Αποστολέας Θέμα: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό  (Αναγνώστηκε 20669 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος ΔΚ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Vouno Bires & Rockies...Born to lose live to win!!
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 12:04 »
Κρεμασμα αναποδα..!!!!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 12:21 »
Γνωστό το πρόβλημα..οι θηροφύλακες είναι λίγοι με αποτέλεσμα να αδυνατούν να είναι παρών σε κάθε συμβάν,το δασαρχείο πέρα βρέχει  και οι υπόλοιποι γνωστοί κάνουν ντιβανοκουβέντα.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 19:18 »



Έντονη αντίδραση από τους κυνηγούς

«Ο μεγαλύτερος εχθρός του κυνηγιού είναι ο λαθροθήρας», λέει χαρακτηριστικά ο πρόεδρος της Κυνηγετικής Συνομοσπονδίας Ελλάδας (ΚΣΕ), Νίκος Παπαδόδημας. Μαζί του συμφωνεί και η συντριπτική πλειονότητα των κυνηγών, που θεωρεί ότι η λαθροθηρία ευθύνεται και για τη μείωση των θηραμάτων και για τη δυσφήμηση του κυνηγιού.

«Ο συνειδητοποιημένος κυνηγός γνωρίζει και σέβεται τη φύση γιατί ζει μέσα σ’ αυτήν», καταλήγει. Αλλωστε, οι θηροφύλακες συντηρούνται αποκλειστικά από τους κυνηγούς, προσπαθώντας να καλύψουν το κενό που έχει δημιουργήσει η κρατική αναλγησία με τις υποστελεχωμένες και αδρανείς δασικές υπηρεσίες στον τομέα της προστασίας της άγριας ζωής. «Ολοι εμάς ειδοποιούν - οι πολίτες, τα δασαρχεία, ακόμη και η Αστυνομία. Δεν έχουν σε ποιον άλλον να απευθυνθούν» τονίζει ο Γ. Ρετζέπης. « Η πολιτεία αδιαφορεί. Δεν είναι παράλογο να επαφίεται η προστασία της άγριας ζωής αποκλειστικά στις κυνηγετικές οργανώσεις;».




  καλό θα είναι να τονίζονται κάποια πράγματα για την αποφυγή λανθασμένων συμπερασμάτων.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 22:33 »
...η συντριπτική πλειονότητα των κυνηγών, που θεωρεί ότι η λαθροθηρία ευθύνεται και για τη μείωση των θηραμάτων και για τη δυσφήμηση του κυνηγιού.
Μπα, δε νομίζω, μάλλον η απληστία των περισσότερων κυνηγών φταίει που χτυπάνε όσα περισσότερα θηράματα μπορούν για να πουλήσουν μούρη στους φίλους τους και γεμίζουν τους καταψύκτες μπας και πέσει κατοχή και πεινάσουν...
Κάνε κανένα αστείο στο καφενείο του χωριού να πεις ότι είδες ας πούμε ένα λαγό στο τάδε μέρος, την επόμενη μέρα θα ξεχυθούν όλοι να τον χτυπήσουν, κι ας είναι ο τελευταίος λαγός που έχει απομείνει στην περιοχή... :)
Άσε που οι περισσότεροι κυνηγοί που γνωρίζω είναι οι πρώτοι και καλύτεροι λαθροθήρες, κοιτάνε πως θα ξεγελάσουν τους θηροφύλακες για να πάνε με το χιόνι, σε περίοδο που απαγορεύεται, σε τόπο όπου απαγορεύεται κλπ...
Τα ίδια φυσικά ισχύουν και για τους περισσότερους (επαγγελματίες) ψαράδες, τα ζω συνέχεια από κοντά... ;) 

«Ο συνειδητοποιημένος κυνηγός γνωρίζει και σέβεται τη φύση γιατί ζει μέσα σ’ αυτήν»[/color]
Ναι, σε ποιόν πλανήτη ?  ;D
Εδω ρε σύντροφε κανείς δε σέβεται τίποτα, είμαστε τομάρια, στερούμαστε κάθε ίχνους παιδείας σε βασικά και ουσιώδη θέματα και θα είναι εξαίρεση οι κυνηγοί ? πλάκα μου κάνεις τώρα ?  :D :D

Πάντως αυτό με το κυνήγι που μου τσαμπονάνε όλοι όταν τους ρωτάω (ότι δηλαδή είναι "σπορ") ποτέ δεν το κατάλαβα, κάποτε που οι παπούδες μας κυνηγούσαν για να φάνε και να ταϊσουν την οικογένεια το καταλαβαίνω, τώρα δε μπορώ να το χωνέψω...άν θέλεις να περπατήσεις ή να τρέξεις στη φύση μπορείς να το κάνεις και χωρίς όπλο στον ώμο... ::)
Τέλος πάντων, με το θέμα αυτό δε βγαίνει ποτέ άκρη και ούτε έχω όρεξη για αντιπαραθέσεις τώρα, όχι όμως να μου βγάζεις και τους κυνηγούς "παναγίτσες"... lol lol
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος johnh

  • Jimny
  • Μηνύματα: 34
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 22:43 »
kalispera.tous armozei analogi symperifora.........

