Αποστολέας Θέμα: sos ! ΝΕΟΣ - Συμβουλες κ ευχες ... καλοδεχουμενες  (Αναγνώστηκε 7109 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Yorika

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3
  • www.jimnyclub.com
Αν κ έχω υποψία ότι το φόρουμ δεν είναι κ στα ντουζενια του ...Όμως θέλω  να χαιρετήσω του εναπομείναντες.
Είμαι πρώην κάτοχος ενός   Suzuki SX4,μετά από ώριμη σκέψη αποφάσισα κ ......Παράγγειλα JIMNY cl
Θέλω πρώτα να το μάθω ...  η μήπως να προβώ σε άμεσες αλλαγές πριν να τα ανακαλύψω μόνος μου (μετά από χρόνια ).
 Για τα φρένα,διαβασα στο φόρουμ ότι δεν είναι κ ότι καλύτερο κ για τα μαμισια λάστιχα επίσης,επειδή 10 μίνες το χρόνο  θα το κυκλοφορώ στην πόλη,με παιδιά,σκυλιά,πεθερές ...Πια είναι τα πρώτα βήματα της σταδιακής αναβαθμίσεις του οχήματος με προοπτική για να πάρω τα όρη κ τα βουνά...Ευχαριστώ εκ των προτέρων  bhe 
 

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: sos ! ΝΕΟΣ - Συμβουλες κ ευχες ... καλοδεχουμενες
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 09:01 »
Kαλως ορισες
Μα καλα ρε παιδι μου εδωσες αυτοκινητο για να παρεις κουβα με 4 ροδες  ha
Τελος παντων σαν κατοχος και των δυο αυτοκινητων θα σου πω οτι το μονο που χρειαζεται για αρχηενα καινουργιο jimny ειναι  βενζινη .Αν σου αρεσουν τα χιονια κρατα τις αλυσιδες απο το SX4 κανουν στα λαστιχα του jimny.
Με το JIMNY  μαμα  θα περνας  "αεροπορια"σε σημεια που το sx 4 τετρακινητο ουτε το σκεφτεται.Για την εξελιξη του θα σου προτεινα να το "καταναλωσεις " πρωτα ετσι και μετα βλεπεις για κανενα μπλοκε, εργατη, αναρτηση, λαστιχα.
 Αυτα και καλοταξιδο.....

ΥΓ:Οσο για αυτο που λες για forum ειναι γενικο το κλιμα στο χωρο της τετρακινησης.Προτιμουν να βλεπουν "ειδησεις" και μετα να πληρωνουν ανχολυτικα ,παρα να βαζουν βενζινη και να παιρνουν τα ορη τα βουνα.......

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: sos ! ΝΕΟΣ - Συμβουλες κ ευχες ... καλοδεχουμενες
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 09:09 »
Φίλε Yorika καλώς όρισες!!!
Μην ακούς τον απο πάνω κο geojimny, ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΆΛΟΣ ΠΑΛΙΟΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ, και αρέσκεται να δαφθείρει τους νέους και άβγαλτους jeepers!!!

Αποσυνδεδεμένος Yorika

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3
  • www.jimnyclub.com
Απ: sos ! ΝΕΟΣ - Συμβουλες κ ευχες ... καλοδεχουμενες
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 12:57 »
Ευχαριστώ για την αποδοχή κ την διαδικασία που μπήκατε για να μου απαντήσετε.Στο άμεσο μέλλον θα χρειαστώ τα φωτά σας ,τώρα είμαι στο περίμενε...άλλα θα ήθελα κατή περισσότερα ,οπός ,πιστεύετε ότι θα βελτιωθεί οδηγική συμπεριφορά με την τοποθέτηση στο καινούργιο μοντέλο(15)συστήματος ευστάθειας...
-  θέλω να τοποθετήσω άμεσα μετά την παραλαβή
 - ποδιές(μπροστά ,μέση,πίσω )
- μπάρες οροφής για μπορτ μπαγαζ
- κοτσαδορο για καρότσα με στοπ
- συναγερμό
,ποιες  μάρκες θα προτείνατε κ που?
PS μήπως υπάρχουν άλλες ιδέες  >poiitis<

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: sos ! ΝΕΟΣ - Συμβουλες κ ευχες ... καλοδεχουμενες
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 13:44 »
1. Σύστημα ευστάθειας;;;   >poiitis<

2. Ποδιές: Κατά τη γνώμη μου άχρηστες. Οι μπρός/πίσω, θα μειώσουν ενδεχομένως τις γωνίες προσέγγισης/διαφυγής, άρα θα το καταστήσσουν λιγότερο μάχιμο. Περί γούστου βέβαια....

3. Οι μπάρες οροφής θα αυξήσουν λίγο την κατανάλωση (λόγω αντίστασης). Όταν βάλεις και μπαγκαζιέρα, η κατανάλωση θα αυξηθεί κι άλλο. Επίσης, θα υψώσεις το κέντο βάρους του αυτοκινήτου, με ότι αυτό συνεπάγεται. Από την άλλη, θα αποκτήσεις εξτρα αποθηκευτικό χώρο.

4. Κοτσαδόρος. Αν σου χρειάζεται βάλτον.

