Αποστολέας Θέμα: MAD-KYB  (Αναγνώστηκε 7198 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stavros4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
MAD-KYB
« στις: Απρίλιος 11, 2016, 01:03 »
Καλησπερα φιλοι μου θελω να βαλω αναρτηση +6 στο τζιμνι μου και σκευτηκα τα mad ελατηρια με μπουκαλες kyb ασημενιες ξερει κανεις τους κωδικους ?
stavros4x4

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: MAD-KYB
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 13, 2016, 20:33 »
Όπως θα κατάλαβες, μάλλον δεν ξέρει κανένας τους κωδικούς.... ::)
Αν πάντως δεν θέλεις σώνει και καλά ΚΥΒ, κοίταξε τα Monroe σ' αυτή την κατηγορία τιμής, είναι φθηνά και αξιόπιστα και δουλεύουν καλά με τα Mad... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MAD-KYB
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 14, 2016, 18:07 »
Εγω προτεινω παντως MAD-KYB γιατι ειχα τα monroe και σε 1.500 χλμ εκ των οποιων τα 1.400 χλμ ηταν ασφαλτο και μονο τα 100 χωμα αναγκαστηκα να τα αλλαξω ολα γιατι τα 2 μπροστα βγηκαν αχρηστα και τρεχανε τα λαδια απο μεσα.Οταν πηγα στον ανθρωπο που μου τα εβαλε και τα ειδε μου ειπε οτι δεν μπορει να μου τα αλλαξει με καινουργια και ετσι εβαλα τα KYB αεριου λαδιου.Με τα monroe που τα δοκιμασα σε χωμα με λιγη πετρα πισω χοροπηδαγε σαν κατσικι ενω με τα KYB που εχω τωρα δεν χοροπηδαει τοσο σε σχεση με τα προηγουμενα.Να σημειωσω οτι του ειχα πει να μου βαλει τα monroe αεριου λαδιου και αυτος μου ειχε βαλει τα λαδιου.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: MAD-KYB
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 15, 2016, 11:01 »
Εγω προτεινω παντως MAD-KYB γιατι ειχα τα monroe και σε 1.500 χλμ εκ των οποιων τα 1.400 χλμ ηταν ασφαλτο και μονο τα 100 χωμα αναγκαστηκα να τα αλλαξω ολα γιατι τα 2 μπροστα βγηκαν αχρηστα και τρεχανε τα λαδια απο μεσα.Οταν πηγα στον ανθρωπο που μου τα εβαλε και τα ειδε μου ειπε οτι δεν μπορει να μου τα αλλαξει με καινουργια και ετσι εβαλα τα KYB αεριου λαδιου.Με τα monroe που τα δοκιμασα σε χωμα με λιγη πετρα πισω χοροπηδαγε σαν κατσικι ενω με τα KYB που εχω τωρα δεν χοροπηδαει τοσο σε σχεση με τα προηγουμενα.Να σημειωσω οτι του ειχα πει να μου βαλει τα monroe αεριου λαδιου και αυτος μου ειχε βαλει τα λαδιου.
Σταύρο, αν μιλάμε για τα Monroe Adventure, δεν είναι καθόλου φυσιολογικό να βγουν άχρηστα με τόσα λίγα χιλιόμετρα και μάλιστα άσφαλτο...
Άρα λοιπόν, είτε ήταν απλή σειρά και με το ζόρι στο χώμα (υποθέτω ότι πρέπει να τα ζόρισες στο χώμα με γρήγορη οδήγηση σε φυτευτή πέτρα, αλλιώς δεν δικαιολογείται πάλι) έβγαλαν τα λάδια, είτε ήταν εξαρχής προβληματικά, οπότε αυτός που στα πούλησε ήταν υποχρεωμένος να στα αντικαταστήσει λόγω εγγύησης (έχουν 2 χρόνια εγγύηση ή 40,000 χλμ αν δεν κάνω λάθος)...
Βέβαια, τα Adventure είναι αζώτου, άρα από τα γραφόμενά σου δεν σου έβαλε αυτά αφού σου έβαλε λαδιού, δηλαδή πρέπει να σου έβαλε απλή σειρά...
Τα Adventure τα έχουμε δοκιμάσει πολλά χρόνια σε πολλά αυτοκίνητα, ακόμα και σε 24ωρους αγώνες χωρίς πρόβλημα στις περισσότερες περιπτώσεις, άρα δεν είναι προβληματικά από τη φύση τους... 

