Αποστολέας Θέμα: ερωτηση  (Αναγνώστηκε 7998 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mudjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 24
  • mudjimny
Απ: ερωτηση
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 10, 2012, 18:05 »
Συμφωνώ με τον ανωτέρω κ.alpinist..http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=6EBFOh3LKhQ#!

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: ερωτηση
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 10, 2012, 18:35 »
Χαίρομαι φίλε μου.. :) Είμαι 27 χρονών και δεν πρόκειται να αφήσω κανέναν φούστη πολιτικό και τους υπόλοιπους φίλους τους να μαμήσουν το μέλλον μου.
Έρχεται η ώρα.... ας μας τα πάρουν όλα...τότε είναι που κανένας μας δεν θα έχει τίποτα μα τίποτα να χάσει....τότε θα πρέπει να φοβηθούν....

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: ερωτηση
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 10, 2012, 20:00 »
Είσαι μικρός ακόμα και δεν έχεις καταλάβει οτι όσο και να αντιδράσεις, μόνο τα μούτρα σου θα σπάσεις....

Αν εσύ, και ο καθένας μας, δε βάλει το κεφάλι κάτω να δουλέψει, και να μην ασχολείται με τους γύρω του, δε πρόκειται να πάμε μπροστά.

Από τη γενιά τη δική μου, λίγοι προλάβανε να δούνε ένα άλογο (ή ένα τρακτέρ) να οργώνει. Από τη δική σου τη γεννιά, φαντάζομαι μετριώνται σε μερικές εκατοντάδες στην Ελλάδα....

Μέχρι πριν 20 χρόνια, υπήρχαν μαστόρια-τεχνίτες.... Πιστεύω οτι την πραγματική έννοια του μάστορα ή του τεχνίτη εσύ δεν την κατανοείς.... και δεν σε κατηγορώ προσωπικά, και δεν απευθύνομαι σε σένα, αλλά στην ηλικία σου γενικά.

Εχουμε χάσει ενα τεράστιο επεισόδιο από τη ζωή, γιατί μας πρόσφεραν μια σαπουνόπερα... καιρός να κλείσουμε τη τηλεόραση και να δούμε τη ζωή, από δω και  μπρός...


Τα λογια του Χαρη εχουν (ψωμι) και ισως χρειαζονται μια δευτερη αναγνωση...

Δεν γινετε στα χωρια της Κωπαϊδας να γινετε "λαϊκη" και να πουλουν ντοματες βελγιου, πατατες αιγυπτου & σκορδα κινας ενω ο καμπος ειναι ακαλιεργητος εδω και χρονια και ο οργανισμος κωπαϊδος να εχει ουσιαστηκα κλεισει...

Ναί...δούλευε για να κάνεις το αφεντικό σου ή γενικότερα άλλους πιο πλούσιους... δούλευε για μια μπουκιά ψωμί. Όσο σου αρκούν τα ψίχουλα που σου δίνουν, τους κάνεις το χατίρι. Όταν πετάξεις μια μολότωφ μόνος σου, τον ήπιες. Όταν πετάξουμε όλοι έστω από μια, τον ήπιαν αυτοί. Και δεν θα υπάρξει καν δικογραφία. Ξέρω ότι οι ψευτο/αντιδράσεις, χρόοοονια τώρα, δεν φέρνουν κανένα αποτέλεσμα. Γιατί? Γιατί φωνάζανε λίγοι, γιατί οι υπόλοιποι ήταν βολεμένοι, γιατί ήταν πρόβατα, γιατί περιμένανε καμιά θεσούλα στο δημόσιο και γιατί ο λαός δεν αντέδρασε ποτέ σαν ΕΝΑ. Τα κόμματα και οι ψευτο-ιδεολογίες τους διαχωρίζανε. Τώρα όμως...αισθανόμαστε το ίδιο. Την ίδια αγανάκτηση. το ίδιο πουλημένοι από όλα τα κόμματα, όλοι νιώθουμε το ίδιο την τσέπη να αδειάζει και θα αρχίσουμε να νιώθουμε όλοι την ίδια πείνα και στέρηση σε λίγο. Και αυτή έχει μόνο ένα χρώμα, το μαύρο.

Μην βιαζεστε, πετωντας μολοτοφ το πολυ πολυ να καψεις το μαγαζι του πατερα σου ,του θειου σου ,του γειτονα σου,τον "μπατσο" που μπηκε στην αστυνομια σαν ειδικος φρουρος για 850 ΕΥΡΩ ασχετα αν εχει τελειωσει ΑΕΙ &ΤΕΙ...που μπορει να ειναι το φιλαρακι σου ή ο αδερφο σου.Τα θυματα τις Μαρφιν τι ητανε;; τροικανοι ή μηπως "προδοτες" πολιτικοι....
Να δω τα μουτρα σας αν βρειτε το jimnaki σας (που σιγουρα εχετε φτυσει αιμα για να το παρετε) καμενο και να μου πειτε τι θα σκεφτειστε για αυτον που το εκαψε... ειναι ρευστα τα πραγματα και ειναι κοντα ο ενας να τρωει τον αλλον δηλ. τι εμφυλιος ;;;

