Αποστολέας Θέμα: Ολοκαίνουργιος  (Αναγνώστηκε 3015 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ManosP

  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
  • www.jimnyclub.com
Ολοκαίνουργιος
« στις: Δεκέμβριος 29, 2014, 12:55 »
Χαίρεται σε όλους.. Πρώτη φορά στην τετρακίνηση και πρώτη με το τζίμνι..
Πριν λίγες μέρες έγινα κάτοχος ενός καινούργιου τζίμνι και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις..
Όσων αφορά το όχημα είμαι ευχαριστημένος παρά τα πολυτραβηγμένα που διάβαζα "κουνάει, δε στρίβει, είναι άβολο, καίει, είναι αργό κτλ κτλ.."
1) Μου είπαν στα 10.000χλμ σερβις, ισχύει ή παραπίσω;
2)Ένα γρύλισμα στο λουρί (το έκανε μια φορά μόνο στο ρελαντί) φταίει που πίγα σε νερά (ταξίδευα με δυνατή βροχή 2 ώρες);;
3) Όταν ανοίγεις παράθυρο, καλοριφέρ, φώτα κτλ το ρελαντί του "ξεψυχάει".. Είναι θέμα μπαταρίας ή είναι νορμάλ (αυτο μ είπαν);;
4) Στα χιόνια (μέχρι το χιονοδρομικό που θα είναι στρωμένο κανα 5αρι χλμ) πάμε με 4wd;;
Στην επόμενη "χρηματοδότηση" θα μπουν μεμβράνες και ίσως ποδιές και προστατευτικά..επίσης ένα σχετικά αξιοπρεπές ηχοσύστημα..όχι ότι αυτό δεν κάνει την δουλειά του..
Σαν εμπειρία έχω να πω ότι είναι ένα αυτοκίνητο που προσφέρει ακριβώς αυτά που έχει να δώσει..τίποτε παραπάνω τίποτε παρακάτω..εγώ προσωπικά το έχω για πρώτο..και ήδη αρχίζω να αποκτώ "συναισθήματα" για την πάρτι του..

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ολοκαίνουργιος
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 30, 2014, 09:14 »
Καλώς ήρθες,

Όπως θα διαπιστώσεις και μόνος σου σιγά σιγά, το Jimny είναι ένα αξιόπιστο και πολύ ικανό τετρακίνητο που θα σου κάνει όλα τα "χατήρια" εφόσον οι απαιτήσεις σου είναι λογικές, κυρίως όσο αφορά τις ταχύτητες ταξιδιού και τους χώρους...
Το αυτοκίνητο δεν θέλει ιδιαίτερη φροντίδα πέρα από τα καθιερωμένα του σέρβις (λάδια, ιμάντες, φίλτρα, μπουζί κλπ), τα οποία περιγράφονται στο βιβλίο του κατασκευαστή.
Επίσης, το Jimny είναι πολύ ικανό εκτός δρόμου και μάλλον πρώτα θα πλησιάσεις τα δικά σου όρια (αν είσαι νέος στην τετρακίνηση) παρά του αυτοκινήτου...
Με την πάροδο του χρόνου και καθώς η εμπειρία σου θα μεγαλώνει, αν νιώσεις ότι θέλεις το κάτι παραπάνω, όπως θα διαβάσεις εδώ, υπάρχουν πάρα πολλές λύσεις για όλα τα γούστα, όρεξη να 'χεις να διαβάζεις...
Επειδή Jimny καινούργιο δεν είχα ποτέ, θα σου απαντήσω μόνο στις δύο τελευταίες ερωτήσεις σου:

3) Είναι απολύτως φυσιολογικό, μην ανησυχείς
4) Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (ύψος χιονιού, αν είναι φρέσκο ή παγωμένο, κλίση οδοστρώματος κλπ), αλλά από τη στιγμή που έχει ανοίξει το δρόμο εκχιονιστικό, κατά 99% περνάει.
Προσοχή όμως, πάντα να έχεις μαζί σου ένα ζευγάρι αλυσίδες. Το γεγονός ότι είναι τετρακίνητο δεν σημαίνει ότι πάει παντού και με σιγουριά (αυτό ισχύει για όλα ανεξαιρέτως τα τετρακίνητα), άσε που τα μαμίσια λάστιχα είναι απαράδεκτα...
Επίσης, πιθανώς να χρειαστεί να ξεφουσκώσεις λίγο τα λάστιχα, θα το δεις μόνος σου αυτό...
Καλές βόλτες... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος TIGER

  • Jimny
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ολοκαίνουργιος
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 30, 2014, 10:34 »
 <welc_

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: Ολοκαίνουργιος
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 30, 2014, 11:08 »
Καλως ορισες , καλοριζικο και καλες βολτες.....

