Αποστολέας Θέμα: Ειδική αντισκωριακή βαφή σε όλο το σασί, διαφορικά, άξονες και μπράτσα.  (Αναγνώστηκε 20391 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 100%HUNTER

  • Jimny
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Άντρας
  • SUZUKI JIMNY "THE BEST THERE IS"
    • www.jimnyclub.com
Παράθεση
επειδη και ενα φιλαρακι εβαψε το αυτοκινητο του απο κατω μονο και μονο για μην φαινετε σκουριασμενο εκανε τζαμπα τον κοπο γιατι στην πρωτη λασποβολτα που βγηκε ξεβαψε παλι...

οποτε μην κανετε αν θελετε τον κοπο και τζαμπα το βαψετε γιατι δεν εχει νοημα γιατι θα ξεβαψει παλι εκτος και αν δεν πατε σε λασποβολτες
Θα συμφωνήσω μαζί σου γιατί και εγώ ακριβώς το ίδιο πράγμα μου έχει συμβεί.
Κάθησα ετριψα καλά καλά όλο το κάτω μέρος, το έπληνα, το σκούπησα και μετά το έκανα 2 χέρια. Πράγματι ήταν ένα έντονο μαύρο,πολύ ωραίο! Όμως με την πρώτη βολτούλλα στις λάσπες , το σασί έγινε καφέ από τις λάσπες! 0_21 bhe
HUNTING IS LIFE

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Βρε παιδια καμμια συμβουλη για μας που δεν ειμαστε και πολυ μαστορια lol lol για να το κανουμε μονοι μας......και καμια φωτο αν παιζει..... t4 t4

Αποσυνδεδεμένος FADOM

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 72
Καλη χρονια σε όλους.

Όσον αφορά τη βαφή έχω να σας προτεινω μια παρα πολύ καλή λύση.

Ξεκινημα με καλό πλύσιμο στο αμάξι απο κάτω με χλιαρό νερό (πιεστικο)

Αφού σιγουρευτούμε οτι δεν υπάρχει πουθενά χώμα ξεκινάμε όλα τα σημεία που είναι σκουριασμένα ή εχουν σημαδια σκουριάς
με RUSTABIL. Είναι ενα γαλακτωδες υγρό το οποίο όταν στεγνώσει γίνεται μωβ. Αυτο εισχωρεί στη σκουρια και τη στραματαει
δημιουργώντας παραλληλα ενα προστατευτικό φιλμ. Αυτό το εφαρμόζουμε όπως εγραψα μονο στα σκουριασμενα σημεια. Στα αλλα δεν χρειάζεται.
Αφού στεγνώσει καλά, φάβουμε με υπομονή και μεράκι όλα τα σημεία που θέλουμε (μπρατσα,διαφορικα κλπ) με SACICOT.
Αυτό είναι γνησιο σασόχρωμα χρησιμοποιείται ευρέως απο τους φορτηγατζηδες και βγαινει σε μαυρο και γκρι. Διαλύεεται με κανονικο διαλυτικό νιτρου.
Μην το διαλυσεται παρα πολύ, μόνο όσο χρειάζεται για να στρώνει κάπως με το πινελο.
Με το sacicot μπορείτε και σας το συνιστω ανεπιφύλακτα να βαψετε και τους θόλους. ΠΡΟΣΟΧΗ! Αποφευγετε το πίσσωμα.
Δείχνει καλό αλλά δεν είναι. Μόλις δημιουργηθεί μία τρυπα-κενο στην πίσσα, το νερό εισχωρεί απο εκεί και σκουριάζει-τρωει το μεταλλο απο μέσα,χωρίς
να φαίνεται τπτ εξωτερικά και χωρίς να πάρουμε χαμπάρι. Αυτα....

Φιλικα
Γιάννης

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Χρήσιμες πληροφορίες μιας και το καλοκαίρι θα πρέπει να βάψω το Jimnaki μου από κάτω γιατί είνα χάλια... :)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Παράθεση
Καλη χρονια σε όλους.

Όσον αφορά τη βαφή έχω να σας προτεινω μια παρα πολύ καλή λύση.

Ξεκινημα με καλό πλύσιμο στο αμάξι απο κάτω με χλιαρό νερό (πιεστικο)

Αφού σιγουρευτούμε οτι δεν υπάρχει πουθενά χώμα ξεκινάμε όλα τα σημεία που είναι σκουριασμένα ή εχουν σημαδια σκουριάς
με RUSTABIL. Είναι ενα γαλακτωδες υγρό το οποίο όταν στεγνώσει γίνεται μωβ. Αυτο εισχωρεί στη σκουρια και τη στραματαει
δημιουργώντας παραλληλα ενα προστατευτικό φιλμ. Αυτό το εφαρμόζουμε όπως εγραψα μονο στα σκουριασμενα σημεια. Στα αλλα δεν χρειάζεται.
Αφού στεγνώσει καλά, φάβουμε με υπομονή και μεράκι όλα τα σημεία που θέλουμε (μπρατσα,διαφορικα κλπ) με SACICOT.
Αυτό είναι γνησιο σασόχρωμα χρησιμοποιείται ευρέως απο τους φορτηγατζηδες και βγαινει σε μαυρο και γκρι. Διαλύεεται με κανονικο διαλυτικό νιτρου.
Μην το διαλυσεται παρα πολύ, μόνο όσο χρειάζεται για να στρώνει κάπως με το πινελο.
Με το sacicot μπορείτε και σας το συνιστω ανεπιφύλακτα να βαψετε και τους θόλους. ΠΡΟΣΟΧΗ! Αποφευγετε το πίσσωμα.
Δείχνει καλό αλλά δεν είναι. Μόλις δημιουργηθεί μία τρυπα-κενο στην πίσσα, το νερό εισχωρεί απο εκεί και σκουριάζει-τρωει το μεταλλο απο μέσα,χωρίς
να φαίνεται τπτ εξωτερικά και χωρίς να πάρουμε χαμπάρι. Αυτα....

Φιλικα
Γιάννης

 roc2 roc2 roc2 Μπραβο Fadom αντε να ανεβασουμε λιγο το επιπεδο......

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Υστερα απο ψαξιμο μου φαινεται οτι θα καταλιξω εδω http://www.chrotex.gr/product_detail.asp?e_lang_id=0&e_product_id=33&e_cat_id=9&e_cat_serial=001