Αποστολέας Θέμα: Μικρά μυστικά, για να φτάσετε στον χιονισμένο προορισμό σας με ασφάλεια!!!  (Αναγνώστηκε 12856 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Μόλις μάθεις τιμές/χαρακτηριστικά, για τα λάστιχα, κάνε έναν κόπο να μας ενημερώσεις... Πόσο εύκολο είναι να "αποσπάς" τα καρφιά??
Σε ρωτάω γιιατί σε άλλο αυτοκίνητο που έχω, φοράω τα General Grabber AT2, τα οποία έχουν τρύπες/υποδοχές για τέτοια καρφιά.

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Μόλις μάθεις τιμές/χαρακτηριστικά, για τα λάστιχα, κάνε έναν κόπο να μας ενημερώσεις... Πόσο εύκολο είναι να "αποσπάς" τα καρφιά??
Σε ρωτάω γιιατί σε άλλο αυτοκίνητο που έχω, φοράω τα General Grabber AT2, τα οποία έχουν τρύπες/υποδοχές για τέτοια καρφιά.
ok..!
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Πόσο εύκολο είναι να "αποσπάς" τα καρφιά??
Απ' όσο γνωρίζω υπάρχουν ελάχιστοι που έχουν μηχάνημα που βάζουν/βγάζουν καρφιά από τα λάστιχα, άρα θα είναι πολύ δύσκολο. Συν τοις άλλοις, άντε και τα έβαλες, θα κινείσαι μόνο σε χιονισμένο/παγωμένο οδόστρωμα πριν τα βγάλεις ? μάλλον όχι, σκέψου ότι με το που θα πατήσεις στεγνή άσφαλτο θα καταστρέψεις τα καρφιά και πιθανόν και τα λάστιχα (τις υποδοχές τους), άσε που απαγορεύεται να κινείσαι με καρφιά σε άσφαλτο γιατί τη χαλάς... 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Πόσο εύκολο είναι να "αποσπάς" τα καρφιά??
Απ' όσο γνωρίζω υπάρχουν ελάχιστοι που έχουν μηχάνημα που βάζουν/βγάζουν καρφιά από τα λάστιχα, άρα θα είναι πολύ δύσκολο. Συν τοις άλλοις, άντε και τα έβαλες, θα κινείσαι μόνο σε χιονισμένο/παγωμένο οδόστρωμα πριν τα βγάλεις ? μάλλον όχι, σκέψου ότι με το που θα πατήσεις στεγνή άσφαλτο θα καταστρέψεις τα καρφιά και πιθανόν και τα λάστιχα (τις υποδοχές τους), άσε που απαγορεύεται να κινείσαι με καρφιά σε άσφαλτο γιατί τη χαλάς... 
σ'αυτό που λες έχεις απίστευτο δίκαιο. αν σε σταματήσει τροχαία θα βρεις το μπελά σου.
επιπλέον και με χιονολάστιχα έχεις πρόβλημα όταν σε σταματάει η τροχαία. και εξηγώ, με έχει σταματήσει αρκετές φορές τροχαία σε διόδια, κόμβους, έξοδους πόλεων κτλ. και έχουν γίνει παρόμοιοι διάλογοι:
- αλυσίδες έχετε κύριε;
- το αυτοκίνητο φοράει χιονολάστιχα
- και τι σημαίνει αυτό κύριε;
- δεν σημαίνει κάτι απλά είναι 4κίνητο και φοράει και χιονολάστιχα
- αν δεν έχετε αλυσίδες δεν μπορώ να σας αφήσω να συνεχίσετε
- έχω αλυσίδες στο πορτ μπακαζ
- θα πρέπει να τις τοποθετήσετε και έπειτα είστε ελεύθερος να συνεχίσετε
- μα αφού το αυτοκίνητο δεν έχει πρόβλημα και κινήτε άνετα έτσι γιατι είμαι υποχρεωμένος να τοποθετήσω τις αλυσίδες;
- γιατί όλα τα αυτοκίνητα πρέπει να κινούνται από εδώ και πέρα με τις αλυσίδες στους κινητήριους τροχούς
- στους κινητήριους τροχούς; δηλαδή εγώ πρέπει να τις βάλω και στους τέσσερις;
- φυσικά
- αν δηλαδή βγάλω της τετρακίνηση και βάλω αλυσίδες μόνο πίσω θα είμαι εντάξει να συνεχίσω
- φυσικά

και φυσικά τα έκανα. τα συμπεράσματα περι νομοθεσίας δικά σας...

