Αποστολέας Θέμα: Touch screen (μετατροπή)  (Αναγνώστηκε 1833 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.


Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Touch screen (μετατροπή)
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 17:29 »
Kάντο ρε φίλε μπας και αναγκαστείς να αλλάξεις βάση... ;D

Και φτιάξεις και μια για μας δηλαδή... ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Touch screen (μετατροπή)
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 19:20 »

Και φτιάξεις και μια για μας δηλαδή... ;)
[/quote]

 87
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Touch screen (μετατροπή)
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 22:26 »

Και φτιάξεις και μια για μας δηλαδή... ;)

 87
[/quote]
 lol lol lol

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Touch screen (μετατροπή)
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 22:37 »
Το δεύτερο το βλέπω καλυτερο μου φαίνεται. Αυτό που σκέπτομαι, μετά από την κουβέντα στο μπάκα, είναι ένα ipad ή τελοσπάντων κάτι σε ipad σε μία βασούλα καστομιά (στήριξη τοίχου) με 4 μεταλικούς ράβδους σε χιαστή που να καταλήγουν σε δοντάκια που θα μαγκώνουν εκεί που είναι τώρα το mmc και σε απόσταση περίπου 2cm και με μία ελαφρά κλίση π.χ. 10μοιρών προς τον οδηγό (εεμμ, συγνώμη προς τον jimever ήθελα να πω). Δεν πιστεύω ότι είναι δύσκολο. Το μόνο αισθητικό κομμάτι είναι σε τι υλικό θα κάνουν απόσβεση οι κραδασμοί από την οδήγηση.
Ουσιαστικά είναι σαν να δημιουγείς μία νέα επιφάνεια λίγο πιο μεγάλη από τo mmc.

Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Touch screen (μετατροπή)
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 02:07 »
Οι Resistive οθονες αφης δεν ειναι βολικες. Πολυ καλυτερες ειναι οι Capacitive. Εγω εχω παρει το iPad και το βρίσκω εξερετικο. Υπαρχει και ενα app, το Bit Map οπου φορτωνεις χαρτες ozi, πέρα απο τα γνωστα προγραμματα πλοηγησης (Navigon, Sygic Aura) που υπαρχουν για το iPad. Ειναι οτι πιο χρηστικο.

Αποσυνδεδεμένος powerbyte

  • Jimny
  • Μηνύματα: 43
Απ: Touch screen (μετατροπή)
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 11:54 »
Οι Resistive οθονες αφης δεν ειναι βολικες. Πολυ καλυτερες ειναι οι Capacitive. Εγω εχω παρει το iPad και το βρίσκω εξερετικο. Υπαρχει και ενα app, το Bit Map οπου φορτωνεις χαρτες ozi, πέρα απο τα γνωστα προγραμματα πλοηγησης (Navigon, Sygic Aura) που υπαρχουν για το iPad. Ειναι οτι πιο χρηστικο.

Για ιpad ή iphone είναι πολύ ενδαφιέρον και το motionX, το οποίο προσφέρει όλα τα καλούδια όπως offline maps. Σε wifi ipad με cydia και το bluetooth stack μπορεί να συνεργαστεί με εξωτερικό gps. Εχει πολύ καλό interface και smooth "gameplay".

Εχω φτιάξει ένα gps application, τώρα είναι σε beta, για windows το οποίο έχει τα αντίστοιχα καλούδια του (offline maps, route recorder, opengl graphics, συνεργάζεται με διάφορους χάρτες, στον χάρτη κάνεις navigate και zoom in/out με το εξωτερικό joystick, ενώ υποκατασκευή είναι και το 24ώρες mode ;) )

Δημήτρης.