5. Συναγερμός. Απαραίτητο αξεσουάρ (Α-Μ-Ε-Σ-Α ). Αν σε ενδιαφέρει, έχω βάλει τον GEMINI, με αδιάβροχο τηλ/ριο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Σε ποιά περιοχή μένεις;

Γενικά, εκτός από το 5, όλα τά άλλα είναι θέμα γούστου. Αν θέλεις τη γνώμη μου, κράτα τα λεφτά σου, οδήγησέ το για κάποιο διάστημα και σιγά σιγά θα καταλήξεις μόνος σου, σε ποιά αξεσουάρ θα ρίξεις χρήματα. Μην ενθουσιάζεσαι προκαταβολικά  ;)


ΥΓ Φύλαξε τα χρήματά σου για τα "πραγματικά" αξεσουάρ.... ;) ;) lol
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2015, 13:46 από YannisS »

Αποσυνδεδεμένος Yorika

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3
  • www.jimnyclub.com
Απ: sos ! ΝΕΟΣ - Συμβουλες κ ευχες ... καλοδεχουμενες
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 19:45 »
Ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα της ενημερώσεις. Άρα συναγερμός μπαίνει άμεσα. ΌΣΩΝ ΆΦΟΡΑ  το σύστημα ελέγχου ευστάθειας ,
   ESC (Electronic Stability Control)- ΘΑ ΚΆΝΕΙ ΤΊΠΟΤΑ,μήπως έχει εμπειρία κάποιος που το  δοκίμασε. c3
 

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: sos ! ΝΕΟΣ - Συμβουλες κ ευχες ... καλοδεχουμενες
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 13:41 »
....
- συναγερμό
,ποιες  μάρκες θα προτείνατε κ που?


Έχει δεν έχει συναγερμό αν θέλουν να στο κλέψουν θα στο κλέψουν .
Μια καλή ασφάλεια κλοπής ,ώστε αν συμβεί το μοιραίο να πάρεις τουλάχιστον τα λεφτά σου  ;)
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: sos ! ΝΕΟΣ - Συμβουλες κ ευχες ... καλοδεχουμενες
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 15:01 »
Ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα της ενημερώσεις. Άρα συναγερμός μπαίνει άμεσα. ΌΣΩΝ ΆΦΟΡΑ  το σύστημα ελέγχου ευστάθειας ,
   ESC (Electronic Stability Control)- ΘΑ ΚΆΝΕΙ ΤΊΠΟΤΑ,μήπως έχει εμπειρία κάποιος που το  δοκίμασε. c3

Βγαίνει τέτοιο καλούδι για το Τζίμνυ;;;;

Αποσυνδεδεμένος htanso21

  • Jimny
  • Μηνύματα: 24
  • www.jimnyclub.com
Απ: sos ! ΝΕΟΣ - Συμβουλες κ ευχες ... καλοδεχουμενες
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 16:27 »
Ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα της ενημερώσεις. Άρα συναγερμός μπαίνει άμεσα. ΌΣΩΝ ΆΦΟΡΑ  το σύστημα ελέγχου ευστάθειας ,
   ESC (Electronic Stability Control)- ΘΑ ΚΆΝΕΙ ΤΊΠΟΤΑ,μήπως έχει εμπειρία κάποιος που το  δοκίμασε. c3

Βγαίνει τέτοιο καλούδι για το Τζίμνυ;;;;

Ναι τα του 15' έχουν, όπως και συστημα για να σε ενημερώνει για την πίεση των ελαστικών, όπως και ηλεκτρονικό δείκτη βενζίνης και θερμοκρασίας.

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: sos ! ΝΕΟΣ - Συμβουλες κ ευχες ... καλοδεχουμενες
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 13:52 »
Γηράσκω αεί διδασκόμενος !!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: sos ! ΝΕΟΣ - Συμβουλες κ ευχες ... καλοδεχουμενες
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 01:32 »
Επισης το νεο jimny εχει και συστημα esp με tcs.

Αποσυνδεδεμένος JimnySilver

  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: sos ! ΝΕΟΣ - Συμβουλες κ ευχες ... καλοδεχουμενες
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 03, 2017, 18:47 »
καλοσορησες φιλε...εχω διαβασει ολα οσα χριαζεσαι και η γνωμη μου ειναι να κρατισεις τα χρηματα σου και να προσθεσεις αμεσα σιναγερμο..ειναι πολυ σιμαντικο στο αυτοκινητο roc2

Αποσυνδεδεμένος Bill77

  • Jimny
  • Μηνύματα: 51
  • www.jimnyclub.com
Απ: sos ! ΝΕΟΣ - Συμβουλες κ ευχες ... καλοδεχουμενες
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 31, 2017, 22:00 »
Καλος μας ορισες j12 Συναγερμο και γκαραζζζζζ.Με ολα αυτα που εχω ακουσει στην περιοχη μου(γερακα και περιξ)το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να παρω το γκαραζ του αποκατω μου(να ναι καλα που δεν το θελει) a105
SAVE ANIMALS

Αποσυνδεδεμένος zouzouras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 27
  • www.jimnyclub.com
Απ: sos ! ΝΕΟΣ - Συμβουλες κ ευχες ... καλοδεχουμενες
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 15, 2017, 10:33 »
Καλος μας ορισες j12 Συναγερμο και γκαραζζζζζ.Με ολα αυτα που εχω ακουσει στην περιοχη μου(γερακα και περιξ)το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να παρω το γκαραζ του αποκατω μου(να ναι καλα που δεν το θελει) a105
+1000