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Πόσο εύκολο είναι να "αποσπάς" τα καρφιά??
Απ' όσο γνωρίζω υπάρχουν ελάχιστοι που έχουν μηχάνημα που βάζουν/βγάζουν καρφιά από τα λάστιχα, άρα θα είναι πολύ δύσκολο. Συν τοις άλλοις, άντε και τα έβαλες, θα κινείσαι μόνο σε χιονισμένο/παγωμένο οδόστρωμα πριν τα βγάλεις ? μάλλον όχι, σκέψου ότι με το που θα πατήσεις στεγνή άσφαλτο θα καταστρέψεις τα καρφιά και πιθανόν και τα λάστιχα (τις υποδοχές τους), άσε που απαγορεύεται να κινείσαι με καρφιά σε άσφαλτο γιατί τη χαλάς... 
σ'αυτό που λες έχεις απίστευτο δίκαιο. αν σε σταματήσει τροχαία θα βρεις το μπελά σου.
επιπλέον και με χιονολάστιχα έχεις πρόβλημα όταν σε σταματάει η τροχαία. και εξηγώ, με έχει σταματήσει αρκετές φορές τροχαία σε διόδια, κόμβους, έξοδους πόλεων κτλ. και έχουν γίνει παρόμοιοι διάλογοι:
- αλυσίδες έχετε κύριε;
- το αυτοκίνητο φοράει χιονολάστιχα
- και τι σημαίνει αυτό κύριε;
- δεν σημαίνει κάτι απλά είναι 4κίνητο και φοράει και χιονολάστιχα
- αν δεν έχετε αλυσίδες δεν μπορώ να σας αφήσω να συνεχίσετε
- έχω αλυσίδες στο πορτ μπακαζ
- θα πρέπει να τις τοποθετήσετε και έπειτα είστε ελεύθερος να συνεχίσετε
- μα αφού το αυτοκίνητο δεν έχει πρόβλημα και κινήτε άνετα έτσι γιατι είμαι υποχρεωμένος να τοποθετήσω τις αλυσίδες;
- γιατί όλα τα αυτοκίνητα πρέπει να κινούνται από εδώ και πέρα με τις αλυσίδες στους κινητήριους τροχούς
- στους κινητήριους τροχούς; δηλαδή εγώ πρέπει να τις βάλω και στους τέσσερις;
- φυσικά
- αν δηλαδή βγάλω της τετρακίνηση και βάλω αλυσίδες μόνο πίσω θα είμαι εντάξει να συνεχίσω
- φυσικά

και φυσικά τα έκανα. τα συμπεράσματα περι νομοθεσίας δικά σας...
Δεν κοιτανε την πραξη κοιτανε την θεωρια..Τραγικο!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Εύγε στους ημιμαθείς προστάτες των εποχούμενων!!!! Οι αρχηγοί τους δεν ενημερώνονται ποτέ για το τι συμβαίνει σε αυτόν τον πλανήτη??
Αλλά βέβαια, στο Καραγκιοζιστάν, όλοι είναι άσχετοι με χιόνια, πάγους, ακόμα και με τα ψιλόβροχα..

Αντώνη, όσον αφορά στα καρφιά, ήξερα ότι έχουν δυσκολία στην τοποθέτησή/βγάλσιμο. Απλά, μιας και το ανέφερε παραπάνω ο 4x4er, σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάποια νέα πατέντα, ώστε κάποιος που θα βρεθεί για κάποιο διάστημα στα χιόνια να μπορεί να τα βάζει και στη συνέχεια, φεύγοντας, να μπορεί σχετικά εύκολα να τα αφαιρεί... Κατ' αρχάς χλωμό το βλέπω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις !!

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Παράθεση
- αλυσίδες έχετε κύριε;
- το αυτοκίνητο φοράει χιονολάστιχα
- και τι σημαίνει αυτό κύριε;
- δεν σημαίνει κάτι απλά είναι 4κίνητο και φοράει και χιονολάστιχα
- αν δεν έχετε αλυσίδες δεν μπορώ να σας αφήσω να συνεχίσετε
- έχω αλυσίδες στο πορτ μπακαζ
- θα πρέπει να τις τοποθετήσετε και έπειτα είστε ελεύθερος να συνεχίσετε
- μα αφού το αυτοκίνητο δεν έχει πρόβλημα και κινήτε άνετα έτσι γιατι είμαι υποχρεωμένος να τοποθετήσω τις αλυσίδες;
- γιατί όλα τα αυτοκίνητα πρέπει να κινούνται από εδώ και πέρα με τις αλυσίδες στους κινητήριους τροχούς
- στους κινητήριους τροχούς; δηλαδή εγώ πρέπει να τις βάλω και στους τέσσερις;
- φυσικά
- αν δηλαδή βγάλω της τετρακίνηση και βάλω αλυσίδες μόνο πίσω θα είμαι εντάξει να συνεχίσω
- φυσικά

Για εμένα πολύ καλά κάνουν και σταματούν τα 4κίνητα για αλυσίδες... έστω και εαν φοράμε χιονολάστιχα...

