Αποστολέας Θέμα: μπάρες , σχάρα σε jimny cabrio/soft top  (Αναγνώστηκε 2028 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος psebos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
μπάρες , σχάρα σε jimny cabrio/soft top
« στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 08:24 »
Καλημέρα,

Ψάχνω εδώ και αρκετό καιρό να βάλω στο jimny που έχω (2004 soft top) σχάρα για να μεταφέρω κυρίως surf. Δεν θέλω να βάλω hard top. Σίγουρα θα χρειαστεί κάποια ιδιοκατασκευή.

Βρήκα στην Θηβών ένα μαγαζί που μπορεί να βάλει στον κοτσαδόρο μία πλατφόρμα που θα ξεκινάνε δύο μπάρες σε σχήμα Π . Το πρόβλημα είναι τι κάνω μπροστά. Μία λύση είναι φουσκωτή σχάρα αλλά δεν έιμαι πολύ σίγουρος ότι θα έχει αντοχή κτλ. Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει κάτι αντίστοιχο ή ξέρει κάποιο μαγαζί που θα μπορούσε να ρίξει κάποια ιδέα?

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος fioy

  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • ........
Απ: μπάρες , σχάρα σε jimny cabrio/soft top
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 08:20 »
η μόνη λύση για μπροστά είναι να να χρησιμοποιησεις τις τρύπες που πιάνει η μπάρα της τέντας για να βιδώσεις άλλη μπάρα αλλά δεν θα έχεις τέντα.

Αποσυνδεδεμένος psebos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
Απ: μπάρες , σχάρα σε jimny cabrio/soft top
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 08:45 »
Σε κάποιο άλλο μαγαζί μου είπαν ότι θα μπορούσαν να μου φτιάξουν σε σχήμα Π μία μεταλλική κατασκευή (με βίδες) πάνω στον κοτσαδόρο και μπροστά στο παρμπριζ ψηλά θα μπορούσε να κάνει δύο τρύπες για να στηρίξει μία δεύτερη μπάρα. Για το κοτσαδόρο μου φαίνεται λογική λύση αλλά για τις τρύπες μπροστά μου φαίνεται λίγο επικίνδυνο να γίνουν οι τρύπες πάνω στο πλαίσιο. Κάποια γνώμη?

Αποσυνδεδεμένος fioy

  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • ........
Απ: μπάρες , σχάρα σε jimny cabrio/soft top
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 14:01 »
τρύπες πάνω στο πλαίσιο κι έμενα δεν μου αρέσει .αν είχες  hard top ήταν εύκολα τα πράγματα, κάτι άλλο δεν μπορώ να φανταστώ.