Πριν αρπαξεις την πετρα για να την πεταξεις σκεψου που θα καταληξει...
Για δειτε τα "μονιμα" πλεον επεισοδια εδω και 4-5 χρονια εκλεισαν τα μαγαζια των μικρομεσαιων στο κεντρο της Αθηνας.Οι πολυεθνικες ή τα εισπρατουν απο τις ασφαλιστικες ή "οδηγουν"το αγοραστικο κοινο στα αποκεντρωμενα εμπορικα τους κεντρα στα οποια δεν δουλευεις για 500 κωλοευρω αλλα 4τραωριτης για 300 ευρουλακια.
Αλλου ειδους δρασεις χρειαζονται...
πχ κατι σαν και αυτο :
 http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.koyzina&id=12155

μπας και ορθοποδησουμε κααααποια στιγμη....

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: ερωτηση
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 10, 2012, 20:22 »
Καταρχήν, το link σου είναι αρκετά σωστό! Και είναι κάτι πολύ καλό και σωστό να κάνουμε! Μακάρι να έφτανε μόνο αυτό...!
Τα λόγια του Χάρη είναι σωστά, ναί, θα δουλέψω. Και δουλεύω κάθε μέρα όλο και πιο πολύ για να παίρνω τα ίδια λεφτά που έπαιρνα και πιο πριν που δούλευα μόνο 8 ώρες! Αλλά θα κοιτάξω γύρω μου. Και θα δουλέψω για να ζω και να απολαμβάνω τους κόπους μου. Δεν θα ζήσω για να δουλεύω, πόσο μάλλον για να δουλεύω τζάμπα για τα σπασμένα άλλων.
Όσον αφορά καμένη Μarfin κτλ... Τους προβοκάτορες τους έχετε ακουστά? Σίγουρα! Και σίγουρα κάνουν πολύ καλά την δουλειά τους προφανώς... βέβαια σίγουρα υπάρχουν και τα διάφορα κωλόπαιδα που απλά τα σπάνε για τον χαβαλέ τους...και αυτοί είναι αντιπαθείς ΣΕ ΟΛΟΥΣ!! (Άραγε για να τα σπάνε κι αυτοί κάτι δεν τους αρέσει. Από που έρχεται αυτή η οργή?) Τα υπόλοιπα σπασμένα και καμένα συνειδητοποιημένα, είναι επιλεγμένοι "στόχοι". Θα καταστραφούν αυτοκίνητα πλουσίων, κρατικά κτίρια και τράπεζες(χωρίς ανθρώπους μέσα) και διάφορα εμπορικά θηρία... αυτοκίνητα σαν το jimny δεν κινδυνεύουν.. εκτός άμα πέσεις σε κάποιο από τα "κωλόπαιδα". Ας μην ξεφεύγουμε πάντως από το θέμα... αν και όσο περνάει ο καιρός ακούω για όλο και πιο πολλούς που θέλουν να σπάσουν τα πάντα. Είναι φυσική αντίδραση..

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: ερωτηση
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 10, 2012, 20:46 »
προβοκατορες,παρακρατικοι και διαφοροι βλαμενοι που πανε σαν προβατα και σπανε και καινε ξενες περιουσιες,ειναι δεδομενο απο που προερχονται.
κανεις εργαζομενος δεν θα σπασει περιουσια βιοπαλαιστη.
αν εγω ειχα στα χερια πετρα ειναι δεδομενο οτι δεν θα την εστρεφα σε κανεναν που δεν με βλαπτει.
λαος που δεν αντιδρα ειναι καταδικασμενος να ειναι πειραματοζωο και ζει υπο εξαθλειωση.
βλεπε ολα τα καθεστωτα που εχουν πεσει απο το καλοκαιρι,και δες τον ξεσηκομω του αραβικου κοσμου.
ωστοσο ολες οι εξεγερσεις κατεληξαν σε αιματοχυσια,με αποκορυφωμα αυτο που συμβαινει στην συρια.
οι λαοι ομως νιωθουν ελευθεροι.εστω και αν σκοτωνονται.
για να μην φτασουμε καποτε σε αυτο το σημειο,καλυτερα ειναι να κανουμε κατι οσο ειναι...αργα....πριν ειναι παρα πολυ αργα!!!!

και οπως ειχε πει και ο ρηγας φεραιος στον θουριο....
καλυτερα μιας ωρας ελευθερη ζωη,παρα 40 χρονια σκλαβια και φυλακη!!!

