Αποστολέας Θέμα: Μπρίζα κοτσαδόρου  (Αναγνώστηκε 7836 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Μπρίζα κοτσαδόρου
« στις: Απρίλιος 22, 2010, 20:59 »
Κάποιος φίλος από το forum ανάρτησε κάποια στιγμή μία φωτό από μπρίζα κοτσαδόρου τοποθετημένη στον προφυλακτήρα, αντί δίπλα στην μπίλια του κοτσαδόρου, με σκοπό να μην βρέχεται..
Μάλλον κάποιος που έχει τρέιλερ και σκάφος, παρακαλώ να απαντήσει με το ανάλογο πόστ, διότι έχω βαρεθεί να μένω από φώτα στο τρέιλερ κάθε φορά που σκουριάζει η μπρίζα από το θαλασσινό νερό.. bhe bhe bhe
Ευχαριστώ πολύ..!
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπρίζα κοτσαδόρου
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 22, 2010, 21:24 »
Κάποιος φίλος από το forum ανάρτησε κάποια στιγμή μία φωτό από μπρίζα κοτσαδόρου τοποθετημένη στον προφυλακτήρα, αντί δίπλα στην μπίλια του κοτσαδόρου, με σκοπό να μην βρέχεται..
Μάλλον κάποιος που έχει τρέιλερ και σκάφος, παρακαλώ να απαντήσει με το ανάλογο πόστ, διότι έχω βαρεθεί να μένω από φώτα στο τρέιλερ κάθε φορά που σκουριάζει η μπρίζα από το θαλασσινό νερό.. bhe bhe bhe
Ευχαριστώ πολύ..!

 Μήτσο για δές εδώ: http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,4998.45.html Η πρώτη φωτό στην εκδρομή φαίνεται το δικό μου,δίπλα στην πινακίδα αριστερά θα δείς κάτι που εξέχει.Είναι η μπρίζα... ;D Λοιπόν με λίγα λόγια είναι η μοναδική λύση του προβλήματος σου και θα ησυχάσεις.Η λύση είναι του SAV...και το έκανα και σώθηκα. ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπρίζα κοτσαδόρου
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 22, 2010, 21:54 »
Κάποιος φίλος από το forum ανάρτησε κάποια στιγμή μία φωτό από μπρίζα κοτσαδόρου τοποθετημένη στον προφυλακτήρα, αντί δίπλα στην μπίλια του κοτσαδόρου, με σκοπό να μην βρέχεται..
Μάλλον κάποιος που έχει τρέιλερ και σκάφος, παρακαλώ να απαντήσει με το ανάλογο πόστ, διότι έχω βαρεθεί να μένω από φώτα στο τρέιλερ κάθε φορά που σκουριάζει η μπρίζα από το θαλασσινό νερό.. bhe bhe bhe
Ευχαριστώ πολύ..!

 Είναι πολύ εύκολο το να αλλάξεις την θέση της. Το μόνο που θα χρειαστεί είναι το να ξηλώσεις τον πίσω προφυλακτήρα και τα άλλα είναι τυφλοσούρτη.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Μπρίζα κοτσαδόρου
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 23, 2010, 00:18 »
Κάποιος φίλος από το forum ανάρτησε κάποια στιγμή μία φωτό από μπρίζα κοτσαδόρου τοποθετημένη στον προφυλακτήρα, αντί δίπλα στην μπίλια του κοτσαδόρου, με σκοπό να μην βρέχεται..
Μάλλον κάποιος που έχει τρέιλερ και σκάφος, παρακαλώ να απαντήσει με το ανάλογο πόστ, διότι έχω βαρεθεί να μένω από φώτα στο τρέιλερ κάθε φορά που σκουριάζει η μπρίζα από το θαλασσινό νερό.. bhe bhe bhe
Ευχαριστώ πολύ..!