Τον jimnακο σου να τον αφησεις "μαμα" .......
Γιατι εδω μεσα οι περισσοτεροι παλιοχαρακτηρες εχουν γ@μhσει τα jimny τους στις μετατροπες.... και οταν ψαχνουμε μια μετρηση  ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ απο "μαμα" (για να δουμε που εχουμε φτασει) απλα δεν βρισκουμε  ;D

Να χουμε τουλαχιστον εσενα βρε αδελφε  ::) και παλι καλοριζικο

Αποσυνδεδεμένος ManosP

  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ολοκαίνουργιος
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 30, 2014, 19:34 »
Ευχαριστώ παιδιά να είστε καλά και για τις απαντήσεις..
Ήξερα τους συμβιβασμούς που έπρεπε να κάνω εξ'αρχής, αν και τις οδηγικές μου "ανισυχίες" τις διακατέχει απλότητα οπότε με το τζίμνι..ταμαμ..
Δεν υπάρχει σκέψη μετατροπών, ούτε καν.. Μόνο προστατευτικά, μεμβράνες και κανα ηχοσύστημα τπτ παραπάνω.. Δεν το αγόρασα για κασκαντεριλίκια...χωράφια, ψάρεμα.. και ευχάριστες ήσυχες εκδρομές-διακοπές.. Πάντα μου άρεσε γιατί ακριβώς αντιπροσωπεύει (για μενα) την απλότητα σε σχέση με την χρηστικότητα..
Όταν φτάσω για αλλαγή ελαστικων θα σας ρωτίσω..
Κάτι άλλο..αέριο αξίζει..;;; Γενικά άλλοι λένε σε καινούργιο όχι και άλλοι οπωσδήποτε... Με το σκεπτικό να το κρατήσω ως τα "βαθειά γεράματα του.."

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Ολοκαίνουργιος
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 05:57 »
καλοταξιδο σου ευχομαι.
εχε υπ'οψιν σου οτι ολα τα καινουργια,λογο ενθουσιασμου,μας φαινονται τελεια.
Με τον χρονο καταλαβαινουμε την αδυναμιες,και παρεμβαινουμε στο οχημα.
τωρα το ποσο,εξαρταται διαφορετικα απο τον καθενα,και τις απαιτησεις του.

Αποσυνδεδεμένος TIGER

  • Jimny
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ολοκαίνουργιος
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 09:54 »
Για αεριο προσοπικη μου παντα γνωμη...θα ελεγα να μην βαλεις...δυο φιλοι μου μαμα jimny αλλαξαν μοτερ εσπασαν οι βαλβιδες.... μετα απο 60.000χλμ περιπου.... χωρις να το ζορισουν... το εχουν για κυνιγει,βολτες....Καλη χρονια....... :) :)

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: Ολοκαίνουργιος
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 31, 2014, 13:40 »
Με το σκεπτικό να το κρατήσω ως τα "βαθειά γεράματα του.."
Ως τα βαθιά γεράματά του; 12 ετών λοιπόν με 187.000 χλμ., με κυνήγια σε δύσκολα μέρη, με γιο και κόρη να έμαθαν σε αυτό οδήγηση και με τις εργοστασιακές λάμπες, χωρίς καμία ζημιά... μάλλον θα γεράσεις πρώτα εσύ!  j12

Δύο είναι οι καλύτερες βελτιώσεις στο Jimny: Καλά ελαστικά και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ασφάλεια κλοπής!

Χρόνια Πολλά σε όλους, ευτυχία, προκοπή και υγεία σε εσάς και στους αγαπημένους σας και πολλές ευχάριστες διαδρομές.

Αποσυνδεδεμένος ManosP

  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ολοκαίνουργιος
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 22:33 »
Γιατί οπωσδήποτε ασφάλεια κλοπής..;;;;
Παίζει κάτι..;;;
Καλή χρονιά σε όλους..

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: Ολοκαίνουργιος
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 05, 2015, 01:25 »
Δυστυχώς οι κλοπές των Jimny είναι συχνότατο φαινόμενο και η δαπάνη για την ασφάλιση είναι μηδαμινή, μάστιγα έχει καταντήσει...

Αποσυνδεδεμένος mav jimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ολοκαίνουργιος
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 07, 2015, 15:02 »
 <welc_.Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις.
Ένας  ακόμη Πρόεδρος
www.brat .gr

