Αποστολέας Θέμα: Προβληματάκι με αντίσταση πίσω τζαμιού..  (Αναγνώστηκε 6838 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Προβληματάκι με αντίσταση πίσω τζαμιού..
« στις: Ιανουάριος 28, 2013, 15:39 »
Το τελευταίο διάστημα, η θερμαινόμενη αντίσταση του πίσω τζαμιού (σε άλλο αυτοκίνητο, αλλά αυτό δεν έχει ιδιαίτερη σημασία), τα έχει ψιλοπαίξει, με αποτέλεσμα να ξεθαμπώνει μόνο μια στενή οριζόντια λωρίδα, στο μέσον περίπου του πίσω τζαμιού. Το πρόβλημα είναι λίγο σύνθετο, επειδή έχω βάλει αντηλιακή μεμβράνη, πριν 4-5 χρόνια.
Θα ήθελα τα φώτα σας!!! _thank>
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2013, 15:43 από YannisS »

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: Προβληματάκι με αντίσταση πίσω τζαμιού..
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 28, 2013, 15:54 »

αμα σε ενοχλει το θολωμα του τζαμου σπαστο  ha ha ha

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβληματάκι με αντίσταση πίσω τζαμιού..
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 29, 2013, 08:14 »
Αν δε σε ικανοποποιεί η λύση του Γιώργου, φέρτο σε μένα, να στο σπάσω εγώ. !!!  87

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβληματάκι με αντίσταση πίσω τζαμιού..
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 29, 2013, 11:15 »
1) εάν έχεις ασφάλεια με θραύση κρυστάλλων σπάστο και βάλε καινουριο μεσω ασφάλειας...βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο η ασφάλεια θα δεχτεί να μην πληρώσεις τίποτα εξ'αρχής ή να πληρώσεις εσύ το μαλλί  και να τα πάρεις μετά από ένα χρονικό διάστημα....

2)λογικά σε κάποιο σημείο έχει σπάσει η αντίσταση ....υπάρχουν ειδικές πάστες που τις περνάς πάνω στη λεπτή γράμμή (αντίσταση) και αποκαθιστούν την αγωγιμότητα είναι σε μορφή στυλό ή σε μορφή βερνικιού για τα νύχια...βέβαια έχεις μεμβράνη και αν πας να την ξεκολήσεις θα κάνεις μεγαλύτερη ζημιά..οπότε μάλλον ξαναγυρνάμε στην λύση 1

3) βρίσκεις από μάντρα μεταχ/νο και το κάνεις τράμπα με το δικό σου πληρώνοντασ 5-20 € εξηγώντας στο μαντρά την κατάσταση λογικά δεν θα σου πεί όχι ...εκείνος θα βγάλει χαρτζιλίκι χωρίς να έχει χάσει τίποτα ...το ίδιο παμπρίζ θα σου δώσει το ίδιο θα πάρει και θα έχει κερδίσει και κάτι....γιατί αυτός που θα πάει να το αγοράσει ολόκληρο δε νομίζω να τον καίει και πολύ αν δεν θα δουλεύει η πίσω αντίσταση , να την βγάλει οικονομικά θα θέλει συν ότι θα έχει και μεμβράνη την οποία όμως θα χάσεις εσύ...και επιβαρύνεσαι και με το βάλε βγάλε...

4) δεν έχω σκεφτεί κάτι άλλο...καλή τύχη σου εύχομαι...ελπίζω να βρεις λύση...

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Προβληματάκι με αντίσταση πίσω τζαμιού..
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 29, 2013, 12:32 »
Ρωτα εκει που εβαλες τις μεβρανες αν υπαρχει τροπος χωρις να τισ χαλασεις.

Σε αλλη περιπτωση κανε χρηση της θραυσης κρυσταλλων.