Τα χιονολάστιχα δίνουν καλύτερη πρόσφυση αλλά δεν κάνουν για όλες τις συνθήκες  - βλέπε verglas*
Οι αλυσίδες κάνουν την καλύτερη δουλειά σε όλες τις συνθήκες....

Το οτι ενα αυτοκίνητο είναι τετρακίνητο δεν λέει απολύτως τίποτα.. δίνει απλά καλύτερη  - διπλάσια - πρόσφυση...
οταν ομως η πρόσφυση είναι κοντά στο 0 τότε.... καταλαβαίνεται οτι δεν έχει μεγάλη διαφορα απο 2κινητο σε 4κινητο...

Οσο αφορά
Παράθεση
βγάλω της τετρακίνηση και βάλω αλυσίδες μόνο πίσω θα είμαι εντάξει
εκεί ο αστυνομικός είναι πολύ φαουλ..  0_21 0_21

*Δρομους με 'μαυρο παγο' (verglas) συνηθως καθαρη ασφαλτο με στοιβες χιονιου στο πλαϊ απο την εκχιονωση. Την ημερα με τον ηλιο το χιονι λιωνει και εμποτιζει/καλυπτει την ασφαλτο. Μολις φυγει ο ηλιος γινεται το νερο παγωνει και γινεται ενας μαυρος καθρεφτης, πολυ επικινδυνο...το πρωϊ και ιδιως σε σκιερα μερη, εκει που δεν το περιμενεις.
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Χρήστο, οι τροχονόμοι δεν το κάνουν για να μας γλυτώσουν από τον μαύρο πάγο. Απλά, έχουν μείνει στην δεκαετία του 70, όπου τα χιονολάστιχα ήταν άγνωστα στην Ελλάδα και ο μόνος τρόπος μετακίνησης σε τέτοιες συνθήκες ήταν οι αλυσίδες. Έτσι, για να έχουν το κεφαλάκι τους ήσυχο αλλά και για να γλυτώσουν από κάτι sunday drivers, που νομίζουν ότι το SUVλάκι τους ψήνει και καφέ, λειτουργούν με την λογική του άσπρου/μαύρου. Έκτοτε βέβαια, έχουν βγει στην αγορά, εκτός από τα χιονολάστιχα ( τα οποία επαναλαμβάνω στην βόρεια ευρώπη είναι απολύτως αποδεκτά-εκεί άραγε δεν έχουν μαύρο πάγο?) και ένα σωρό υποσυστήματα που προσαρμόζουν την συμπεριφορά του αυτοκινήτου, ανάλογα. Πέρυσι, έτυχε να παρακολουθήσω τόσο οπτικά, όσο και ηχητικά (μέσω cb, όπου έδιναν οδηγίες ο ένας στον άλλο) δυο Discovery και ενός Freelander, τα οποία σε πολύ παγωμένους και γλιστερούς δρόμους στη Σαμαρίνα, τα κατάφερναν μια χαρά.

Με τα παραπάνω, δεν αμφισβητώ την αποτελεσματικότητα των αλυσίδων, απλά πιστεύω ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι ασφαλούς μετακίνησης. Αρκεί κάποιος να οδηγεί συνετά.

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Χρήστο, οι τροχονόμοι δεν το κάνουν για να μας γλυτώσουν από τον μαύρο πάγο. Απλά, έχουν μείνει στην δεκαετία του 70, όπου τα χιονολάστιχα ήταν άγνωστα στην Ελλάδα και ο μόνος τρόπος μετακίνησης σε τέτοιες συνθήκες ήταν οι αλυσίδες. Έτσι, για να έχουν το κεφαλάκι τους ήσυχο αλλά και για να γλυτώσουν από κάτι sunday drivers, που νομίζουν ότι το SUVλάκι τους ψήνει και καφέ, λειτουργούν με την λογική του άσπρου/μαύρου. Έκτοτε βέβαια, έχουν βγει στην αγορά, εκτός από τα χιονολάστιχα ( τα οποία επαναλαμβάνω στην βόρεια ευρώπη είναι απολύτως αποδεκτά-εκεί άραγε δεν έχουν μαύρο πάγο?) και ένα σωρό υποσυστήματα που προσαρμόζουν την συμπεριφορά του αυτοκινήτου, ανάλογα. Πέρυσι, έτυχε να παρακολουθήσω τόσο οπτικά, όσο και ηχητικά (μέσω cb, όπου έδιναν οδηγίες ο ένας στον άλλο) δυο Discovery και ενός Freelander, τα οποία σε πολύ παγωμένους και γλιστερούς δρόμους στη Σαμαρίνα, τα κατάφερναν μια χαρά.

