Αποστολέας Θέμα: Δίσκος πλατό centerforce.  (Αναγνώστηκε 31407 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Δίσκος πλατό centerforce.
« στις: Αύγουστος 17, 2006, 14:25 »
Τελικά ο δίσκος του jimny δεν είναι κακός αλλά για κάτι παραπάνω θα χρειαστεί αντικατάσταση. Μετά από την βοήθεια του θείου Nicksi του Τεο του Μάβερικ και του gc κατέληξα και περιμένω να παραλάβω centerforce δίσκο πλατό και ρουλεμάν από xtreme στη Θεσσαλονίκη c.  cl Σύντομα περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 17, 2006, 22:02 »
καλοφορετος τσολια μου :)
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 18, 2006, 00:52 »
Γιατρέ μου έκανες καλή επιλογή και θα τον ευχαριστηθείς...!

Υ.Γ. Αν θέλεις τράβηξε μερικές φωτογραφίες (λεπτομέριες + γενικές) απο το όλο πακέτο και ανέβασε τες όπως έκανες και με το υγραέριο...επίσης κράτησε και τους κωδικούς απο τα προϊόντα για αναζήτηση νέων ιδεών...!
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 18, 2006, 01:18 »
Γιατρέ μου έκανες καλή επιλογή και θα τον ευχαριστηθείς...!

Υ.Γ. Αν θέλεις τράβηξε μερικές φωτογραφίες (λεπτομέριες + γενικές) απο το όλο πακέτο και ανέβασε τες όπως έκανες και με το υγραέριο...επίσης κράτησε και τους κωδικούς απο τα προϊόντα για αναζήτηση νέων ιδεών...!



_a1372> Έτοιμος.

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 18, 2006, 08:41 »
Μπραβο ρε Κωστη...

ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ:
Ειναι πολυ καλη ιδεα, οταν καποιος απ ολους μας κανει καποια εργασια ή μετατροπη επανω στο jimny, να βγαζει και καμμια φωτογραφια, ουτως ωστε να υπαρχει και μια "ενημερωση" για ολους τους υπολοιπους φιλους μας και να πλουτιζονται με αυτο το τροπο οι τεχνικες γνωσεις ολων!!!
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 18, 2006, 20:44 »
Τελικά παρέλαβα τον centerforce.





kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 18, 2006, 20:49 »
Πάνω του βλέπετε τα μεταλικά κυβάκια που δεν υπάρχουν στον παλιό.




Αφαιρέσαμε τον παλιό που ήταν σε άθλια κατάσταση.







Ο παλιός δίσκος:






kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 18, 2006, 20:51 »
Δεν υπάρχει ίχνος τακάκι




kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 18, 2006, 20:53 »
Και τοποθετίθηκε το νέο πλατό, δίσκος και ρουλεμάν.







kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 18, 2006, 20:55 »
Όταν κλείσαμε όμως και βάλαμε μπροστά σε λειτουργία ακουγόταν θόρυβος γιατί τα μεταλικά βρίσκανε στη διχάλα που κάθεται πάνω το ρουλεμάν. ( με κίτρινο σχηματικά το ρουλεμάν και πράσινο το μεταλλικό πλάγιο Π που σπρώχνει το ρουλεμάν)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2006, 21:29 από kostas katsenos »

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 18, 2006, 21:00 »
Μετά από επικοινωνία  t4 t4 t4 t4 με Nicksi , Wolf, Μaverick ,Teo και καμιά δεκαριά τηλέφωνα που έκανε ο Τεο cl βγάλαμε μάλλον άκρη.
O Teo με πληροφόρησε ότι θέλουν βγάλσιμο τα μεταλλικά κυβάκια.
Τώρα φάγαμε μια ήττα.  _1087>87
Αύριο θα επιχειρήσουμε να τα κόψουμε χωρίς να ξανακατεβάσουμε το δίσκο, αλλιώς πάλι 3 ώρες πίπα  0_21 για τον μηχανικό μου που έχασε ήδη ένα απόγευμα. bhe

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2006, 21:27 από kostas katsenos »

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 18, 2006, 22:13 »
το flyer



kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 18, 2006, 22:20 »
Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν η αφαίρεση αυτών των κύβων, που παίζουν ουσιαστικό ρόλο στην λειτουργεία του, μπορεί να αποφευχτεί με τρόχισμα της διχάλας.
Αυτά παθαίνουμε βέβαια με τις πατέντες μιας και μετά έμαθα ότι δεν είναι για Jimny.  bhe

Όπως φαίνεται από το σχήμα όσο αυξάνουν οι στροφές τα κυβάκια λόγω βάρους δημιουργούν μοχλό και πιέζεται ο δίσκος πάνω στο πλατώ αποφεύγοντας την ολίσθηση πατινάρισμα. Δηλαδή χάνουμε μέρος της λειτουργίας με την αφαίρεση.  ;022_