Οταν το ριχνεις τα βγαζεις τα φωτα απο το τρειλερ?
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Μπρίζα κοτσαδόρου
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 23, 2010, 07:34 »
Δεν βγάζω τα φώτα, αλλά την μπρίζα, γιατί....βαριέμαι... ;D πάντως πέρα απο άλατα στις ενώσεις απο τις λάμπες όλα είναι οκ εκεί...
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπρίζα κοτσαδόρου
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 23, 2010, 09:55 »
καλημερα , δεν χρειαζεται ξυλωμα ο προφυλακτηρας. απλα μια τρυπα μονο για να περασει το καλωδιο στο σημειο που θα τοποθετηθει.

Ειναι πολυ απλη μετατροπουλα. απλα ξεβιδωνουμε την πριζα απο τον κοτσαδορο και ανοιγουμε μια τρυπα στον προφυλακτηρα για το καλωδιο του ρευματος. η πριζα βιδωνει επανω στον προφυλακτηρα.
προσοχη θελει στο να ενωσοθμε παλι τα καλωδια στην σωστη σειρα και να σιγουρευτουμε οτι το τρειλερ εχει αρκετο καλωδιο για να φτασει στην νεα θεση ωστε να εχει και ικανοποιητικο μηκος για τις στροφες
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Μπρίζα κοτσαδόρου
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 24, 2010, 14:12 »
Τοσα χρονια παντως που ασχολουμαι με τα σκαφη κλπ λογω δουλειας δεν μου εχει τυχει ουτε και εχω ακουσει καποιο παρομοιο προβλημα...παντα βγαζουμε τα φωτα γιατι τα αλατα περνανε και μεσα απο τα καλωδια και τα οδειδωνουν..αυτη ειναι η λυση.Σε καμια περιπτωση δεν φταιει η πριζα του κοτσαδορου ουτε και το σημειο στο οποιο βρισκεται.
Το δικο μου το τρειλέρ βεβαια εχει αδιαβροχα φωτα led απο το εργοστασιο τα οποια και να θελεις δεν μπορεις να τα βγαλεις ευκολα.
Σε οποιοδηποτε ομως αλλο τρειλερ παντα βγαζω τα φωτα πριν το ριξιμο.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Μπρίζα κοτσαδόρου
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 26, 2010, 10:12 »
Τοσα χρονια παντως που ασχολουμαι με τα σκαφη κλπ λογω δουλειας δεν μου εχει τυχει ουτε και εχω ακουσει καποιο παρομοιο προβλημα...παντα βγαζουμε τα φωτα γιατι τα αλατα περνανε και μεσα απο τα καλωδια και τα οδειδωνουν..αυτη ειναι η λυση.Σε καμια περιπτωση δεν φταιει η πριζα του κοτσαδορου ουτε και το σημειο στο οποιο βρισκεται.
Το δικο μου το τρειλέρ βεβαια εχει αδιαβροχα φωτα led απο το εργοστασιο τα οποια και να θελεις δεν μπορεις να τα βγαλεις ευκολα.
Σε οποιοδηποτε ομως αλλο τρειλερ παντα βγαζω τα φωτα πριν το ριξιμο.

Ίσως να έχεις δίκιο για τα φώτα αλλά το θέμα είναι οτι η μπρίζα έχει γίνει μια μάζα απο την σκουριά εσωτεικά..
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Μπρίζα κοτσαδόρου
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 26, 2010, 10:20 »
Συνήθως η πρίζα έχει ένα λάστιχο περιμετρικό όπου εμποδίζει να μπαίνει νερό. Μάλλον η δική σου έχει διαλυθεί από την πολυκαιρία...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Μπρίζα κοτσαδόρου
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 26, 2010, 13:35 »
Ναι και η δικη μου μπριζα εχει ενα oring (φλαντζα) για να μην μπαινει νερο.
Το θεμα ειναι ομως οτι η μετατοπιση της μπριζας δεν θα βοηθησει σε κατι.Ο emilios trailers στη Γεωργικης σχολης εχει αμερικανικες μπριζες πολυ καλες...αλλα λιγο ακριβες.
Η σκουρια μεσα στην μπριζα νομιζω τελικα οτι ειναι θεμα οξειδωσης των καλωδιων που τελικα μεταφερθηκε και στις επαφες της μπριζας.Προτεινω αλλαγη της μπριζας. βγαλσιμο των φωτων σε καθε ριξιμο και ελεγχος της μπριζας καθε μηνα...και λιγο WD-40 καλο θα κανει.!
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπρίζα κοτσαδόρου
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 26, 2010, 15:19 »
καλημερα , δεν χρειαζεται ξυλωμα ο προφυλακτηρας. απλα μια τρυπα μονο για να περασει το καλωδιο στο σημειο που θα τοποθετηθει.