 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος stavros4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: MAD-KYB
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 19, 2016, 12:49 »
κατεληξα παιδια σε mad-monroe  ενας γειτονας με ειδη αυτοκινητου μου φερνει το σετ με 340 ευρω αλλα δεν μου λεει τους κωδικους τι γινετε τωρα??? τα περνω και βλεπω ή τα αφηνω?
Για αρχη σκευτομαι αυτα και και μετα απο καποιο διαστημα που σιγουρα θα θελησω να βαλω μεγαλητερη σκευτηκα τις χειροποιητες μπουκαλες για αναρτηση +10 ας πουμε τι λετε ? καλητερα δεν θα ειναι??
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2016, 12:52 από stavros4x4 »
stavros4x4

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: MAD-KYB
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 19, 2016, 13:59 »
κατεληξα παιδια σε mad-monroe  ενας γειτονας με ειδη αυτοκινητου μου φερνει το σετ με 340 ευρω αλλα δεν μου λεει τους κωδικους τι γινετε τωρα??? τα περνω και βλεπω ή τα αφηνω?
Για αρχη σκευτομαι αυτα και και μετα απο καποιο διαστημα που σιγουρα θα θελησω να βαλω μεγαλητερη σκευτηκα τις χειροποιητες μπουκαλες για αναρτηση +10 ας πουμε τι λετε ? καλητερα δεν θα ειναι??
Σταύρο, αν δε βιάζεσαι πολύ, θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο για να βάλεις κάτι καλό χωρίς να το μετανοιώσεις, ούτως ή άλλως καλοκαίρι έρχεται και το offroad πάει σε δεύτερη μοίρα, καιρός για μπάνια... ;D
Έχουμε και λέμε λοιπόν:

α) Τι ανάρτηση έχεις τώρα ?
β) Τι ανάρτηση θέλεις να βάλεις (ύψος ελατηρίου βασικά) ?
γ) Τι χρήση κάνεις συνήθως ? είναι φορτωμένο το Jimny γενικά ? οδηγείς γρήγορα στο δρόμο ? τι απαιτήσεις έχεις εκτός δρόμου, περιηγητικές βόλτες, ζόρικες, extreme ?
δ) Μέχρι πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις ?

Αφού απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα το συζητάμε το θέμα και θα βρεθεί μια λύση που να σε καλύπτει όσο το δυνατόν καλύτερα...

ΥΓ. Μακριά από χειροποίητες αναρτήσεις και ειδικά αμορτισέρ.... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος stavros4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: MAD-KYB
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 19, 2016, 21:34 »
κατεληξα παιδια σε mad-monroe  ενας γειτονας με ειδη αυτοκινητου μου φερνει το σετ με 340 ευρω αλλα δεν μου λεει τους κωδικους τι γινετε τωρα??? τα περνω και βλεπω ή τα αφηνω?
Για αρχη σκευτομαι αυτα και και μετα απο καποιο διαστημα που σιγουρα θα θελησω να βαλω μεγαλητερη σκευτηκα τις χειροποιητες μπουκαλες για αναρτηση +10 ας πουμε τι λετε ? καλητερα δεν θα ειναι??
Σταύρο, αν δε βιάζεσαι πολύ, θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο για να βάλεις κάτι καλό χωρίς να το μετανοιώσεις, ούτως ή άλλως καλοκαίρι έρχεται και το offroad πάει σε δεύτερη μοίρα, καιρός για μπάνια... ;D
Έχουμε και λέμε λοιπόν:

α) Τι ανάρτηση έχεις τώρα ?
β) Τι ανάρτηση θέλεις να βάλεις (ύψος ελατηρίου βασικά) ?
γ) Τι χρήση κάνεις συνήθως ? είναι φορτωμένο το Jimny γενικά ? οδηγείς γρήγορα στο δρόμο ? τι απαιτήσεις έχεις εκτός δρόμου, περιηγητικές βόλτες, ζόρικες, extreme ?
δ) Μέχρι πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις ?