Αποσυνδεδεμένος ManosP

  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ολοκαίνουργιος
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 04, 2015, 22:10 »
Μόλις έκανε και το πρώτο service. Όλα μια χαρά!
Συνήθησα και τα τριξίματα, σκαμπανεβάσματα, καταναλώσεις κτλ..
Μια ερωτησούλα, όταν ξεκινάς απότομα (2wd) όπησθεν ακούγεται ένα "χτύπημα" από κάτω (υποθέτω στον άξονα μετάδοσης της πίσω κίνησης - δεν γνωρίζω πως λέγεται κανονικά) είναι φυσιολογικό;
Και κάτι ακόμη, ιδιαίτερα στην αλλαγή από 1η σε 2η ταχύτητα (μου είπαν στη suzuki είναι φυσιολογικό) γίνεται λίγο "άγρια¨, από opel astra έρχομαι και είχα στο νού μου κάτι πιο ¨γλυκό¨, δεν έχω θέμα ανα είναι λογικό να συμβαίνει, απλά με προβλιματίζει το ενδεχόμενο να δημιουργηθεί πρόβλημα ή να έχει θεματάκι.. Πέρα από το κλακ σε όλες τις αλλαγές ταχυτήτων, στη συγκεκριμένη ακούγεται και ένα μικρό "γκρρ"..

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Ολοκαίνουργιος
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 05, 2015, 10:01 »
Τον jimnακο σου να τον αφησεις "μαμα" .......
Γιατι εδω μεσα οι περισσοτεροι παλιοχαρακτηρες εχουν γ@μhσει τα jimny τους στις μετατροπες.... και οταν ψαχνουμε μια μετρηση  ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ απο "μαμα" (για να δουμε που εχουμε φτασει) απλα δεν βρισκουμε  ;D

Να χουμε τουλαχιστον εσενα βρε αδελφε  ::) και παλι καλοριζικο

Φίλε geojimny, αν θέλεις μαμά τζίμνυ για τις μετρήσεις σου, έχω ένα μπλέ γρατζουνί μαμάτο!!!  ha

Χαίρεται σε όλους.. Πρώτη φορά στην τετρακίνηση και πρώτη με το τζίμνι..
Πριν λίγες μέρες έγινα κάτοχος ενός καινούργιου τζίμνι και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις..
Όσων αφορά το όχημα είμαι ευχαριστημένος παρά τα πολυτραβηγμένα που διάβαζα "κουνάει, δε στρίβει, είναι άβολο, καίει, είναι αργό κτλ κτλ.."
1) Μου είπαν στα 10.000χλμ σερβις, ισχύει ή παραπίσω;
2)Ένα γρύλισμα στο λουρί (το έκανε μια φορά μόνο στο ρελαντί) φταίει που πίγα σε νερά (ταξίδευα με δυνατή βροχή 2 ώρες);;
3) Όταν ανοίγεις παράθυρο, καλοριφέρ, φώτα κτλ το ρελαντί του "ξεψυχάει".. Είναι θέμα μπαταρίας ή είναι νορμάλ (αυτο μ είπαν);;
4) Στα χιόνια (μέχρι το χιονοδρομικό που θα είναι στρωμένο κανα 5αρι χλμ) πάμε με 4wd;;
Στην επόμενη "χρηματοδότηση" θα μπουν μεμβράνες και ίσως ποδιές και προστατευτικά..επίσης ένα σχετικά αξιοπρεπές ηχοσύστημα..όχι ότι αυτό δεν κάνει την δουλειά του..
Σαν εμπειρία έχω να πω ότι είναι ένα αυτοκίνητο που προσφέρει ακριβώς αυτά που έχει να δώσει..τίποτε παραπάνω τίποτε παρακάτω..εγώ προσωπικά το έχω για πρώτο..και ήδη αρχίζω να αποκτώ "συναισθήματα" για την πάρτι του..
1) Ότι γράφει το manual (ιδίως τώρα, που είσαι στην εγγύηση). Αυτοί (οι γιαπωνέζοι) ξέρουν καλύτερα.
2) Δες, αν αρχίσει να στο κάνει πιο τακτικά, τότε τα ξαναλέμε
3) Έχει μερικά θεματάκια το ρελαντί. Μη μασάς. Τα ηλ. παράθυρα τραβούν αρκετό ρεύμα. Όταν "πέσει" η μπαταρία, θα διαπιστώσεις ότι, κατά την χρήση τους, ο φωτισμός θα μειώνεται αισθητά
4) Στα χιόνια, ιδιαίτερα τώρα που είσαι σχετικά άμαθος με την συμπεριφορά του αυτοκινήτου, θα σε συμβούλευα να βάζεις την μακριά τετρακίνηση. Δεν θα σου πετάει πωπό, θα έχει καλύτερη πρόσφηση κλπ. Σε περίπτωση ζορίσματος (εκεί που θα νοιώσεις ότι ξεψιχάει ο κινητήρας ή σε βαθύ χιόνι, μπορείς να δοκιμάσεις και τα κοντά. Όλα είναι θέμα εμπειρίας, την οποία θα αποκτήσεις σιγά σιγά.


Για το θέμα του ηχοσυστήματος, ευχαρίστως να σου δώσω κάποιες ιδέες. Στείλε μου το κινητό σου ή ΠΜ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2015, 10:03 από YannisS »