Αποστολέας Θέμα: Ειδική αντισκωριακή βαφή σε όλο το σασί, διαφορικά, άξονες και μπράτσα.  (Αναγνώστηκε 20393 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Χαιρετω το forum και ευχομαι σε ολους χρονια πολλα.....


Μιας και ο μητσακος μου θα αφησει την φωλια που εχει στο υπογειο γκαραζ και θα ''φωλιαζει" πλεον στο υπαιθρο :( :( :( :( :(φοβαμαι μην εμφανιστουν τιποτε σκουριες.......
Τι πιστευετε; Θεωρειται οτι υπαρχει τετοιος κινδυνος ή εγω γινομαι υπερβολικος; Σκεφτομαι λοιπον να περασω αντισκωριακή βαφή  σε όλο το σασί, διαφορικά, άξονες και μπράτσα. Ποια η προταση σας?

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Καλησπερα και χρονια πολλα.
Εγω εδω και 2 βδομαδες θελω να το βαψω απο κατω αλλα συνεχεια βρεχει.Αυριο εφοσον ο καιρος ειναι καλος θα πιασω δουλεια.
Αν δεν το αφηνεις κοντα σε θαλασσα το καλοκαιρι κλπ, δε νομιζω να εχεις προβλημα παντως.
Εγω επειδη το ψηλωσα και φαινονται τα διαφορικα και ολα τα καλουδια απο κατω, θα τα βαψω για να φαινονται ωραια. ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα και χρονια πολλα.
Εγω εδω και 2 βδομαδες θελω να το βαψω απο κατω αλλα συνεχεια βρεχει.Αυριο εφοσον ο καιρος ειναι καλος θα πιασω δουλεια.
Αν δεν το αφηνεις κοντα σε θαλασσα το καλοκαιρι κλπ, δε νομιζω να εχεις προβλημα παντως.
Εγω επειδη το ψηλωσα και φαινονται τα διαφορικα και ολα τα καλουδια απο κατω, θα τα βαψω για να φαινονται ωραια. ;)
Με τι θα τα βαψεις??(δωσε πληροφοριες..)

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
καλησπερα και απο εμενα και καλες γιορτες

επειδη και ενα φιλαρακι εβαψε το αυτοκινητο του απο κατω μονο και μονο για μην φαινετε σκουριασμενο εκανε τζαμπα τον κοπο γιατι στην πρωτη λασποβολτα που βγηκε ξεβαψε παλι...

οποτε μην κανετε αν θελετε τον κοπο και τζαμπα το βαψετε γιατι δεν εχει νοημα γιατι θα ξεβαψει παλι εκτος και αν δεν πατε σε λασποβολτες
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
hummerite μαυρη εχω παρει και δεν θα ξεβαψει απο τις λασποβολτες, 3 χρονια εχω βαμμενο το τρειλερ απο το σκαφος που μπαινοβγαινει στη θαλασσα και δεν εχει ξεβαψει.
3 χερια θελει και θα ειναι τελειο. ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Αρχικα αυτο που λεει ο φιλος greenjimny θελει 2-3 χερακια κ πανω απ ολα θελει καλο καιρο...
Για τι βαφη θα βαλετε υπαρχουν ειδικες βαφες-υποστρωματα για σασι αυτοκινητων...
http://www.erlac.gr/prd/Chassis_Coat.aspx?prd_id=2166&prd_cat=302&txt=
http://www.vitex.gr/metalic_surfaces_004.php
Σιγουρα θα υπαρχουν κ αλλες....

Η ολη δουλεια θελει προσωπικη εργασια-καταλληλο χωρο(ενα ανεβατορι ειναι το ειδανικο)-κ φυσικα καλο καιρο για 1-2 μερες για να στεγνωσει η βαφη...

ΠΡΟΣΟΧΗ....
Αν υπαρχουν σκουριες στο σασι η σε αλλες επιφανειες με μια συρματοβουρτσα τις απομακρυνουμε κ μετα βαφουμε...

