Αποστολέας Θέμα: 205r16  (Αναγνώστηκε 3596 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gv1600

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
205r16
« στις: Νοέμβριος 13, 2016, 14:34 »
Γειά σας,

ψάχνω 4αδα ή και 5άδα στη διάσταση 205r16 σε πέλμα sirocco/kayman.
θα τα ζαντάρω σε 5,5'' φαρδος ζαντας.

θα με ενδιέφερε όσοι τυχόν φοράτε τέτοια να μου πείτε τη μάρκα που χρησιμοποιείτε και την πραγματική διάμετρο που έχει φορεμένο.

ποιάς μάρκας ελαστικό έχει τη μεγαλύτερη διάμετρο στη διάσταση αυτή?

Ευχαριστώ.

SJ 413 LWB "Agriκολας"

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: 205r16
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 17, 2016, 18:40 »
Δυστυχώς τα έδωσα τα δικά μου πριν από λίγο καιρό...
Τα Malatesta Kaiman που είχα σ' αυτή τη διάσταση ήταν φορεμένα (σε 6άρα ζάντα) περίπου 75 εκ, τα Ziarelli Extreme Forest στην ίδια διάσταση ήταν περίπου 74,5 εκ αλλά σε 7άρα ζάντα.
Για την ιστορία, τα Ziarelli είχαν μεγαλύτερα κενά στα εξωτερικά τακούνια από τα Kaiman και μεγαλύτερα σε ύψος, προσωπικά πιστεύω ότι τα Ziarelli ήταν ελαφρώς καλύτερα παντού.
Πάντως, δε νομίζω να βρεις πάνω από 75 - 75,5 εκ διάμετρο σ' αυτή τη διάσταση ζανταρισμένο...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος gv1600

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 205r16
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 21:45 »
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Ποιά απο τις αναγομώσεις κάνουν καλά "γηρατειά" ?
ακουω οτι τα malatesta δεν είναι και τόσο καλά μετά απο κάποιο διάστημα.

τα ziarelli που τα βρήκες και πόσο?
ετσι για να έχω μια ιδέα.

ευχαριστώ.
SJ 413 LWB "Agriκολας"

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: 205r16
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 19, 2016, 11:59 »
Κοίταξε, δεν έχω κρατήσει λάστιχο πάνω από 2-3 συνεχόμενες σεζόν, οπότε δεν είμαι ο πιο κατάλληλος να σου πω ποιό λάστιχο "γερνάει" καλύτερα. Πάντως, από γνωστούς και φίλους αλλά και για όσο τα είχα, τα Malatesta Kaiman έχουν την τάση να εμφανίζουν ρωγμές στη βάση των τακουνιών και στα πλαϊνά, ενώ η γόμα δεν σκληραίνει εύκολα.
Τα Fedima Sirocco είναι βαριά, αδικαιολόγητα ακριβά και έχουν προβληματάκια με ρωγμές ακόμα και στη βάση του πέλματος, ενώ είναι και αυτά μαλακά γενικά. Τα Insa Turbo Special Track έχουν πολύ σκληρή γόμα και γλυστράνε πολύ στο βρεγμένο, ενώ έχουν και πολύ προβληματικά χείλη, με αποτέλεσμα να φεύγουν κομμάτια με το ζαντάρισμα-ξεζαντάρισμα, τα χειρότερα λάστιχα που είχα ποτέ...
Τα Ziarelli Extreme Forest για όσο τα είχα πάνω (1 χρόνο), ήταν τα καλύτερα απ' όλα (φυσικά δε γνωρίζω τι συμπεριφορά θα είχαν μετά από 1-2 χρόνια), καμία απολύτως ρωγμή, μαλακή γόμα, αραιά και μεγάλα τακούνια και δούλευαν πολύ ωραία με χαμηλές πιέσεις (15 psi) χωρίς πρόβλημα, αλλά ήταν και πιο ακριβά από τα Kaiman.
Τα Malatesta αλλά και τα Ziarelli μπορείς να τα βρεις εδώ http://www.4wheelershouse.gr/index.php/el, τα Malatesta τα είχα πάρει αν θυμάμαι καλά 420 ή 450 € και τα Ziarelli 500 €.
Πάντως, αν θέλεις μεγαλύτερη διάμετρο από 75 εκ και δε σε πειράζει το λίγο μεγαλύτερο πλάτος (θα χρειαστείς φαρδύτερη ζάντα όμως), κοίταξε το Silverstone MT-117 Xtreme 31x10.5-16LT (πρωτογενές). Είναι βέβαια λίγο πιο ακριβό (600 €) αλλά είναι με διαφορά καλύτερο από όλες τις αναγομώσεις, μιλάμε ότι το λάστιχο "κεντάει"...
Μπορείς να το βρεις εδώ http://quinda4x4ltd.com/elastika. Έχε υπόψη σου ότι οι διαστάσεις που αναφέρει ο πίνακας δεν είναι σωστές, οι πραγματικές του διαστάσεις είναι περίπου 23 εκ πλάτος πέλματος και περίπου 77,5 εκ διάμετρος (τα κιλά είναι σωστά) και είναι φυσικά πιο ελαφρύ από όλες τις αναγομώσεις σε διάσταση 205R16...
Το έβαλα πρόσφατα σε διάσταση 33x9.5-16LT και έπαθα πλάκα, το λάστιχο απλά "δεν υπάρχει"...και στο λέω εγώ που για πάνω από 11 χρόνια έβαζα αναγόμωση και έπινα νερό στ' όνομά της... ;)
   

   
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2016, 12:01 από Metalaxe »
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος gv1600

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 205r16
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 20, 2016, 07:18 »
Συμφωνώ για τα fedima.
Δυστυχώς δεν έχω πείρα απο άλλες αναγομώσεις.
θα προσπαθησω για ziarelli, malatesta ή marix.

τα silverstone τα εχω ήδη σε 35'', είναι όντως αρκετα ελαφριά, αλλά δε καταφερα ποτέ να τα ζυγοσταθμισω όπως πρεπει, κάτι που τα 35'' της fedima δεν υπήρχε πρόβλημα κανένα.
Δε ξέρω γιατί.

Τέλος παντων..... οι διαστάσεις που μπορώ να κινηθώ είναι 205/16 ή 215/85/16..... και ειναι συνήθως αναγομώσεις για να βρώ άγριο πέλμα.

Ευχαριστω και πάλι!
SJ 413 LWB "Agriκολας"