Αποσυνδεδεμένος lef stath

  • Jimny
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερωτηση
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 10, 2012, 20:49 »
Ο φιλος geojimny εχει απολυτο δικιο.... οταν πετας μια πετρα πρεπει να κοιταζεις και λιγο πιο
μπροστα για να δεις που θα καταληξει... γιατι μια τετοια κατασταση ειναι σιγουρο πως γρηγορα
θα ξεφυγει απο τον ελεγχο και θα οδηγηθουμε σε εμφυλιο με ολες τις τραγικες συνεπειες που μας
εχει δειξει η ιστορια.
Ουτε πιστευω οτι ολα αυτα τα πολυτελη αυτοκινητα που κυκλοφορουν γυρω μας
ανηκουν μονο σε αυτους που εχουν κλεψει οποτε και μπορουμε να τα στοχοποιουμε... κι εγω δουλεψα
καποια χρονια σαν ελευθερος επαγγελματιας και αγορασα ενα " πολυτελες" αυτοκινητο, και δεν αναφερομαι
στο jimny, και δεν εχω κλεψει ουτε το κρατος ουτε τους πελατες μου. Οποτε αν στα πλαισια του καταστρεφω
τον "πλουτο" βρεθω κι εγω ή και πολλοι αλλοι που ειναι στην ιδια κατηγορια με μενα τι θα πουμε οτι απλα
υπηρξαν παραπλευρες απωλειες??? Γιατι τοτε και εγω θα πρεπει να υπερασπισω αυτα για τα οποια εχω δουλεψει
και ετσι καπως θα ξεκινησει ο εμφυλιος που λεγαμε..........

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: ερωτηση
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 10, 2012, 20:53 »
Σε συγκέντρωση έξω από την Βουλή την Κυριακή "για να σταματήσει η προδοσία" και να μην ψηφιστεί η νέα δανειακή σύμβαση καλούν τον ελληνικό λαό ο Μίκης Θεοδωράκης και ο Μανώλης Γλέζος με κοινή δήλωσή τους, που έχει ως εξής: "Σας καλούμε στο Σύνταγμα την Κυριακή 12 Φεβρουαρίου. Όλοι, από κάθε γωνιά της Ελλάδας, να μαζευτούμε έξω από τη Βουλή για να απαιτήσουμε να μην υπογραφεί η θανατική καταδίκη της πατρίδας μας, που είναι η ψήφιση της νέας δανειακής σύμβασης. Όλοι μαζί, μαζί με μας, την Κυριακή στο Σύνταγμα, να σταματήσουμε την προδοσία".

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: ερωτηση
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 10, 2012, 21:45 »
προβοκατορες,παρακρατικοι και διαφοροι βλαμενοι που πανε σαν προβατα και σπανε και καινε ξενες περιουσιες,ειναι δεδομενο απο που προερχονται.
κανεις εργαζομενος δεν θα σπασει περιουσια βιοπαλαιστη.
αν εγω ειχα στα χερια πετρα ειναι δεδομενο οτι δεν θα την εστρεφα σε κανεναν που δεν με βλαπτει.
λαος που δεν αντιδρα ειναι καταδικασμενος να ειναι πειραματοζωο και ζει υπο εξαθλειωση.
βλεπε ολα τα καθεστωτα που εχουν πεσει απο το καλοκαιρι,και δες τον ξεσηκομω του αραβικου κοσμου.
ωστοσο ολες οι εξεγερσεις κατεληξαν σε αιματοχυσια,με αποκορυφωμα αυτο που συμβαινει στην συρια.
οι λαοι ομως νιωθουν ελευθεροι.εστω και αν σκοτωνονται.
για να μην φτασουμε καποτε σε αυτο το σημειο,καλυτερα ειναι να κανουμε κατι οσο ειναι...αργα....πριν ειναι παρα πολυ αργα!!!!

και οπως ειχε πει και ο ρηγας φεραιος στον θουριο....
καλυτερα μιας ωρας ελευθερη ζωη,παρα 40 χρονια σκλαβια και φυλακη!!!

Mαζί σου!

lef stath Σίγουρα υπάρχουν άτομα που έχουν δουλέψει για να αποκτήσουν κάτι ακριβότερο...αλλά πες το στον εξαγριωμένο που βλέπει όλη αυτή την ανισότητα που μυρίζει καπιταλισμό, που βλέπει άλλους να έχουν 3 αυτοκίνητα σούπερ και αυτός να μην είχε καν ποτέ τη δυνατότητα να δουλέψει. Όλα είναι συμβολικά. Άν ψαχτείς λίγο παραπάνω θα δεις πως πολλές αυτοκινητοβιομηχανίες δεν είναι και τόσο αθώες. Εξάλλου ποιός δεν έχει ασφαλισμένη την ιδιοκτησία του? Αλλά και πάλι τα αμάξια για μένα δεν είναι στόχος. Εκτός αν ξέρεις σίγουρα τον ιδιοκτήτη του! lol lol Και μακάρι να μην χρειαζόταν τίποτα απ όλα αυτά. Κ να γίνονταν όλα με διάλογο. Αλλά όπως πάλι η ΙΣΤΟΡΙΑ μας διδάσκει όλα κερδίζονται με τον "ασχημο" τρόπο....

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: ερωτηση
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 03:44 »