Αποστολέας Θέμα: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!  (Αναγνώστηκε 7395 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« στις: Οκτώβριος 04, 2010, 18:01 »
Χωρίς να έχω πάει για Off Road εδώ και ένα μήνα, και την τελευταία φορά την τσέκαρα σε άσφαλτο με 30-50 χλμ/ώρα, πλέον δεν κουμπώνει 4χ4 και φυσικά ούτε 4χ4L.
Πατάω το κουμπί, ανάβει για 1 sec και σβήνει αμέσως. Εξωτερικά ακούγεται το φύσημα απο την εντολή, αλλά ο χαρακτηριστικός ήχος κουμπώματος δεν έρχεται ποτέ...Το ίδιο αποτέλεσμα έχω αν πατήσω τον συμπλέκτη, όπως και πρέπει, αλλά και χωρίς να τον πατάω...
Ζητώ κάποια ιδέα, να μπώ απο κάτω, μήπως και γλιτώσω (αν χρειάζεται) τα έξοδα του συνεργείου....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



 Τηλ. 6937313311
 Δημήτρης.
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 18:34 »
απο οτι καταλαβα ειναι με τα κουμπακια ε?κανε ενα τσεκαρισμα με το ματι απο κατω,στον μπροστινο αξονα,τα σωληνακια και τα καλωδιακια μηπως εχει κοπει κανενα(λιγο αδυνατο βεβαια χωρις off road).επισης και το φυσακι που εχει στο transfer.

αν δεν ειναι κατι απο τα παραπανω,τοτε θα ειναι οι πλυμνες!πιθανον να εχουνε βρωμα-σκουρια και δεν δουλευουνε.το πιο ευκολο που μπορεις να κανεις ειναι λυσιμο να δεις σε τι κατασταση ειναι.κανονικα πρεπει να εχει καθαρο γρασσο μεσα.αν πιανουν λιγο τα χερια σου τσεκαρισε το.

πιστευω να βοηθησα... ;)

Αποσυνδεδεμένος insane

  • Jimny
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 22:10 »
Για δες και τη δική μου περίπτωση μήπως και πάρεις καμιά ιδέα :

http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,5007.0.html

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 00:04 »
Όντως δες το από πάνω λινκ, αναλύονται όλα τα πιθανά μέρη βλάβης. Πρώτα από όλα κοίτα αν το σωληνάκι της υποπίεσης είναι στην θέση του.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 14:13 »
Χωριανοί μου, να έιστε καλά τo διάβασα πριν γράψω και αυτό και ότι άλλο είχε σχέση με χ4, και ο μηχανικός στο τηλ αυτό είπε, προς το παρόν πάω βουνό για 2 μέρες χωρίς x4(αναγκαστικά), και μετά βούρ για τσεκάρισμα...Το πολύ πολύ να χρειαστεί να με ξεκολήσει κανα τρακτέρ... lol
 frape_ frape_ frape_ frape_ frape_ frape_ frape_ frape_
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 12:31 »
Βασικά καλημέρα σας!
Λοιπόν, σωληνάκια όλα οκ δεν είναι σχησμένα βουλωμένα κτλ.
ΑΛΛΑ, ενώ φεύγει αέρας απο το σωληνάκι επάνω δίπλα στην μηχανή, το οποίο πηγαίνει στον "κατανεμητή" με τις διακλαδώσεις για να δώσει στα σωληνάκια που πάνε κάτω, αυτός λοιπόν, ενώ παίρνει αέρα, ΔΕΝ τον βγάζει απο τις διακλαδώσεις...("κατανεμητής" ειναι αυτό το μικρό τετράγωνο "κουτάκι"  ;D κάτω απο την μπαταρία στο πλάι, που έχει μια εισαγωγή και 2 (αν είδα καλά), εξαγωγές αέρα...
Άρα μάλλον, πάμε για άλλο κατανεμητή, λέω εγώ...Καμιά ιδέα? Πώς λέγεται αυτός ακριβώς, πόσο κοστίζει, και αν θα μπορούσε να φταίει κάτι άλλο?
Και πάλι ευχαριστώ..!
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 13:00 »
Δεν είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κατανεμητής εκεί. Βάση για να κρατάει τα σωληνάκια πρέπει να είναι.

Όταν λες κάτω από την μπαταρία? Στον θόλο, από την μεριά του συνοδηγού, χαμηλά εννοείς? Γιατί το σωληνάκι υποπίεσης του 4χ4, μετά από την εισαγωγή αέρα από εκεί περνάει.