Αφού απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα το συζητάμε το θέμα και θα βρεθεί μια λύση που να σε καλύπτει όσο το δυνατόν καλύτερα...

ΥΓ. Μακριά από χειροποίητες αναρτήσεις και ειδικά αμορτισέρ.... ;)

Καλησπέρα Αντωνη εγώ καταρχάς είμαι μαμά ακόμα δεν έχω βάλει τίποτα ακόμα θελω για αρχη να βαλω αναρτηση να παρω 6ποντους υψωμα καο να βαλω το χειμωνα ενα λαστιχακι κομπρα 195-80-15 τα λεφτα που διαθετω τωρα ειναι μεχρι 350-400 ευρω επειδη δυσκολευομαι λιγο για να ανοιχτο σε ποιο ακριβα
τωρα η χρηση που του κανω δεν ηταν πολυ απαιτιτικο εκτος δρομου διοτι το εχω μαμα και φοβαμε μην του σπασω τιποτα γιατι με το ζορθσνα που του εκανα εσπασα την μια εξαερωση του εμπρος διαφορικου αλλα σε αυτο εγω γιατι δεν υπολογισα καλα το υψος τις .
οι βολτες που θελω να κανω ειναι με λιγη δυσκολια απο τις απλες να περναω ανετα ανηφορες νεροφαγοματα ποταμακια και λιγο ποιο δυσκολα δεν θα ελεγα οχι
στο δρομο παω κανονικα οχι πολλες σφινες και ταχητητα γιατι προσεξα οτι δεν κανει για τετοια μου πεταξε κολο στον περιφερειακο τις δραπετσωνας και απο τοτε φοβηθηκα ουσιαστικα οδηγαω χαλαρα
stavros4x4

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: MAD-KYB
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 20, 2016, 09:22 »
Σταύρο, αφού συμφωνήσω με τον προ.....γράψαντα Αντώνη, θα προσθέσω:

Σήμερα, υπάρχουν αμέτρητα διαφορετικά αμορτισέρ, για κάθε χρήση/γούστο/μετατροπή/βαλάντιο.

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πρόκειται να σου πει ποιό είναι το καλύτερο. Αν υπάρχουν 7 δις κάτοικοι αυτού του πλανήτη, θα ακούσεις 7 δις διαφορετικές απόψεις.

Συμβουλή: Γράψε χιλιόμετρα στο κοντέρ, όπου σιγά σιγά θα κατασταλάξεις στο τι ζητάς και τι αντέχεις. Τρόπο οδήγησης, τερρέν, ταχύτητα, βαθμό δυσκολίας, άνεση κλπ. Παράλληλα, μπορείς να μπαίνεις σαν συνοδηγός, σε φίλους -συμφορουμίτες, για να εμπλουτίζεις την εμπειρία σου. Θα δοκιμάζεις δηλαδή έτοιμα σεταρίσματα.

Τώρα, λειτουργείς υποθετικά. Αυτό που ψάχνεις, θα το βρεις ΜΟΝΟΣ σου. Και σίγουρα όχι με το να κάθεσαι μπροστά από το πληκτρολόγιό σου...

Καλό ψάξιμο.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: MAD-KYB
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 20, 2016, 09:44 »
Ωραία, άρα λοιπόν Σταύρο, θέλεις μια 6ποντη οικονομική ανάρτηση και ένα 195/80-15 λάστιχο, μια χαρά συνδυασμός...
Προσωπικά θα πρότεινα ελατήρια Mad (6ποντα) και αμορτισέρ είτε Monroe Adventure, είτε ΟΜΕ, αυτά που δίνει για το δικό της 4ποντο σετ η ΟΜΕ.
Οι κωδικοί για τα Monroe είναι D4442 (feroza) μπροστά και D8004 (Hilux) πίσω, ενώ οι κωδικοί για τα ΟΜΕ είναι 028 (jimny) μπροστά και 029 (jimny) πίσω.
Ο συνδυασμός Mad/Monroe είναι πιο σφιχτός, ενώ ο συνδυασμός Mad/ΟΜΕ είναι πιο μαλακός.
Τιμή για τα Mad δε γνωρίζω, αλλά πρέπει να είναι κάπου στα 200 ευρώ, τα Monroe πρέπει να έχουν περίπου 130 ευρώ και τα ΟΜΕ κάπου 300 ευρώ, αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις...
Έχε υπόψη ότι θα πρέπει να φτιάξεις ή να βάλεις ρυθμιζόμενες πανάρ και πιθανόν να χρειαστεί να γυρίσεις τα μπροστινά σωληνάκια των φρένων προς τα επάνω αν τερματίζουν στο κρέμασμα...
Πάντως αυτός ο συνδυασμός είναι μια πολύ καλή λύση για πρώτη ανάρτηση, για λογική εκτός δρόμου χρήση και πιστεύω ότι θα σε καλύψει πλήρως για αρχή...