Αρα...
1)Κοιταμε το αυτοκινητο για σκουριες κ τις απομακρυνουμε...
2)Πλυσιμο το κατω μερος του αυτοκινητου για τυχον σκονες-λασπες-βρωμιες...
3)Βαψιμο με την ειδικη βαφη...2-3 χερια

Το παραπανω το εχει κανει ο Michalis (αλλα πουλησε το μητσο του)...κ πλεον δεν μπαινει ουτε για καλησπερα...  lol lol lol
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Εγω θα προτιμουσα ενα γυαλοχαρτο για να τριψω τα διαφορικα τουλαχιστον, τωρα στα υπολοιπα, ας ειναι και συρματοβουρτσα.Αν και απ οτι θυμαμαι το τρειλερ δεν το ειχα τριψει καθολου.
Αντε να μας κανει καλο καιρο αυριο... ::) ::) ::) ::)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Εγω θα προτιμουσα ενα γυαλοχαρτο για να τριψω τα διαφορικα τουλαχιστον, τωρα στα υπολοιπα, ας ειναι και συρματοβουρτσα.Αν και απ οτι θυμαμαι το τρειλερ δεν το ειχα τριψει καθολου.
Αντε να μας κανει καλο καιρο αυριο... ::) ::) ::) ::)
Οταν τελιωσεις και τελικα το κανεις βαλε καμια φοτο...

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Θα βαλω φιλε, αν εχει καλο καιρο αυριο, ξεκιναω νωρις το πρωι... :D :D :D :D
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
για πιο προχειρη δουλεια και κυριως σε σημεια υπαρχουν και σε σπρε'ι(πισσα).κοστιζει γυρω στα 5 ευρω.εγω οταν εκοψα προφυλακτηρες,περασα αξονες και θολους και γενικα οτι φαινοταν.μετα πορωθηκα και εβαψα και τις ζαντες!!! lol
πιστευω ειναι πολυ καλη λυση... ;D

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Οταν τελιωσεις και τελικα το κανεις βαλε καμια φοτο...
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=59

Οπου βλεπεις το κατω μερος του Jimny θα δεις ενα εντονο μαυρο χρωμα...
Οπως λεει κ ο φιλος JM ειναι καλη φαση γιατι το jimny συμφωνα με αλλα post "ποναει" αρκετα σε μερικα σημεια κ βγαζει σκουριες...
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Παιδια ακυρο, εχει πολλη υγρασια και δε θα πιασει η μπογια.
Θα περιμενω τις αλκυονιδες μερες τον αλλο μηνα. :'( :'(
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος potge

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
Όπως είπε ο gagarin και συμφωνώ σε απλές λύσεις chassis coat. Υπάρχουν όμως σαφέστατα πιο εξειδικευμένα προϊόντα, όπως το waxoyl, το dinitrol και το noxudol

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Στο εξωτερικό(Γερμανία,Γαλλία κτλ) τα αυτοκίνητα τα περνάνε πίσα για να μην σκουριάζουν από τα αλάτια κτλ κοινώς τα πισόνουν!
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
το αμαξι στο κατω μερος εχει καποιο στρωμα τυπου πισσας για ποιο μεγαλη προστασια.

Αυτο που πρεπει να ξερετε ειναι οτι ολα τα αυτοκινητα με πλαισιο σκαλας εχουν , στην αδεια αναφερουν το χρωμα του πλαισιου. συνεπως αν βαψει καποιος που εχει ασημι αμαξι, μαυρο ολο το πλαισιο θα ειναι παρανομο εφοσον δε θα συμβαδιζει το χρωμα του πλαισιου με την αδεια.

Δηλαδη και γαλαζιο με βουλες να ειναι το αμαξι απο εξω, αν το πλαισιο ειναι γκρι η αδεια θα λεει γκρι.
φωτια στις γραμματειες....