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2006, 22:27 από kostas katsenos »

wolf

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 18, 2006, 23:12 »
Έπρεπε να σε ενημερώσουν από το μαγαζί που τον πήρες ότι ο συγκεκριμένος είναι για Sami και όχι για jimny .  t4 t4 t4
Δεν βγαίνει για jimny τέτοιος δίσκος. bhe
Και λέω εγώ τώρα γιατί να δώσεις 400 εύρο για να πάρεις ένα απλό δίσκο? ??? ???
Γιατί στην ουσία βγάζοντας τα <αντίβαρα> είναι πλέον ένας απλός δίσκος. ¶ντε έχει και λίγο καλής ποιότητας υλικό τριβής. Πάρε μόνο το πλατό και βαλε ένα δίσκο οποιασδήποτε μάρκας , αρκεί να έχει 4 η 6 ελατήρια αντί για 3 που έχει ο δικός σου. Ακόμα μπορείς να ταιριάσεις δίσκο με 4 διπλά ελατήρια. Και με κόστος να μην περνάει τα 200-250 εύρο.
Τέλος πάντων τα λάθη είναι για τους ανθρώπους. Τώρα την άλλη φορά που θα κάνεις  καμία νέα αγορά θα ξέρεις. roc2 roc2

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 19, 2006, 01:31 »
Έπρεπε να σε ενημερώσουν από το μαγαζί που τον πήρες ότι ο συγκεκριμένος είναι για Sami και όχι για jimny .  t4 t4 t4
Δεν βγαίνει για jimny τέτοιος δίσκος. bhe
Αύριο θα προσπαθήσω να επικοινωνίσω με την xtreme Ματσικίδης να μου δώσουν κάποια εξήγηση γιατί ζήτησα το σετ για Jimny και δε μου είπε ότι δεν κάνει για jimny ή μετά από μετατροπή. Μάλιστα όταν ρώτησα αν υπάρχουν διαφορετικά μοντέλα μου είπε ότι ένα είναι για jimny.
Επίσης αν ένα ανταλακτικό σε  samy είναι άριστο και έχει καλό όνομα αυτό δε σημαίνει ότι όταν το κουτσουρεύω έχει την ίδια απόδοση σε jimny.

Και λέω εγώ τώρα γιατί να δώσεις 400 εύρο για να πάρεις ένα απλό δίσκο? ??? ???
Γιατί στην ουσία βγάζοντας τα <αντίβαρα> είναι πλέον ένας απλός δίσκος. ¶ντε έχει και λίγο καλής ποιότητας υλικό τριβής. Πάρε μόνο το πλατό και βαλε ένα δίσκο οποιασδήποτε μάρκας , αρκεί να έχει 4 η 6 ελατήρια αντί για 3 που έχει ο δικός σου. Ακόμα μπορείς να ταιριάσεις δίσκο με 4 διπλά ελατήρια. Και με κόστος να μην περνάει τα 200-250 ευρώ.
Το ότι ίσως έχει καλύτερα υλικά είναι σωστό, αλλά το ότι είναι οκτάφτερος πλέον δεν είναι πλεονέκτημα γιατί δεν έχει την αυξημένη πίεση ανάλογα με τις στροφές του κινητήρα οπότε μπορεί να είναι και μειονέκτημα. Επίσης χάνει  την όποια εγγύηση έχει το υλικό και θα περιμένω να μου απαντήσουν και από την Αμερική αν το δίνουν κατάλληλο σε jimny-sierra.


Τέλος πάντων τα λάθη είναι για τους ανθρώπους. Τώρα την άλλη φορά που θα κάνεις  καμία νέα αγορά θα ξέρεις. roc2 roc2

Φυσικά φίλε Δημήτρη τα πράγματα θα ήταν απλά αν ήταν επρόκειτο για ένα δικό μου λάθος. Αλλά πρόκειται για μια συστηματική κοροϊδία που κάποιοι παίζουν στις πλάτες μας. ( Επιφυλάσσομαι βέβαια για τις εξηγήσεις που θα μου δώσουν.)
Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν κάποιοι που βάλανε σε jimny τον συγκεκριμένο δίσκο ενημερωθήκανε για την εν μέρη καταστροφή του προϊόντος. Γιατί θα μπορούσα να είχα αφήσει αν έμενα στην πρωτεύουσα ή στην συμπρωτεύουσα το πρωί το αυτοκίνητό μου στο συνεργείο xtreme και το απόγευμα να μου έλεγαν οκ βάλαμε το δίσκο χωρίς να ξέρω ότι αφαίρεσαν το δακτύλιο.  ( Επιφυλάσσομαι βέβαια για τις εξηγήσεις που θα μου δώσουν και ελπίζω να έχω άδικο.)

Επίσης οι φίλοι που σκοπεύουνε να βάλουνε το δίσκο γνωρίζουνε ότι δεν είναι για jimny?

Το μηχανικό που θα βάλει το δίσκο δυο φορές ποιός θα τον πληρώσει?

Και δεν είναι δικαιολογία ότι δεν κατάλαβα ότι είναι για jimny γιατί φαντάζομαι ότι θα κάνουν τοποθετήσεις του δίσκου και στο συνεργείο τους. Οι πελάτες τους το ξέρουν?

Επίσης συζυτώντας με τον θείο Nicksi και εσένα διαπιστώνω διαφορετική συμπεριφορά του δίσκου, ο νίκος μου μίλησε για μικρή αίσθηση πατιναρίσματος στην αρχή αν θυμάμαι καλά ένω εσύ για άριστη λειτουργία στο samy σου που είναι και αναμενόμενο άλλωστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2006, 01:36 από kostas katsenos »