B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος stavros4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: MAD-KYB
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 20, 2016, 10:25 »
Ωραία, άρα λοιπόν Σταύρο, θέλεις μια 6ποντη οικονομική ανάρτηση και ένα 195/80-15 λάστιχο, μια χαρά συνδυασμός...
Προσωπικά θα πρότεινα ελατήρια Mad (6ποντα) και αμορτισέρ είτε Monroe Adventure, είτε ΟΜΕ, αυτά που δίνει για το δικό της 4ποντο σετ η ΟΜΕ.
Οι κωδικοί για τα Monroe είναι D4442 (feroza) μπροστά και D8004 (Hilux) πίσω, ενώ οι κωδικοί για τα ΟΜΕ είναι 028 (jimny) μπροστά και 029 (jimny) πίσω.
Ο συνδυασμός Mad/Monroe είναι πιο σφιχτός, ενώ ο συνδυασμός Mad/ΟΜΕ είναι πιο μαλακός.
Τιμή για τα Mad δε γνωρίζω, αλλά πρέπει να είναι κάπου στα 200 ευρώ, τα Monroe πρέπει να έχουν περίπου 130 ευρώ και τα ΟΜΕ κάπου 300 ευρώ, αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις...
Έχε υπόψη ότι θα πρέπει να φτιάξεις ή να βάλεις ρυθμιζόμενες πανάρ και πιθανόν να χρειαστεί να γυρίσεις τα μπροστινά σωληνάκια των φρένων προς τα επάνω αν τερματίζουν στο κρέμασμα...
Πάντως αυτός ο συνδυασμός είναι μια πολύ καλή λύση για πρώτη ανάρτηση, για λογική εκτός δρόμου χρήση και πιστεύω ότι θα σε καλύψει πλήρως για αρχή...

Ευχαριστώ Αντωνη για την βοήθεια για αρχή παραγγειλα τα mad-monroe και μετά βλέπω για άλλες μπουκάλες μόλις κάτσουν αυτές

stavros4x4

Αποσυνδεδεμένος stavros4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: MAD-KYB
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 20, 2016, 10:27 »
Σταύρο, αφού συμφωνήσω με τον προ.....γράψαντα Αντώνη, θα προσθέσω:

Σήμερα, υπάρχουν αμέτρητα διαφορετικά αμορτισέρ, για κάθε χρήση/γούστο/μετατροπή/βαλάντιο.

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πρόκειται να σου πει ποιό είναι το καλύτερο. Αν υπάρχουν 7 δις κάτοικοι αυτού του πλανήτη, θα ακούσεις 7 δις διαφορετικές απόψεις.

Συμβουλή: Γράψε χιλιόμετρα στο κοντέρ, όπου σιγά σιγά θα κατασταλάξεις στο τι ζητάς και τι αντέχεις. Τρόπο οδήγησης, τερρέν, ταχύτητα, βαθμό δυσκολίας, άνεση κλπ. Παράλληλα, μπορείς να μπαίνεις σαν συνοδηγός, σε φίλους -συμφορουμίτες, για να εμπλουτίζεις την εμπειρία σου. Θα δοκιμάζεις δηλαδή έτοιμα σεταρίσματα.

Τώρα, λειτουργείς υποθετικά. Αυτό που ψάχνεις, θα το βρεις ΜΟΝΟΣ σου. Και σίγουρα όχι με το να κάθεσαι μπροστά από το πληκτρολόγιό σου...

Καλό ψάξιμο.