Με τα παραπάνω, δεν αμφισβητώ την αποτελεσματικότητα των αλυσίδων, απλά πιστεύω ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι ασφαλούς μετακίνησης. Αρκεί κάποιος να οδηγεί συνετά.

ακριβώς, τα πάντα πρέπει να γίνονται με συνηδειτή συμπεριφορά!! όλοι μας έχουμε δει 4χ4 ριγμένα σε χαντάκια απλά και μόνο επειδή οι οδγοί τους πίστευαν οτι πάνε σε οποιοδήποτε είδος χιονιού με την οποιαδήποτε ταχύτητα. και αν όχι όλοι τότε οι περισσότεροι θα την έχουν πατήσει. φυσικά βάζω και τον εαυτό μου μέσα. το έχω φέρει αρκετές φορές σβούρες το jimny ακόμα και με τα χιονολάστιχα

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Παράθεση
Πέρυσι, έτυχε να παρακολουθήσω τόσο οπτικά, όσο και ηχητικά (μέσω cb, όπου έδιναν οδηγίες ο ένας στον άλλο) δυο Discovery και ενός Freelander, τα οποία σε πολύ παγωμένους και γλιστερούς δρόμους στη Σαμαρίνα, τα κατάφερναν μια χαρά.

Αυτο Γιάννη δεν λέει απολύτως τίποτα...
Λιγο παρακάτω μπορεί να έφευγαν στο απέναντι όχημα... ολοι πρέπει να λαμβάνουμε τα μέτρα μας...

έχω κάνει και εγώ αρκετές χαζομάρες γιατί βαριόμουν να βάλω αλυσίδες... αλλά αν το καλοσκεφτείς δεν αξίζει....
Δεν θα ξεχάσω πέρσι με τα πολλά χιόνια ενα φορεστερ έφυγε μπροστά μας  τετακε σε μία στροφή κατηφορική και εμεινε μέσα στην μέση...  ψάχναμε χαντάκι και απάτητο για να σταματήσουμε....

τελος πάντως στο δρόμο δεν είμαστε μόνοι μας και πρέπει να σεβόμαστε και τα διερχόμενα αυτοκίνητα.....

ps: τα χιονολάστιχα δεν έιναι τόσο θαυματουργά....
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
εκτός θέματος αλλά δεν βλέπω να χιονίζει φέτος!!!

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161

[/quote]
ps: τα χιονολάστιχα δεν έιναι τόσο θαυματουργά....
[/quote]
+1...... ;)

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας


τελος πάντως στο δρόμο δεν είμαστε μόνοι μας και πρέπει να σεβόμαστε και τα διερχόμενα αυτοκίνητα.....


[/quote]  Συμφωνώ και εγώ.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Τα χιονολάστιχα λειτουργούν σωστά μόνο με φρέσκο και απάτητο χιόνι. Στο πατημένο ή παγωμένο συμπεριφέρονται σαν κοινό ασφάλτινο.

Οι αλυσίδες είναι για τον πάγο.

Εδώ στο Καραγκιοζιστάν όπως είπε κάποιος, δεν διαθέτουν λεφτά για αλατιέρες ούτε για αλάτι. Οπότε καλέ πολίτη, ξοδέψου εσύ να πάρεις αλυσίδες, και σε υποχρεώνω να τις φοράς, άσχετα από τις συνθήκες (υπογραφή : κράτος)

Απλά τα πράγματα......



Αποσυνδεδεμένος ΑΝΤΩΝΗΣ 1971

  • Jimny
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • http://www.youtube.com/user/ACARABBAL
Παιδια πολυ ενδιαφερον το θεμα και θα ηθελα να ρωτησω τους γνωστες. Η αναγομωση πως δουλευει στον παγο? Εχω πελμα ρομβο και στο χιονι παει απιστευτα, αλλα δεν ξερω πως θα πηγαινει στον παγο καθοτι δεν μου εχει τυχει. Οι συμβουλες και οι γνωσεις σας ευπροσδεκτες και πολυτιμες. roc2
Ζώντας, σχεδιάζοντας το μέλλον, χάνεις το σήμερα.
JIMNY, BEERS & ROCK "N" ROLL
YOU LIVE ONLY ONCE.
http://www.youtube.com/user/ACARABBAL