Αποστολέας Θέμα: Υφεση στην τετρακινηση;  (Αναγνώστηκε 4002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος paris.gr

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Υφεση στην τετρακινηση;
« στις: Αύγουστος 19, 2014, 18:31 »
Παιδιά καλησπέρα.

Από όταν πήρα το πρώτο μου αυτοκίνητο το 2000 πάντα φλέρταρα με τα 4Χ4 και ειδικά τα Jimny αλλά δυστυχώς πότε δεν αγόρασα κάποιο. Ψάχνοντας τώρα για ένα 2ο αυτοκίνητο σκέφτομαι να πάρω ένα μεταχειρισμένο Jimny ώστε τα ΣΚ να ξεφευγω λίγο εκτός δρομου αλλά ψάχνοντας στα διαφορα 4Χ4 φόρουμ βλέπω πως υπάρχει μια ύφεση τόσο στην κίνηση τους όσο και στις εκδηλώσεις, διαδρομές, βόλτες κτλ αλλά μπορει και να κάνω λάθος.

Τελικά επηρέασε τόσο πολύ την τετρακινηση η κρίση η απλά μειώθηκε το ενδιαφέρον καθώς πλέον τα SUV έχουν αντικαταστήσει πλήρως τα πιο ικανά 4Χ4;

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Υφεση στην τετρακινηση;
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 20, 2014, 09:29 »
Η κρίση επηρέασε σαφώς και την τετρακίνηση, δεν υπάρχει αμφιβολία γι' αυτό. Μην ξεχνάς ότι πρωτίστως είναι διασκέδαση και παιχνίδι, και μάλιστα αρκετά έως πολύ ακριβό πλέον με την τιμή της βενζίνης, άρα είναι από τα πρώτα που θα κόψει ή θα μειώσει ο καθένας σε καιρούς δύσκολους οικονομικά.
Αν σκεφτείς ότι τα περισσότερα φτιαγμένα (ή ικανά όπως λες) τετρακίνητα είναι αρκετά έως πολλά κυβικά, άρα αυξημένα πάγια έξοδα, οπότε οι περισσότεροι είτε δε μπορούν να τα κυκλοφορήσουν, είτε έχουν καταθέσει πινακίδες, αυτομάτως μειώνεται πολύ ο ενεργός πληθυσμός. Πρόσθεσε και την κακή ψυχολογία που είναι πολύ σημαντικός παράγοντας οπότε δεν υπάρχει καλή διάθεση και ο καθένας απομακρύνεται περισσότερο ή λιγότερο, να πως συρικνώθηκαν οι δραστηριότητες των τετρακίνητων φόρουμ και γενικά της τετρακίνησης...
Δε μπορώ να ξέρω πότε θα βελτιωθεί η κατάσταση και πόσα χρόνια θα κάνει να επανέλθει στα προηγούμενα επίπεδα, αλλά η ουσία είναι ότι αν εσύ θέλεις και σ' αρέσει, θα βρεις σιγά-σιγά παρέα για βόλτες. Ίσως όχι τόσο εύκολα ή τόσο μεγάλη, αλλά θα τη βρεις την άκρη αν υπάρχει καλή θέληση πιστεύω... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος paris.gr

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Απ: Υφεση στην τετρακινηση;
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 20, 2014, 11:36 »
Καλημέρα.

Έχεις δίκιο για τα 4Χ4 μεγάλων κυβικών αλλά πχ βλέπω ότι κι εδώ στο Jimnyclub η κίνηση έχει πέσει. Θυμάμαι παλιά τις εποχές προ κρίσης (όταν και από το Jimnyclub.gr ξεπηδησε το Jimnyclub.com για συγκεκριμένους λογους) ότι υπήρχε πολύ περισσότερη κίνηση, βόλτες κτλ και μάλιστα κάποια από τα παιδιά με είχαν φιλοξενησει σε κάποιες από αυτές. Τώρα τα πράγματα δείχνουν πιο υποτονικα.

Προσωπικά αυτό τον καιρο και σε συνεχεία της ορεινης ποδηλασίας που ασχολούμαι (σε επίπεδο εντελώς ερασιτεχνικό) τα τελευταία χρόνια σκεφτόμουν να παρω ένα Jimny με την προφαση του 2ου αυτοκινήτου αλλά ουσιαστικά για να το χρησιμοποιώ για βόλτες και εκδρομές εκτός δρομου. Βλέποντας όμως αυτή την υφεση έχω αρχίσει και το ξανασκέφτομαι καθώς όπως και στο mtb οι βολτες στο βουνο είναι καλύτερες και ασφαλέστερες με παρέα ειδικά όταν υπάρχει έλλειμα εμπειρίας.

Εκτός του Jimnyclub υπάρχουν κάποια αλλά ενεργα forum σχετικά με την τετρακινηση; Από όσο ειδα και το brat.gr στο οποιο ήμουν παλιά μέλος περασε από την γνωστη διαδικασία της επανίδρυσης ενώ και στα off-road.gr, to4x4.gr κτλ τα πράγματα είναι υποτονικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2014, 11:41 από paris.gr »

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Υφεση στην τετρακινηση;
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 20, 2014, 12:34 »
Αν και δεν ασχολούμαι με φόρουμ πια, απ' όσο ξέρω τα http://www.teflonclub.gr/ , http://vitaraclub.gr/ και http://jpforum.gr/ είναι από τα πιο ενεργά στο χώρο πλέον.
Καλή τύχη... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος paris.gr

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Απ: Υφεση στην τετρακινηση;
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 20, 2014, 12:43 »
Ευχαριστώ πολύ. Θα τα κοιτάξω. Πάντως λες και θέλουν τα γεγονότα να με διαψεύσουν ειδα πως ετοιμάζεται βολτα στην Πεντέλη :)


Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Υφεση στην τετρακινηση;
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 20, 2014, 12:48 »
Ευχαριστώ πολύ. Θα τα κοιτάξω. Πάντως λες και θέλουν τα γεγονότα να με διαψεύσουν ειδα πως ετοιμάζεται βολτα στην Πεντέλη :)
Σε περιμένουμε... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος paris.gr

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Απ: Υφεση στην τετρακινηση;
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 20, 2014, 13:51 »
Μακάρι να μπορούσα. Στην επόμενη θα έρθω με το ποδηλατο που έχει 170 αναρτηση εμπρός πισω και ΑΜ λαστιχα!

ΥΓ. Εχω βάλει στο μάτι ένα Jimny αλλά είμαι ακόμα σε περίοδο σκέψης. Αν χρειαστεί να το πάω για έλεγχο ποιο συνεργείο προτείνετε;