Αποστολέας Θέμα: Καμμένο στοιχείο σε μπαταρία  (Αναγνώστηκε 3304 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Καμμένο στοιχείο σε μπαταρία
« στις: Μάιος 10, 2015, 20:33 »
Καλησπέρα φίλοι,
Αγόρασα μια μπαταρία 75ΑΗ για το δεύτερο μου αυτοκίνητο.Η μπαταρία είναι της FIAMM (Ανάθεμα κι άμα είναι γνήσια).Να προσθέσω ότι είναι κλειστού τύπου με υγρά και έχει 680 ΑΜΠΕΡ εκκίνησης αν θυμάμαι καλά.
Αφού έκλεισε χρόνο πάνω στο αυτοκίνητο η μπαταρία τα παιξε. Την πήγα λοιπόν πίσω από το κατάστημα που την αγόρασα και διαπίστωσαν ότι το ένα εκ των 6 στοιχείων της είναι καμμένο.
Από το συγκεκριμένο κατάστημα έχω αγοράσει 6 μπαταρίες για προσωπική χρήση.
Ο ιδιοκτήτης αρνείται να μου την αντικαταστήσει αποδίδοντας τις ευθύνες σε μένα και λέγοντας πως είναι εκτός εγγύησης.
Στην ιστοσελίδα του όμως επισημαίνει πως στις FIAMM έχει 2 χρόνια εγγύηση.
Δεν ξέρω αν έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κάποιον φίλο εδώ μέσα αλλά είναι πολύ άσχημο να προσπαθούν να σε κοροϊδέψουν και το κυριότερο χωρίς να έχουν τις απαραίτητες γνώσεις. Σχεδόν όλοι οι προμηθευτές αντικαθιστούν τις μπαταρίες κλειστού τύπου για καμμένα στοιχεία.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Καμμένο στοιχείο σε μπαταρία
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 13, 2015, 09:42 »
Για..... κάνε μια προσπάθεια σε:
1. Αντιπροσωπεία της FIAMM, αν υπάρχει στην Ελλάδα
2. Κάτι σε Γ. Γ. Καταναλωτή.


Πάντως, αφού είσαι και πελάτης του, θα έπρεπε να κάνει τούμπες για να σε εξυπηρετήσει. Δεν καταλαβαίνω το λόγο που αρνείται. Λες και θα την πληρώσει απο την τσέπη του.

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Καμμένο στοιχείο σε μπαταρία
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 13, 2015, 18:59 »
Αν δεν βρεις αντιπρόσωπο κάνεις αναφορά/καταγγελία στον ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ εδώ http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_faq1.html έχοντας βρει στοιχεία πρώτα για το θέμα της εγγύησης. Εγώ μόλις τώρα τελείωσα με τον τρόπο αυτό μια διαφορά μου με τα LIDL, τους έκανα να τρέχουν και να μην προλαβαίνουν...
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Καμμένο στοιχείο σε μπαταρία
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 14, 2015, 13:35 »
. Εγώ μόλις τώρα τελείωσα με τον τρόπο αυτό μια διαφορά μου με τα LIDL, τους έκανα να τρέχουν και να μην προλαβαίνουν...

 cl >sostos<
Μπράβο Ντίνο!! Έτσι χρειάζεται να κάνουμε, για να περιοριστούν τέτοιου είδους αυθαιρεσίες!!


ΥΓ Θέλεις περιληπτικά να μοιραστείς μαζί μας την εμπειρίας σου?

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Καμμένο στοιχείο σε μπαταρία
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 14, 2015, 18:52 »
Καλησπέρα παιδια.
Ο συγκεκριμενος πουλησε προχθες σε φιλο μου (συστημένος απο εμένα) μπαταρια με αμπερ συντηρησης και οχο αμπερ εκκινησης για χρηση σε jetski με αποτελεσμα να καει η μπαταρια με 2 μιζιές.φυσικα αρνηθηκε να την αντικαταστησει και παλι.Δεν μπορω να καταλαβω κ εγω καθως επι χρόνια του εστελνα τους φιλους μου και επαιρναν μπαταριες απο εκει και φυσικα οι περισσοτεροι αντιμετωπισαν προβληματα...αλλα δεν το συζητουσε καν για αντικατασταση.
Ο λόγος γινεται για το κατάστημα "Ίταλός" στη Θεσσαλονίκη και συνήθως πουλάει χωρίς να κόψει απόδειξη.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Καμμένο στοιχείο σε μπαταρία
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 15, 2015, 08:51 »
Άσχετο με το αντικείμενο αλλά σχετικό με τη διαδικασία....δύο φορές στο παρελθόν (η τελευταία πολύ πρόσφατα) έχω καταφύγει στο Συνήγορο του Καταναλωτή για αντιδικία με εταιρίες τηλεπικοινωνιών και τις δύο δικαιώθηκα (άμα είχα λεφτά για δικηγόρο θα τους έτρεχα στα δικαστήρια)...
Πρέπει να μην αφήνουμε, όσο αυτό είναι δυνατόν, τέτοιες συμπεριφορές χωρίς αντίδραση... 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Καμμένο στοιχείο σε μπαταρία
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 15, 2015, 10:37 »

Πρέπει να μην αφήνουμε, όσο αυτό είναι δυνατόν, τέτοιες συμπεριφορές χωρίς αντίδραση...

  cl cl cl >sostos<