Έχεις εντοπίσει ποιο σωληνάκι υποπίεσης είναι της 4χ4? είναι αυτό που μέχρι να φτάσει σε αυτό που είπες κατανεμητή, έχει κ ένα πλαστικό κοκοψώνι. Αυτό το κοκοψώνι είναι ανεπίστροφη "βαλβίδα" δες ότι δουλεύει αυτή σωστά. Με το στόμα, μην βάλεις κανένα πιστόλι αέρα. Κ όσο δουλεύει το μοτέρ, βγάλε το σωληνάκι πάνω από την εισαγωγή κ βάλε το χέρι σου να δεις ότι ρουφάει η εισαγωγή αρχικά.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 13:47 »
Δεν είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κατανεμητής εκεί. Βάση για να κρατάει τα σωληνάκια πρέπει να είναι. -Το σωληνάκι υποπίεσης κουμπώνει σε μία μαύρη αρσενική υποδοχή δίνοντας σε αυτήν αέρα, και έχει και άλλες που κουμπώνουν τα σωληνάκια που φεύγουν απο κάτω, όλα αυτά είναι πάνω σε ενα μεταλικό τετράγωνο, "κατανεμητής"...
Αύριο θα ανεβάσω φώτο...

Όταν λες κάτω από την μπαταρία? Στον θόλο, από την μεριά του συνοδηγού, χαμηλά εννοείς? - Ναι... Γιατί το σωληνάκι υποπίεσης του 4χ4, μετά από την εισαγωγή αέρα από εκεί περνάει.

Έχεις εντοπίσει ποιο σωληνάκι υποπίεσης είναι της 4χ4? - Ναι, Αυτό που βγάζει αέρα και το στέλνει στα σωληνάκια αλλά μέσο του "κατανεμητή"...... είναι αυτό που μέχρι να φτάσει σε αυτό που είπες κατανεμητή, έχει κ ένα πλαστικό κοκοψώνι. Αυτό το κοκοψώνι είναι ανεπίστροφη "βαλβίδα" δες ότι δουλεύει αυτή σωστά. - Βγάζει αέρα... Με το στόμα, μην βάλεις κανένα πιστόλι αέρα. Κ όσο δουλεύει το μοτέρ, βγάλε το σωληνάκι πάνω από την εισαγωγή κ βάλε το χέρι σου να δεις ότι ρουφάει η εισαγωγή αρχικά. - Θα κάνω και αυτό...
Κατα τα άλλα? ;D     frape_
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 14:01 »
Κοντέρ κ στροφόμετρο δουλεύουν κανονικά?

Στο πρώτο ποστ λες ότι ακούγεται ένα φύσημα από την εντολή? Τι φύσημα? Σε μένα, το πολύ πολύ να ακούσεις το κούμπωμα από τις πλύμνες κ αυτό αν τεντώσεις πολύ τα αυτιά σου...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 15:55 »
Όλα τα υπόλοιπα όργανα δουλεύουν κανονικά... Αν ανοίξεις την πόρτα, η αν κατεβείς και σκύψεις κάτω, και βάλεις άλλον να κουμπώσει x4 για σένα, πρίν κλειδώσουν οι πλύμνες, ακούς την εντολή απο το κουμπάκι και μετά απο 2 δεύτερα το γκούπ...
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 16:26 »
τις πλυμνες τις ακους δηλαδη?

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 17:12 »
τις πλυμνες τις ακους δηλαδη?
Πατάω το κουμπί, ανάβει για 1 sec και σβήνει αμέσως. Εξωτερικά ακούγεται το φύσημα απο την εντολή, αλλά ο χαρακτηριστικός ήχος κουμπώματος δεν έρχεται ποτέ...Το ίδιο αποτέλεσμα έχω αν πατήσω τον συμπλέκτη, όπως και πρέπει, αλλά και χωρίς να τον πατάω...
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 18:20 »
αν ηταν οι πλυμνες λογικα θα σου αναβοσβηνε συνεχεια η ενδειξη,οποτε μπορει να ειναι κατι αλλο.επισης το φυσημα ακουγεται γενικα???μηπως παιζεται κατι με κανα σωληνακι και χανει την υποπιεση?δεν ξερω,δεν το παιζω ειδικος,γνωμη μου... :)
δοκιμασε και μια με οπισθεν,αν και δεν νομιζω ???

Υ.Γ.αμαν με αυτα τα jimny με τα κουμπακια!!! lol lol...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2010, 18:21 από JM »

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 21:19 »
αυτα τα συστηματα ειναι αναξιοπιστα ΤΕΛΟΣ βαλε χειροκινητες πλυμνες και λεβιε στο βοηθητικο και πεταξε τα σωληνακια και τα συστηματα αερα αυτα ειναι γιατην πολη οχι για βουνο
οτι χειροκινητο και αξιοπιστο
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: 4κίνηση Καπούτ! Βοήθεια Χωριανοί..!
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 21:58 »
Αν δεν ήταν τόσο σπαστικό με τις χειροκίνητες που χρειάζεται να ανεβοκατεβαίνεις στο αμάξι, εγώ θα είχα βάλει ήδη. Αλλά με την πρώτη λαδιά που θα μου κάνει και θα με ξενερώσει, έβαλα χειροκίνητες αμέσως...

Έχω την εντύπωση πως δίνουν και στο ebay σε αρκετά καλή τιμή.