Αποστολέας Θέμα: Alan 100 Plus  (Αναγνώστηκε 7455 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος b00

  • Jimny
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook
Alan 100 Plus
« στις: Ιανουάριος 22, 2010, 07:37 »
Καλημέρα παιδιά,
Τις προάλες πήγα στο Cobra Center και μίλησα με τον Στέλιο για να βάλω CB. Μου πρότεινε το alan 100 plus. Εσείς τι πιστέυετε για το συγκεκριμένο μοντέλο?
Έχω κανονίσει ραντεβού την Τρίτη να πάω να το βάλουμε.
Προς το παρόν έχω mud λάστιχα, αν βάλω και το CB ελπίζω ότι όλο και κάπου θα μπορώ να έρχομαι μαζί σας σε βόλτες, μιας και μέχρι τώρα δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να σας γνωρίσω από κοντά...  yah
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2010, 07:40 από b00 »

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Alan 100 Plus
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 07:46 »
Καλό είναι το ALAN.....

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Alan 100 Plus
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 07:47 »
Καλημέρα παιδιά,
Τις προάλες πήγα στο Cobra Center και μίλησα με τον Στέλιο για να βάλω CB. Μου πρότεινε το alan 100 plus. Εσείς τι πιστέυετε για το συγκεκριμένο μοντέλο?
Έχω κανονίσει ραντεβού την Τρίτη να πάω να το βάλουμε.
Προς το παρόν έχω mud λάστιχα, αν βάλω και το CB ελπίζω ότι όλο και κάπου θα μπορώ να έρχομαι μαζί σας σε βόλτες, μιας και μέχρι τώρα δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να σας γνωρίσω από κοντά...  yah
Και με pmr μπορείς μια χαρα..Πάντως για cb εγώ θα έπαιρνα φορητό, και μια καλή κεραία με μαγνητική βάση για το αυτοκίνητο, σκέψου όλες τις περιπτώσεις που μπορεί να χρειαστεί, όχι μόνο τις βόλτες ;)
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Alan 100 Plus
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 09:13 »
Σκέψου το λίγο καλύτερα..
Γνώμη μου είναι, να γνωρίσεις τα παιδιά να δεις αν σου αρεσει να πηγαινεις βολτες και μετα να δωσεις λεφτα για ενα μονιμο cb. Ειναι μια τεχνολογια που εχει πια πεθανει..
Δεν ειναι άλλο ενα εξαρτημα που μπορει να μας βοηθησει αν ειμαστε στο βουνο.. Αν εισαι μονος σου και σου τυχει κατι, το cb λόγω εμβέλειας είναι πρακτικά άχρηστο..
Αν εισαι με ενα φίλο σου με άλλο αυτοκινητο, πιο πολυ θα σας βολεψει ένα ζευγαρι φτηνων φορητών pmr.
Στη θέση σου θα αγοραζα ενα τετοιο ζευγαρι για δικη μου χρηση με φιλους και αν τυχει και παω μια βολτα με τα παιδια θα μπορω να το χρησιμοποιησω και μαζι τους...

Για μια μονιμη κατασκευη πανω στο αυτοκίνητο, θα πήγαινα μονο σε vhf, το οποίο πραγματι μπορει να βοηθησει σε καποια περιπτωση εκτακτης αναγκης μια και ακουει πολυς κοσμος και υπηρεσιες σε αυτο, αλλα θα μπορουσα να το κανω γιατι εχω αδεια ραδιοερασιτεχνη. Ειναι λιγο μπελας και ταλαιπωρια με τα χαρτια, να κατσεις να διαβασεις για τις εξετασεις της αδειας, αλλά τότε και πάλι δε θα μπορουσες με vhf να συνομιλήσεις με τα παιδια στην παρεα που εχουν cb και pmr.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Alan 100 Plus
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 09:45 »
PMR πλέον δεν έχουμε στη παρέα.

CB είναι must για το κομβόι. VHF εκτός από μενα και 2-3 άλλους δεν έχουν οι υπόλοιποι. Και στις βόλτες δεν τα χρησιμοποιούμε, απλά τα έχουμε για ώρα ανάγκης.

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Alan 100 Plus
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 10:40 »
PMR πλέον δεν έχουμε στη παρέα.

CB είναι must για το κομβόι. VHF εκτός από μενα και 2-3 άλλους δεν έχουν οι υπόλοιποι. Και στις βόλτες δεν τα χρησιμοποιούμε, απλά τα έχουμε για ώρα ανάγκης.

+1!
Οσα PMR και να έχεις, αφού όλοι οι άλλοι έχουνε CB, μόνος σου θα μιλάς!
To ALAN 100 με μια μαγνητική κεραία είναι μια αξιοπρεπέστατη λύση με πολύ καλό value for money

Αποσυνδεδεμένος b00

  • Jimny
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook
Απ: Alan 100 Plus
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 12:55 »
Έλεγα για σταθερή κεραία. Υπάρχει κάποιο μεγάλο αρνητικό στις σταθερές ή απλά έχει να κάνει με τα γούστα του καθενός?