Καλημέρα Γιαννη μα γι αυτό ανοιξα το θέμα για να ακούσω μερικές γνώμες ακόμα τώρα όπως ειπες άκουσα πολλές αλλά οι ποιο πολλές κατελειγαν σε mad -monroe και όπως ειπες τα δοκιμαζω και βλέπω γιατί ο καλύτερος δοκιμαστεις είναι πάντα ο οδηγός έτσι δεν είναι?
stavros4x4

Αποσυνδεδεμένος stavros4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: MAD-KYB
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 20, 2016, 10:28 »
άρα θα θέλει και παναρ ρυθμιζόμενη σκέφτομαι να την φτιάξω μόνος μου έχω κάτι σωλήνες με 2-2.5χιλιοστα πάχος καλή δεν θα ναι?
stavros4x4

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: MAD-KYB
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 20, 2016, 10:48 »

 ο καλύτερος δοκιμαστεις είναι πάντα ο οδηγός έτσι δεν είναι?

ΑΚΡΙΒΩΣ Σταύρο!!!


σκέφτομαι να την φτιάξω μόνος μου έχω κάτι σωλήνες με 2-2.5χιλιοστα πάχος καλή δεν θα ναι?

ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ!!!!!


Είσαι σίγουρος ότι έσπασες την εξαέρώση του μπρος διαφορικού;;; Αυτή βρίσκεται στο πάνω μέρος του......
Από τις άμεσες αγορές, σου προτείνω μια ποδιά για το τράνσφερ.

Υπάρχει πλούσιο υλικό, σχετικά με τις αναρτήσεις κλπ.
ΠΡΙΝ προχωρήσεις σε οποιαδήποτε τροποποίηση/ψήλωμα, θα σε συμβούλευα να το "ξεκκοκαλίσεις".
Μέχρι το +4, οι πρόσθετες αλλαγές που χρειάζονται είναι λίγες και μικρές. Κάνοντας κάποιους συμβιβασμούς, μπορείς να αποφύγεις τις ρυθμιζόμενες πανάρ, μπράτσα, αποστάτες τροχών κλπ, και να χρειαστούν ελάχιστες πρόσθετες ενέργειες.
Από +4 και πάνω, πας γυρεύοντας..... Το ένα θα φέρνει/απαιτεί το άλλο, κοκ. Και τότε θα χρειάζεται να χώνεις τακτικά το χέρι στην τσέπη...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2016, 11:18 από YannisS »

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: MAD-KYB
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 20, 2016, 11:40 »
ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ!!!!!
>sostos<
Με αυτά τα πράγματα δεν παίζουν, είναι ζήτημα ζωτικής σημασίας και ασφάλειας..... ;)
Σταύρο καλοφόρετη η ανάρτηση, περιμένουμε εντυπώσεις όταν με το καλό τη βάλεις και τη δοκιμάσεις...
Είτε θα φτιάξεις τις μαμίσιες πανάρ ρυθμιζόμενες σε κάποιον αξιόπιστο μάστορα, είτε θα πάρεις καινούργιες ρυθμιζόμενες.
Αν και με την ανάρτηση που παράγγειλες υποτίθεται ότι δεν χρειάζονται ούτε ρυθμιζόμενες πανάρ, ούτε έκκεντρα/άλλα σινεμπλόκ στα μπράτσα (για ρύθμιση της κάστερ), εγώ θα σου έλεγα τουλάχιστον τις πανάρ να τις φτιάξεις...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος stavros4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: MAD-KYB
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 20, 2016, 18:45 »
Ναι Γιάννη εσπασα την προέκταση που είχα βάλει για να βάλω το σωληνάκι τις εξαέρωσης δεν είχα υπολογίσει σωστά σε ποιο ύψος θα έπεφτε και χτύπησε στο δοκάρι του πλαισίου και μου σπάσε το πρόσθετο που είχα βάλει τώρα το έκανα ποιο κοντό και θα το δω πάλι

Αντωνη γιατί να μην τις κάνω ρυθμιζόμενες ? Νομίζω είναι εύκολο μία σωλήνα με πάχος και παξιμάδια από την μία μεριά με κόντρα παξιμάδι και θα είναι εντάξει πιστεύω τι λες?
stavros4x4