είναι,αν εννοείς μάρκα.Το έβαλα στην αντιπροσωπία.Αύριο θα δω το χαρτί μήπως λέει την μάρκα και θα σε πώ.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος Drimon

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • www.talanta.gr
Απ: Jimny 1.5 DDIS
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 10:44 »
Καλημέρα φιλαράκο.
Επιδή το πετρελαικίνητο τζιμάκι πάντα μ' ενδιέφερε και μερικές πληροφορίες δεν μπορώ να τις βρώ απο στο νετ, θα ήθελα να σε ρωτήσω μερικά πράγματα.
1) Η τουρμπίνα σε τί στροφές ξεκινάει και δίνει;
2) Το επρίζ τ' αυτοκινήτου στα πολλά χλμ (110-130λμ), και την συμπεριφορά του αμαξιού σε προσπεράσεις στα πολλά χλμ σε ανηφορικό δρόμο (τα καταφέρνει ή το ξεχνάμε όπως κάνω στο βενζινοκίνητο).
3) Ανταλακτικά πού βρήσκεις (αν χρειάστηκε);
4) Λογικά το δικό σου έχει την δευτερη γενιά του Κ9Κ, του φοράνε ιντερκούλερ;
5) Κατανάλωση έχεις μετρήσει;
Αυτά για τώρα. Ελπίζω να μην σ' έπριξα! :D :D :D
Θοδωρής