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Alan 100 Plus
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 13:03 »
Πλεονέκτημα έχει όσον αφορά την απόδοση του CB... απλά φαίνεται ότι έχεις CB στο αυτοκίνητο... οπότε αν δεν έχεις άδεια  bhe bhe bhe
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Alan 100 Plus
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 13:05 »
Σταθερή: Γίνεσαι πιθανός στόχος για να στην κλέψουν ή για να σε γράψει κανένας "κολλημένος" αστ.......λαξ ;D
             Επειδή, συνήθως, την τοποθετούν στο πίσω μέρος (πόρτα), δεν κάνει σωστή "γείωση", με αποτέλεσμα να χάνεις σε εμβέλεια.
            Μαζι με τα συμπράγκαλα της σταθερής βάσης, συνήθως έχεις μεγαλύτερο συνολικά κόστος.
Μαγνητική: Συνήθως πιο φτηνή (βρίσκεις και με 15 €)
             Την κρύβεις από αδιάκριτα βλέματα, ακόμα και μέσα στο Τζίμνυ (όποτε δεν την χρησιμοποιείς).
             'Εχεις τον σχετικό μικρομπελά του βάλε - βγάλε, κάθε φορά
             Την βάζεις συνήθως στην οροφή, άρα έχεις καλύτερη  "γείωση", λόγω του μετάλλου (κάθετο ως προς το "μαστίγιο").

Σκέψου και τη συχνότητα που θα την χρησιμοποιείς και αποφάσισε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2010, 13:10 από YannisS »

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Alan 100 Plus
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 13:21 »
Σταθερή: Γίνεσαι πιθανός στόχος για να στην κλέψουν ή για να σε γράψει κανένας "κολλημένος" αστ.......λαξ ;D
             Επειδή, συνήθως, την τοποθετούν στο πίσω μέρος (πόρτα), δεν κάνει σωστή "γείωση", με αποτέλεσμα να χάνεις σε εμβέλεια.
            Μαζι με τα συμπράγκαλα της σταθερής βάσης, συνήθως έχεις μεγαλύτερο συνολικά κόστος.
Μαγνητική: Συνήθως πιο φτηνή (βρίσκεις και με 15 €)
             Την κρύβεις από αδιάκριτα βλέματα, ακόμα και μέσα στο Τζίμνυ (όποτε δεν την χρησιμοποιείς).
             'Εχεις τον σχετικό μικρομπελά του βάλε - βγάλε, κάθε φορά
             Την βάζεις συνήθως στην οροφή, άρα έχεις καλύτερη  "γείωση", λόγω του μετάλλου (κάθετο ως προς το "μαστίγιο").

Σκέψου και τη συχνότητα που θα την χρησιμοποιείς και αποφάσισε.
+1
Πλεονέκτημα έχει όσον αφορά την απόδοση του CB... απλά φαίνεται ότι έχεις CB στο αυτοκίνητο... οπότε αν δεν έχεις άδεια  bhe bhe bhe
+ ακόμα 1

Αποσυνδεδεμένος b00

  • Jimny
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook
Απ: Alan 100 Plus
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 13:24 »
Σταθερή: Γίνεσαι πιθανός στόχος για να στην κλέψουν ή για να σε γράψει κανένας "κολλημένος" αστ.......λαξ ;D
             Επειδή, συνήθως, την τοποθετούν στο πίσω μέρος (πόρτα), δεν κάνει σωστή "γείωση", με αποτέλεσμα να χάνεις σε εμβέλεια.
            Μαζι με τα συμπράγκαλα της σταθερής βάσης, συνήθως έχεις μεγαλύτερο συνολικά κόστος.
Μαγνητική: Συνήθως πιο φτηνή (βρίσκεις και με 15 €)
             Την κρύβεις από αδιάκριτα βλέματα, ακόμα και μέσα στο Τζίμνυ (όποτε δεν την χρησιμοποιείς).
             'Εχεις τον σχετικό μικρομπελά του βάλε - βγάλε, κάθε φορά
             Την βάζεις συνήθως στην οροφή, άρα έχεις καλύτερη  "γείωση", λόγω του μετάλλου (κάθετο ως προς το "μαστίγιο").

Σκέψου και τη συχνότητα που θα την χρησιμοποιείς και αποφάσισε.

Μπορείς να μου πεις τι ακριβώς παίζει με την γείωση? Γιατί να μην κάνει σωστή γείωση?

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Alan 100 Plus
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 13:30 »
Πολύ "χοντρικά", η κεραία αποδίδει καλύτερα προς όλες τις διευθύνσεις όταν έχει μια μεταλλική επιφάνεια κάθετα προς το "μαστίγιο". Στην συγκεκριμένη περίπτωση, η οροφή παίζει το ρόλο της μεταλλικής επιφάνειας.

Αποσυνδεδεμένος b00

  • Jimny
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook
Απ: Alan 100 Plus
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 13:37 »
Κατάλαβα, ευχαριστώ :D

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Alan 100 Plus
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 13:42 »
Εντελώς φιλικά σου λέω πως αν το CB το θέλεις αποκλειστικά για τις δικές μας βόλτες, μην το ψάχνεις τόσο πολύ. Πάρε το πιο απλό κ φτηνό που θα βρεις, πάρε κ μια κεραία μαγνητική και είσαι ΟΚ. Συνήθως μιλάμε σε πολύ κοντινές αποστάσεις, και εγώ προσωπικά δεν έχω χρειαστεί κάποια επιπλέον λειτουργία που προσφέρουν συνήθως τα ακριβότερα μοντέλα...

Το πιο σημαντικό απ'όλα, είναι να σου ρυθμίσει κάποιος τα στάσιμα της κεραίας για να μην έχεις / έχουμε θόρυβο στις συνομιλίες...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Alan 100 Plus
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 13:46 »
Βέβαια, αν μιλάμε για κονβόΙ (συνήθως οι αποστάσεις μεταξύ των αυτοκινήτων είναι μικρές 10 - 100 μέτρα ), όπου και να την τοποθετήσεις, ακόμα και μέσα στο χώμα  lol ha3, δεν θα έχεις πρόβλημα.... ;)