Αποστολέας Θέμα: Στροφές ανεβαίνουν  (Αναγνώστηκε 3565 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foivos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Στροφές ανεβαίνουν
« στις: Φεβρουάριος 23, 2015, 10:07 »
καλημερα παιδια εδω και μερικους μηνες εχω το εξης προβλιμα!! το jimny (μοντελο 2001) παιρνει κανονικα σβυνει κανονικα! οταν πας πορεια τωρα και αφηνω το γκαζι και αρχισουν να πεφτουν οι στροφες μολις φτασουν στις 1450 ξανα ανεβαζει 200 σροφες και μετα πεφτει κανονικα!!! τι μπορει να ειναι!!! 

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Στροφές ανεβαίνουν
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 23, 2015, 12:05 »
Το πιθανότερο είναι να πρόκειται για κανέναν αισθητήρα (πχ ρελαντί) αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να πάει συνεργείο...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος foivos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: Στροφές ανεβαίνουν
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 23, 2015, 20:09 »
το εχω παει στο συνεργειο αλλα δεν μπορουν να μου πουν τι ειναι αυτο που κανει!!! συνδεσαν τον εγκεφαλο αλλα δεν διχνει καποια βλαβη!!!  που ειναι ο εσθητηρας του ρελαντι???

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Στροφές ανεβαίνουν
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 10:14 »
που ειναι ο εσθητηρας του ρελαντι???
Να σου πω την αλήθεια δε θυμάμαι... ;D
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Στροφές ανεβαίνουν
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 24, 2015, 17:52 »
Αν θυμάμαι καλά, δίπλα στην αντλία νερού.......

Αποσυνδεδεμένος toktok

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: Στροφές ανεβαίνουν
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 22:55 »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά δεν ήθελα να ανοίξω καινούργιο θέμα γιατί το πρόβλημα που έχω είναι παρόμοιο.
Να το πάρω από την αρχή όταν βάζω μπροστά το jimnaki δεν δουλεύει πάντα με τις ίδιες στροφές όταν είναι κρύο εάν περιμένω να ζεσταθεί το ρελαντί πέφτει και μετά είναι όλα καλά στην πορεία με βενζίνη σε επαρχιακό δρόμο καλά πάει αλλά μερικές φορές κόβετε στην εθνική με σταθερό γκάζι ανάβει το check enjine πήγα στο μάστορα με έστειλε ηλεκτρολόγο αφού πρώτα μετρήσαμε την πίεση στην αντλία βενζίνης που ήταν καλή ο ηλεκτρολόγος μου είπε καμένο αισθητήρα λάμδα που κοστίζει 150-170Ε καλά όλα μέχρι εδώ. Όταν το πρωί πάλη βάζω μπροστά και δεν περιμένω το αμάξι δεν τραβάει καλά μόλις ζεσταθεί μπαίνει το υγραέριο και μετά πετάει ο μάστορας είπε ότι αυτό γίνεται για το λόγο ότι το υγραέριο δεν χρειάζεται αισθητήρα λ για να δουλέψει (ΟΚ) έλα όμως που εάν μπω εθνική ναι μεν δεν ανάβει το check engine αλλά όταν σταματήσω μετά από πχ. 50 χιλιόμετρα οι στροφές είναι ανεβασμένες και δεν φτάνει μόνο αυτό μαρσάρει και μόνο του και υγραέριο και βενζίνη και αν περιμένω λίγο στο ρελαντί οι στροφές πέφτουν και μετά όλα καλά τι μπορεί να έχει?

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: Στροφές ανεβαίνουν
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 13:22 »
Μάλλον αισθητήρας στροφάλου ή εκκεντροφόρου, στην αντιπροσωπεία και οι 2 στοιχίζουν 200 - 250 ευρώ.

EDIT: Αν ο δείκτης του ταχύμετρου (κοντέρ) παραμένει σταθερός, τότε πιθανότερα είναι στρόφαλου.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2015, 13:24 από mastoris than. »

Αποσυνδεδεμένος jimnyjump

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 258
Απ: Στροφές ανεβαίνουν
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 29, 2015, 23:55 »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά δεν ήθελα να ανοίξω καινούργιο θέμα γιατί το πρόβλημα που έχω είναι παρόμοιο.
Να το πάρω από την αρχή όταν βάζω μπροστά το jimnaki δεν δουλεύει πάντα με τις ίδιες στροφές όταν είναι κρύο εάν περιμένω να ζεσταθεί το ρελαντί πέφτει και μετά είναι όλα καλά στην πορεία με βενζίνη σε επαρχιακό δρόμο καλά πάει αλλά μερικές φορές κόβετε στην εθνική με σταθερό γκάζι ανάβει το check enjine πήγα στο μάστορα με έστειλε ηλεκτρολόγο αφού πρώτα μετρήσαμε την πίεση στην αντλία βενζίνης που ήταν καλή ο ηλεκτρολόγος μου είπε καμένο αισθητήρα λάμδα που κοστίζει 150-170Ε καλά όλα μέχρι εδώ. Όταν το πρωί πάλη βάζω μπροστά και δεν περιμένω το αμάξι δεν τραβάει καλά μόλις ζεσταθεί μπαίνει το υγραέριο και μετά πετάει ο μάστορας είπε ότι αυτό γίνεται για το λόγο ότι το υγραέριο δεν χρειάζεται αισθητήρα λ για να δουλέψει (ΟΚ) έλα όμως που εάν μπω εθνική ναι μεν δεν ανάβει το check engine αλλά όταν σταματήσω μετά από πχ. 50 χιλιόμετρα οι στροφές είναι ανεβασμένες και δεν φτάνει μόνο αυτό μαρσάρει και μόνο του και υγραέριο και βενζίνη και αν περιμένω λίγο στο ρελαντί οι στροφές πέφτουν και μετά όλα καλά τι μπορεί να έχει?
Μάτι στροφάλου μάλλον..
me gusta la montana...

Αποσυνδεδεμένος jimnovios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 71
Απ: Στροφές ανεβαίνουν
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 03, 2016, 10:25 »
αισθητηρας στροφαλου.

Αποσυνδεδεμένος toktok

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: Στροφές ανεβαίνουν
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 14, 2016, 21:58 »
αυτόν του στροφάλου που τον έχει? Να δοκιμάσω να βάλω απο το G13 σε G16