Αποστολέας Θέμα: Αλυσίδες και ελαστικά  (Αναγνώστηκε 2730 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Αλυσίδες και ελαστικά
« στις: Νοέμβριος 08, 2010, 18:40 »
Ελαστικά 50/50 διαστάσεων 195/80/15,  πχ. geolandar ATS και ελαστικά MUD πχ. BF goodrich, ΜΕ  αλυσίδες σε χιόνι, υπάρχει και αν ναι, ποιά η διαφορά σε συμπεριφορά?
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Αλυσίδες και ελαστικά
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 18:57 »
Απο οσο διαβαζα και σε ενα ποστ, ενα λαστιχο 50-50 ειναι καλυτερο στο χιονι ακομα καλυτερα σε συνδιασμο με αλυσιδες παρα ενα mud.Το εχω ζησει στην ευβοια με 30 ποντους χιονι γιαυτο το λεω.
Εχω βαλει αγγελια κ πουλαω το συγκεκριμενο σετ. roc2

Αποσυνδεδεμένος iliasvr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Η τρελα παει στα βουνα μονο με jimny...!!!
Απ: Αλυσίδες και ελαστικά
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 19:23 »
Οταν αγορασα το jimnaki μου(μεταχειρισμενο) το 2007 φορουσε τα geolandar h/t-s, τα οποια τα κρατησα περιπου ενα χρονο, ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος μιλαμε τα λαστιχα παρολο που ειχαν κανει πολλα χλμ ειχαν πολυ καλη συμπεριφορα σε χιονι και σε βρεγμενη ασφαλτο, οταν πηρα αποφαση να τα αλλαξω εβαλα τα geolandar a/t-s, πλεον με αυτα τα λαστιχα εχω κανει 34 χιλιαδες χλμ και τα φοραω χειμωνα καλοκαιρι και ακομα καλα κρατουν yah ... αλυσιδες δεν χρησιμοποιησα ποτε ακομα και στο πολυ χιονι ημουν ανετος με τα 4χ4 και με αυτα τα λαστιχα... και ο φιλος μαςο καπετανιος  απο οτι ειδα τα δινει σε πολυ καλη τιμη... j12
o erwtas mou einai h jimnara mou

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Αλυσίδες και ελαστικά
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 20:12 »
Ωραία, πάμε τώρα....
Άν υποθέσουμε πως ενα πέλμα 50-50 με αλυσίδα, κάνει "σκαλοπάτι" x χιλιοστών απο το παγωμένο έδαφος,
ένα ελαστικό mud με αλυσίδα, δεν θα έχει μεγαλύτερο "σκαλοπάτι" τουλάχιστον σε κάποια απο τα σημεία των μεγαλύτερων αυλακώσεων του σε σχέση με το 50-50 ?
Και άν ναι, αυτό δεν είναι και το ζητούμενο σε παγωμένο οδόστρωμα? (Εξαιρείται το γεγονός πως σε ένα Mud, η αλυσίδα σκαλώνει μέσα στις αυλακώσεις κάποιες φορές)
Ελπίζω να έγινα κατανοητός ώστε να συνεχιστεί αυτή η κουβέντα.... frape_


Υ.Γ. Έχω δεί την αγγελία, απλά οι διαστάσεις που με ενδιαφέρουν είναι 195/80/15....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2010, 20:14 από 4x4er »
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος k.Maltezos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλυσίδες και ελαστικά
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 21:08 »
4x4er η παρατηρηση σου ειναι πολυ ευστοχη ,οντος η αλυσιδα στεκετε καλυτερα σε ενα all terran απο οτι σε ενα mud ,απλα με τα mud θα πας πολυ πιο μακρυα πριν φορεσεις αλυσιδες, εκτος και αν οδηγεις σε απολυτο παγο οποτε αλυσιδες απο την αρχη. Γενικα κατα τη γνωμη μου σηκωνει πολυ συζητηση μια και εχουμε να κανουμε με το χιονι ενα πολυ ευμεταβλητο στοιχειο στην  εκτος δρομου οδηγηση.                                                                      Πολυ χιονι θεωρει καποιος τους 10 ποντους ,αλλος τους 30 και αλλος τους 60. Αλλες φορες ειναι αφρατος ,παγωμενο , χιονονερο ,αφρατο και απο κατω παγος , οποτε  θα ακουσεις πολλες διαφορετικες εκδοχες για προσφυση στο χιονι....                                                                  ΄

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Αλυσίδες και ελαστικά
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 21:32 »
Στο "ησυχαστήριο" μου, συνήθως  συναντάω χιόνι παγωμένο σαν πρώτη στρώση, και απο επάνω φρέσκο, πάνω κάτω μισό μέτρο και αρκετά πυκνό, μέχρι τώρα την παλεύω με mud και αλυσίδες με μέτρια αποτελέσματα αλλά λέω να πάω σε 50-50 σαν ελαστικό πλέον, λόγο του ότι τα mud τα έφαγα στην άσφαλτο και στην άμμο μου ήταν άχρηστα...Οπότε το ζητούμενο  είναι, η όποια διαφορά ανάμεσα σε mud με αλυσίδες και σε 50-50 με αλυσίδες στον πάγο... Άν υπάρχει....... frape_
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2010, 21:50 από 4x4er »
Mountains, seas, somewere in between...