Αποσυνδεδεμένος chrisder

  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 23:30 »
 >sostos<  Metalaxe

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 00:25 »
...η συντριπτική πλειονότητα των κυνηγών, που θεωρεί ότι η λαθροθηρία ευθύνεται και για τη μείωση των θηραμάτων και για τη δυσφήμηση του κυνηγιού.
Μπα, δε νομίζω, μάλλον η απληστία των περισσότερων κυνηγών φταίει που χτυπάνε όσα περισσότερα θηράματα μπορούν για να πουλήσουν μούρη στους φίλους τους και γεμίζουν τους καταψύκτες μπας και πέσει κατοχή και πεινάσουν...
Κάνε κανένα αστείο στο καφενείο του χωριού να πεις ότι είδες ας πούμε ένα λαγό στο τάδε μέρος, την επόμενη μέρα θα ξεχυθούν όλοι να τον χτυπήσουν, κι ας είναι ο τελευταίος λαγός που έχει απομείνει στην περιοχή... :)
Άσε που οι περισσότεροι κυνηγοί που γνωρίζω είναι οι πρώτοι και καλύτεροι λαθροθήρες, κοιτάνε πως θα ξεγελάσουν τους θηροφύλακες για να πάνε με το χιόνι, σε περίοδο που απαγορεύεται, σε τόπο όπου απαγορεύεται κλπ...
Τα ίδια φυσικά ισχύουν και για τους περισσότερους (επαγγελματίες) ψαράδες, τα ζω συνέχεια από κοντά... ;) 

«Ο συνειδητοποιημένος κυνηγός γνωρίζει και σέβεται τη φύση γιατί ζει μέσα σ’ αυτήν»[/color]
Ναι, σε ποιόν πλανήτη ?  ;D
Εδω ρε σύντροφε κανείς δε σέβεται τίποτα, είμαστε τομάρια, στερούμαστε κάθε ίχνους παιδείας σε βασικά και ουσιώδη θέματα και θα είναι εξαίρεση οι κυνηγοί ? πλάκα μου κάνεις τώρα ?  :D :D

Πάντως αυτό με το κυνήγι που μου τσαμπονάνε όλοι όταν τους ρωτάω (ότι δηλαδή είναι "σπορ") ποτέ δεν το κατάλαβα, κάποτε που οι παπούδες μας κυνηγούσαν για να φάνε και να ταϊσουν την οικογένεια το καταλαβαίνω, τώρα δε μπορώ να το χωνέψω...άν θέλεις να περπατήσεις ή να τρέξεις στη φύση μπορείς να το κάνεις και χωρίς όπλο στον ώμο... ::)
Τέλος πάντων, με το θέμα αυτό δε βγαίνει ποτέ άκρη και ούτε έχω όρεξη για αντιπαραθέσεις τώρα, όχι όμως να μου βγάζεις και τους κυνηγούς "παναγίτσες"... lol lol

Ένα πραγμα θα πω:υπαρχουν οι καλοί κυνηγοί αλλά υπάρχουν και οι κακοί(λαθραίοι),υπάρχουν οι καλοί έμποροι αλλά υπάρχουν και οι κακοί κ.ο.κ. δεν σημαίνει ότι όλοι μπαίνουν στα ίδιο τσουβάλι.

Το γιατί οι περισσότεροι το λένε σπορ ή "σπόρ"(αν θέλεις καλύτερα) δεν μπορείς να το καταλάβεις γιατί ποολύ απλά δεν το έχεις νιώσει(κυνήγι).και είναι μεγάλη κουβέντα που νομίζω πως δεν χρειάζεται να γίνει.όλα τα άλλα λόγια περισεύουν γιατί είναι γνωστό η φύση του ανθρώπου,πόσο μάλλον του σύγχρονου.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 00:26 »
kalispera.tous armozei analogi symperifora.........

δεν λέμε τέτοια λόγια..καλησπέρα.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 08:50 »
Το γιατί οι περισσότεροι το λένε σπορ ή "σπόρ"(αν θέλεις καλύτερα) δεν μπορείς να το καταλάβεις γιατί ποολύ απλά δεν το έχεις νιώσει(κυνήγι)
Κι όμως, κάνεις λάθος... ;)
Στα πολύ νιάτα μου (πριν από λίγα χρόνια δηλαδή ;D ;D), είχα περάσει και από αυτή τη φάση... ::)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 09:10 »
Δε καταλαβαίνω τι σπορ είναι αυτό να αφαιρείς τη ζωή ενός ανυπεράσπιστου πλάσματος, ενώ ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΣ.....

