Αποστολέας Θέμα: Θερμομετρο?!  (Αναγνώστηκε 7275 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Θερμομετρο?!
« στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 13:27 »
Γεια χαρα παιδια..Ξερω οτι υπαρχει θεμα για θερμομετρο στον jimnaro μας...Απλα θελω να ρωτησω...Εχει καποιος να μου προτεινει ενα καλο θερμομετρο??!και σε πιο σημειο να βαλω τον εξωτερικο αισθητηρα??!(στον καθρεφτη δεν βγαζει την πραγματικη θερμοκρασια...)..

Ευχαριστω!!

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: Θερμομετρο?!
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 14:17 »
Μπορείς να πάρεις κάτι τέτοιο http://www.accessories-eshop.gr/index.asp?page=product&pid=2042 και το καλωδιάκι με τον αισθητήρα μπορείς να το περάσεις από το λάστιχο, πίσω από τα πετάλια, που περνούν οι ντίζες και να το οδηγήσεις πίσω από την πινακίδα κυκλοφορίας.

Ψάξε στο google, θα βρεις αρκετά.

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θερμομετρο?!
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 14:23 »
Μπορείς να πάρεις κάτι τέτοιο http://www.accessories-eshop.gr/index.asp?page=product&pid=2042 και το καλωδιάκι με τον αισθητήρα μπορείς να το περάσεις από το λάστιχο, πίσω από τα πετάλια, που περνούν οι ντίζες και να το οδηγήσεις πίσω από την πινακίδα κυκλοφορίας.

Ψάξε στο google, θα βρεις αρκετά.
Δεν θα εχει προβλημα με λασπες και νερα σε αυτο το σημειο?!

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θερμομετρο?!
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 15:54 »
το αισθητήρα τον έχω βιδώσει σε ένα λαμάκι και το λαμάκι αυτό στη μία βίδα απο το αριστερό προβολέα ομίχλης μπροστά.
οι ενδείξεις είναι πολύ καλές ιδίως το χειμώνα,το καλοκαίρι στιν κίνηση που δουλευει το βεντιλατέρ δείχνει και κάτι 45αρια ,αλλά μόλις κινηθείς λίγο
επανέρχεται, το θερμόμετρο είναι αυτό που έδινε το ΛΙΔΛ μάρκας SILVERCREST.
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Θερμομετρο?!
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 15:57 »
Δεν θα εχει προβλημα με λασπες και νερα σε αυτο το σημειο?!

Νομίζω ότι πρέπει να αποφασίσεις πρώτα τι θέλεις...
Αν θέλεις να κάνεις "γουρουνιές", θα πρέπει να ξεχάσεις χώρο κινητήρα, θόλους κλπ, που αναγκαστικά θα πλένονται με πιεστικό. άρα, πας στη λύση του καθρέφτη, με κάποια αναγκαστική ανοχή στην ακρίβεια των μετρήσεων. Βέβαια, αν σε ενδιαφέρουν οι χειμερινές θερμοκρασίες κυρίως, ο καθρέφτης δεν είναι κακός...
Αν ζητάς πιστότητα και ακρίβεια στις ενδείξεις, θα πρέπει να τοποθετήσεις τον αισθητήρα πίσω από κάποιον θόλο, προς την μεριά του προφυλακτήρα, ώστε να μην επηρεάζεται από τη θερμοκρασία της μηχανής. θα πρότεινα μάλιστα, σε σχετικά χαμηλή θέση, ώστε να "πιάνεις" τις τυχόν χαμηλές θερμοκρασίες της ασφάλτου (κίνδυνος πάγου κλπ). Τότε όμως "ξεχνάς" τις ταρζανιές..

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θερμομετρο?!
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 21:44 »
Δεν θα εχει προβλημα με λασπες και νερα σε αυτο το σημειο?!

Νομίζω ότι πρέπει να αποφασίσεις πρώτα τι θέλεις...
Αν θέλεις να κάνεις "γουρουνιές", θα πρέπει να ξεχάσεις χώρο κινητήρα, θόλους κλπ, που αναγκαστικά θα πλένονται με πιεστικό. άρα, πας στη λύση του καθρέφτη, με κάποια αναγκαστική ανοχή στην ακρίβεια των μετρήσεων. Βέβαια, αν σε ενδιαφέρουν οι χειμερινές θερμοκρασίες κυρίως, ο καθρέφτης δεν είναι κακός...
Αν ζητάς πιστότητα και ακρίβεια στις ενδείξεις, θα πρέπει να τοποθετήσεις τον αισθητήρα πίσω από κάποιον θόλο, προς την μεριά του προφυλακτήρα, ώστε να μην επηρεάζεται από τη θερμοκρασία της μηχανής. θα πρότεινα μάλιστα, σε σχετικά χαμηλή θέση, ώστε να "πιάνεις" τις τυχόν χαμηλές θερμοκρασίες της ασφάλτου (κίνδυνος πάγου κλπ). Τότε όμως "ξεχνάς" τις ταρζανιές..