Αν δεν εχεις, υπαρχουν στο εμποριο αντιστασεις.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Προβληματάκι με αντίσταση πίσω τζαμιού..
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 29, 2013, 12:44 »
2)λογικά σε κάποιο σημείο έχει σπάσει η αντίσταση ....υπάρχουν ειδικές πάστες που τις περνάς πάνω στη λεπτή γράμμή (αντίσταση) και αποκαθιστούν την αγωγιμότητα είναι σε μορφή στυλό ή σε μορφή βερνικιού για τα νύχια...βέβαια έχεις μεμβράνη και αν πας να την ξεκολήσεις θα κάνεις μεγαλύτερη ζημιά..οπότε μάλλον ξαναγυρνάμε στην λύση 1

1. Αυτό το στυλό, που το βρίσκουμε?
2. Έτσι όπως το περιγράφεις, μπορεί κανείς, οπτικά να διαπιστώσει το "σπάσιμο"? Αν και μου προκαλεί εντύπωση, αφού, με την χρήση της μεμβράνης, η αντίσταση έχει γίνει "σάντουϊτς", ανάμεσα στο κρύσταλλο και την μεμβράνη...

Σκέφτομαι να πάω στον "μεμβρανά", έχοντας το στυλό, να του ζητήσω να την ξεκολλήσει τοπικά, να την επιδιορθώσω και να μου την ξανακολλήσει (με σχετική χρέωση).

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: Προβληματάκι με αντίσταση πίσω τζαμιού..
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 29, 2013, 13:06 »
αμα πας σε 'μεβρανά' θα σου χαλασει και την υπολοιπη αντισταση στο ξεκολημα της μεβρανης....

πηγαινε στον Χαρη.......

Αποσυνδεδεμένος Kapi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Πήραμε τον κακό δρόμο!
Απ: Προβληματάκι με αντίσταση πίσω τζαμιού..
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 29, 2013, 13:10 »

3) βρίσκεις από μάντρα μεταχ/νο και το κάνεις τράμπα με το δικό σου πληρώνοντασ 5-20 € εξηγώντας στο μαντρά την κατάσταση λογικά δεν θα σου πεί όχι ...εκείνος θα βγάλει χαρτζιλίκι χωρίς να έχει χάσει τίποτα ...το ίδιο παμπρίζ θα σου δώσει το ίδιο θα πάρει και θα έχει κερδίσει και κάτι....γιατί αυτός που θα πάει να το αγοράσει ολόκληρο δε νομίζω να τον καίει και πολύ αν δεν θα δουλεύει η πίσω αντίσταση , να την βγάλει οικονομικά θα θέλει συν ότι θα έχει και μεμβράνη την οποία όμως θα χάσεις εσύ...και επιβαρύνεσαι και με το βάλε βγάλε...

και πως είσαι σίγουρος ότι δεν έχει γίνει το ίδιο με τον προηγούμενο και θα πάρεις ένα ίδιο χαλασμένο μπαμπρίζ;
είναι ορατή η ζημιά;
George

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβληματάκι με αντίσταση πίσω τζαμιού..
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 29, 2013, 22:22 »
με το μάτι φαίνονται ραγίσματα αν ψάξεις πολύ προσεκτικά....το έχω δεί μερικές φορές σε αυτοκίνητα παλιά...και επισκευάζεται εύκολα αρκείνα μην έχεις ζελατίνες ..... http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=1401_1591&products_id=14499&zenid=dc112f677e77870fb3186e879157a7d8
http://www.wap5.gr/product_info.php?cPath=462&products_id=7578
 ;)

http://www.alifragis.com.gr/full_product.php?prod_id=1290154646&page=2

οι ζελατίνες βγαίνουν εύκολα ???γιατί ελικρινά δεν ξέρω......


αααα.... εκτος από ράγισμα μπορεί να δείς και να νιώσεις δια της αφής κάπου να είναι πιο λεπτή η αντίσταση σαν να έχει γδαρθεί -λιώσει και αυτο θεωρείται ως σημείο επισκευής ...μπορεί να έχει προκείψει από κάποιο  χτύπημα ή από κάτι που φορτώσαμε και ακουμπούσε στο τζάμι και έκανε τη ζημιά...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2013, 22:38 από strag »