Και δε νομίζω να υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΚΥΝΗΓΟΣ στην Ελλάδα, που να πεινάει....

Οσους έχω δει στα βουνά, είναι με το τελευταίο μοντέλο επαναλληπτικής καραμπίνας, με NAVARA 350+ άλογα, κτλ...

Θες κύριε αγριογούρουνο ? Να πάρεις ένα ζευγάρι άγριων, να τα μεγαλώσεις, να κάνεις γουρουνάκια, να τα αμολήσεις στη φύση με πιστοποίηση δασάρχη, και επειδή δεν υπάρχει έλεγχος από πουθενά, να έχεις την ευθύνη να κυνηγήσεις το πολύ όσα απελευθέρωσες, μετά από τουλάχιστο 1 χρόνο.... και πές το ΣΠΟΡ μετά......

Και μη μου πείτε οτι δεν γίνεται.... έχω φίλο που το κάνει, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ.....



Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 10:06 »
Δεν είναι σπορ, είναι οικονόμα, εδώ μπροστά στο χρήμα θυσιάζουν ανθρώπινες ζωές στα ελαφάκια θα κολλήσουν...

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 10:31 »
Ένα πραγμα θα πω:υπαρχουν οι καλοί κυνηγοί αλλά υπάρχουν και οι κακοί(λαθραίοι),υπάρχουν οι καλοί έμποροι αλλά υπάρχουν και οι κακοί κ.ο.κ. δεν σημαίνει ότι όλοι μπαίνουν στα ίδιο τσουβάλι.


Επειδή έχω φίλους κυνηγούς, βλέπω πως σέβονται τα μέρη τους, την περίοδο κυνηγιού και πως τραμπουκίζουν τους υπόλοιπους θα συμφωνήσω.

Δεν βράζουν όλοι στο ίδιο καζάνι.

Όπως όμως έχουμε αναφέρει και σε άλλα θέματα, ο Έλληνας είναι μοναδική ράτσα. Έτσι θα υπάρχει πάντα ο συνεσταλμένος και ο ακατανόμαστος..

kalispera.tous armozei analogi symperifora.........

Δεν είμαι της ίδιας άποψης. Όπως και η σχέση  4Χ4 - φύση, παντού υπάρχει ο εξυπνάκιας-καταστροφέας και ο συνεσταλμένος. Είναι σαν να αγοράζεις 4Χ4 και να είσαι οπωσδήποτε ανεγκέφαλος. Γίνεται?
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος whirlygr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Τούρτα γενεθλίων
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 14:36 »
Εδώ άρχισαν να τρώνε αρκούδες στα ελαφάκια θα κωλώσουν?
Δεν υπάρχει μέτρο σε όλους αυτούς που κάνουν τέτοιου είδους πράγματα.
Είτε είναι κυνηγοί , είτε νταβατζήδες, είτε "άνθρωποι του σπόρ"!! ή οτιδήποτε μπορεί να είναι!!!!
[ ] [ ] [ ][___]__
|--- l l -Lo=JIMNY=o]
()_)---()_) --o-- ()_)
Προστατέψτε την φύση.
Η Γή δεν έχει έξοδο κινδύνου!!!!!!
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=36872
http://www.youtube.com/whirlygr
http://www.greektube.org/user/whirlyg

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ξεκληρίζουν τα ελάφια και τα πωλούν με το κιλό
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 09:38 »
   Κατ΄αρχήν για όλους τους επικριτές του κυνηγίου όπου δεν ξέρουν τι σημαίνει αυτοκριτική ας περάσουν 1 βόλτα πρώτα από εδώ


   http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,5378.msg81203.html#msg81203


  
   Γιατί βέβαια όταν μιλάμε για άλλους είναι εύκολο να τους κρίνουμε με τα πιο καυστικά σχόλια.



   Σε 2η φάση παραθέτω τα τηλ όλως των θυροφυλάκων ανά την επικράτεια κάνοντας ταυτόχρονα θερμή παράκληση σε όσους αντιληφθούν κάτι παράνομο να επικοινωνήσουν και να το καταγγείλουν.


   http://www.fisi.tv/Ομοσπονδιακοί%20Θηροφύλακες.html



   Την διεύθυνση παραπάνω αν την κάνετε παράθεση βγάζει στην αρχική σελίδα αν όμως κάνετε αντιγραφή και επικόλληση όλη την σειρά σας βγάζει εκεί που αναφέρω. Γιατί το κάνει αυτό δεν ξέρω.


 

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2011, 09:46 από Setteras »