Μα ζουμε για τις ταρζανιες ομως!! :P ...Aλλα μας ενδιαφερει και η θερμοκρασια!!χαος λοιπον!!  lol

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: Θερμομετρο?!
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 10:44 »
Ως προς την εσωτερική μονάδα, που την έχετε τοποθετήσει παιδιά ;

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Θερμομετρο?!
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 11:45 »
Παιδιά καλημέρα, εγω τον αισθητήρα τον έβαλα στην πόρτα του οδηγού δίπλα στους μεντεσέδες.
Δεν έχω μεγάλες απώλειες...
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θερμομετρο?!
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 16:12 »
Ως προς την εσωτερική μονάδα, που την έχετε τοποθετήσει παιδιά ;
Στο ταμπλό πάνω αριστερά, αλλά η θέση είναι λάθος ,καθώς το χτυπάει ο ήλιος συνέχεια και θα χαλάσει εύκολα.
Νομίζω κάτω από το τασάκι θα είναι καλύτερα ,αλλά εκεί πρέπει να είναι η οθόνη φωτιζόμενη.
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: Θερμομετρο?!
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 16:18 »
Ok θενξ !

Αποσυνδεδεμένος MAD-MAX

  • Jimny
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θερμομετρο?!
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 15:11 »
εσωτερικη μοναδα φωτιζομενη με ενδειξη θερμοκρασιας μεσα εξω, ενδειξη βολτομετρου, χρονομετρο, ενδειξη παγετου και κατι αλλα ψιλολογια...κοστος 18 η 20 ευρω απο καταστημα στην Καλλιθεα
τοποθετηση κατω απο το τασακι με μικρο λαμακι σε υπαρχον βιδα "υποδοχη"(η μοναδα ειναι μικρη και διακριτικη με πλατος οσο το κατω μερος της κονσολας σε εκεινο το σημειο, υψος 1 δαχτυλο και βαθος 1/2 δαχτυλο

αισθητηρας μετρησης θερμοκρασιας κατω απο τον καθρεπτη του συνοδηγου (πουθενα δεν φαινοται καλωδια)
CELICA TS: Σε δρομους με στροφες
SMART F2 : Παει παντου
JIMNY      : Επιστροφη στην φύση

TFRC: Once it was a club...that became a legend...

Αποσυνδεδεμένος potis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
  • my black jimny...
Απ: Θερμομετρο?!
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 15:44 »
link?

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Θερμομετρο?!
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 19:54 »
εσωτερικη μοναδα φωτιζομενη με ενδειξη θερμοκρασιας μεσα εξω, ενδειξη βολτομετρου, χρονομετρο, ενδειξη παγετου και κατι αλλα ψιλολογια...κοστος 18 η 20 ευρω απο καταστημα στην Καλλιθεα
τοποθετηση κατω απο το τασακι με μικρο λαμακι σε υπαρχον βιδα "υποδοχη"(η μοναδα ειναι μικρη και διακριτικη με πλατος οσο το κατω μερος της κονσολας σε εκεινο το σημειο, υψος 1 δαχτυλο και βαθος 1/2 δαχτυλο

αισθητηρας μετρησης θερμοκρασιας κατω απο τον καθρεπτη του συνοδηγου (πουθενα δεν φαινοται καλωδια)
Που ειναι το καταστημα???

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Θερμομετρο?!
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 18:24 »
στον καθρεπτη του συνοδηγου εχω περασει και εγω τον αισθητηρα...δεν φαινονται καλωδια... ;)

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: Θερμομετρο?!
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 22:35 »
Με μια γρήγορη αναζήτηση στο Google βρίσκεις ενδιαφέροντα πράγματα και φθηνές λύσεις, παραθέτω κάτι που είδα και μου φάνηκε ενδιαφέρον: http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130815489572&item=130815489572&lgeo=1&vectorid=229466 έχει και πρόγνωση καιρού.

Αναζήτηση έκανα ως: Car thermometer accesories.

 Θα πρέπει να προσέξουμε η συσκευή να έχει παροχή ρεύματος και όχι μόνο με μπαταρίες. Συνήθως αυτές με το ρεύμα έχουν και αισθητήρα φωτός που ενεργοποιεί τον φωτισμό της οθόνης όταν μειώνεται ο εξωτερικός φωτισμός. Είχα ένα τέτοιο, αλλά δυστυχώς... μου έκλεψαν το Jimny, πάει και η συσκευή.

EDIT: και για περισσότερα: http://www.gadgettown.com/Car-Thermometers/
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2012, 22:40 από mastoris than. »