 Προσωπικά ξήλωσα τον προφυλακτήρα γιατί την πρίζα την στερέωσα με βίδα με παξιμάδι και όχι κατευθείαν με βίδα για μεγαλύτερη αντοχή.

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Μπρίζα κοτσαδόρου
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 27, 2010, 11:51 »
Άν και τώρα το ψειρίζω, αλλά "κουβέντα να γράφεται", τα φώτα τα έχω ανοίξει και όντως είναι γεμάτο άλατα και σκουριά το κουτί και οι επαφές του. Αλλά τα λαμπάκια λειτουργούν και ανάβουν όλα εκτός από δεξιά μεριά, τα άλλαξα θέσεις και διαπίστωσα ότι δεν φταίνε αυτά. Την πρίζα από τα φώτα την άνοιξα και αυτήν και είδα πως μέσα είναι όλα σαν καινούργια ακόμα και η υγρή σιλικόνη η το w40 που έχει μέσα είναι σαν να το έριξες τώρα, επαναλαμβάνω την πρίζα πάντα την αφαιρώ πριν το ρίξω στη θάλασσα. Η πρίζα του κοτσαδόρου είναι σε κακό χάλι, όλα μία μάζα όπως έγραψα και πριν και αυτό επειδή το ρίχνω πολλές φορές από παραλία και όχι από γλίστρα με κατάλληλη κλίση με αποτέλεσμα να κάνει βουτιά και η πρίζα του κοτσαδόρου.
Λέω να βγάλω και εγώ τον προφυλακτήρα setteras για ποιο σωστή τοποθέτηση, ξεκουμπώνει εύκολα φαντάζομαι ε?
Greenjimny έχεις απόλυτο δίκιο απλά είμαι λίγο τεμπέλης και για αυτό ταλαιπωρούμαι  ;D , by the way θέλω να περάσω μέσα στη βδομάδα από το μαγαζί να πάρω μια προσφορά για κονσόλα κομπλέ με τιμόνια ντίζες κτλ.
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Μπρίζα κοτσαδόρου
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 27, 2010, 15:54 »
Ελα την παρασκευη που θα ειμαι απο το πρωι εκει να πιουμε και καφε. ;)
Τον προφυλακτηρα τον εβγαλα την περασμενη βδομαδα για να βαλω καμερα οπισθοπορειας.Σε 5 λεπτα θα εχει βγει...ελα να τα πουμε απο κοντα.!!
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Μπρίζα κοτσαδόρου
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 30, 2010, 12:10 »
Ελα την παρασκευη που θα ειμαι απο το πρωι εκει να πιουμε και καφε. ;)
Τον προφυλακτηρα τον εβγαλα την περασμενη βδομαδα για να βαλω καμερα οπισθοπορειας.Σε 5 λεπτα θα εχει βγει...ελα να τα πουμε απο κοντα.!!
Δεν με αφήνουν να πάρω ανάσα ρε φίλε, δεν θα προλάβω bhe...
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Μπρίζα κοτσαδόρου
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 04, 2010, 10:50 »
Λοιπόν η μπρίζα βγήκε, και μπήκε με βγάλσιμο και του προφυλακτήρα για να πιάσει απο μέσα με παξιμάδι ροδέλα, και έκατσε super...Τώρα πρέπει να αλλάξω και τα κουτάκια απο τα φώτα... frape_
Mountains, seas, somewere in between...