Αποστολέας Θέμα: Τάσος απο Αθήνα  (Αναγνώστηκε 1991 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nightblade

  • Jimny
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • "born to lose live to win" Motorhead
Τάσος απο Αθήνα
« στις: Αύγουστος 31, 2017, 16:56 »
Καλησπέρα σε όλους και σε όλες

Νέος στο όμορφο και πολύ ενδιαφέρον φόρουμ σας ....... αν και κάτοχος Jimny για αρκετά χρόνια. Με την σειρά μου λοιπον να συστηθώ, είμαι ο Τάσος , μένω στο κέντρο της Αθήνας και είμαι μηχανολόγος μηχανικός στο επάγγελμα (ασχολούμαι με κτιριακές εγκαταστάσεις - με οχήματα ερασιτεχνικά). Κάτοχος ενος πράσινου μεταλλικού Jimny του 98' (hardtop J13BB) με 205.000 χλμ στην πλάτη του (είναι απο 2ο χέρι) που αγοράστηκε για 2ο όχημα στην οικογένεια ετσι ώστε και να το χρησιμοποιεί η σύζυγος για εκμάθηση αρχικά και εγω σαν "παιχνιδομηχανή" για τον ελεύθερο χρόνο μου. Το προηγούμενο τετρακίνητο που είχα ήταν ενα Lada Niva 1.7 (εξαιρετικό εκτος δρόμου αυτοκίνητο με παιδικές ασθένειες όμως).

Επειδή λοιπόν αγοράστηκε αρχικά σαν εκπαιδευτικό της συζύγου προσπάθησα να βρω κάτι φτηνό σε καλή σχετικά μηχανολογική κατάσταση όπως και τελικά βρήκα. Με τον καιρό όμως ήρθε και η ανάγκη για "συμμάζεμα" που εξελίχτηκε σε έρωτα με το αυτοκίνητο με αποτέλεσμα να ξεκινήσω απο μια αντικατάσταση σπασμένου καθρέφτη και να καταλήξω σε ολική βαφή. Με πολύ μεράκι και αγάπη αντικαταστάθηκαν και αρκετά μηχανολογικά μέρη (κεντρικοί άξονες - σταυροί - ψυγειο - τρόμπα βενζίνης - γραμμή τροφοδοσίας και πολλά αλλα) με αποτέλεσμα σήμερα να γουστάρω περισσότερο να πηγαίνω στην δουλειά με το Jimny παρά με το κανονικό μου (Toyota Yaris Mk3 12')
Φυσικά καλύπτει 100% τις ανάγκες μου για εξερεύνηση στην φύση τόσο κοντά όσο και μακριά απο την Αθήνα. Τα καλοκαίρια συνήθως "οργώνω" το αγαπημένο μου Καντήλι στην Βόρεια Εύβοια λόγο καταγωγής της γυναίκας.

Στο φόρουμ πέρα απο το πλούσιο υλικό τεχνικής φύσης ελπίζω να βρώ και καλή παρέα για βόλτες μικρές και μεγάλες γιατι δυστυχώς τα τελευταία χρόνια όλοι οι 4κίνητοι φίλοι και γνωστοί έχουν "κρεμάσει τα παπούτσια" αφού πλέον είναι πολυτέλεια το σπορ. Και ας μήν κρυβόμαστε μια απλή χωμάτινη  βόλτα με εμπλοκή τετρακίνησης σε ανηφορικές κλίσεις και το 20ρικάκι στην βενζίνη είναι σίγουρο (τουλάχιστον για την χρήση που με ευχαριστεί να κάνω εγώ). Συγνώμη αν κούρασα με το κείμενο και ελπίζω να γνωριστούμε και απο κοντά.

Καλό χειμώνα σε όσους γύρισαν απο άδεια (για μενα ειναι βδομάδα προσαρμογής  :(


Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Τάσος απο Αθήνα
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 01, 2017, 20:49 »
Γειά σου Τάσο, καλώς ήρθες στην παρέα !!
Στο φόρουμ θα βρεις σχεδόν οτιδήποτε θελήσεις, για τα υπόλοιπα ρώτησε και θα σου απαντήσει όποιος γνωρίζει... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Nightblade

  • Jimny
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • "born to lose live to win" Motorhead
Απ: Τάσος απο Αθήνα
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 17:21 »
Καλως σας βρήκα !!!!! Έχει μπόλικο υλικό ..... όρεξη να υπάρχει για διάβασμα!!!
Εσένα σε έχω λίγο άχτι ρε αδερφέ  ;D και εξηγούμαι : Απο τότε που πήρα το αμάξι μόλις πάω να κάνω αναζήτηση οτιδήποτε σχετικό στο Google πχ "Jimny καστερ",  "Jimny πανάρ" Jimny ελατήρια" "Jimny με πατατες στο φούρνο και κολοκυθάκια" ένα και μοναδικό αποτέλεσμα πάνω πάνω "PROJECT METALAXE" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πατάω εικόνες και παιρνω το λευκό σου Jimny πανω στην ράμπα !!!  lol. Σε λίγο θα το βλέπω και στον ύπνο μου.  bhe

Πέρα απο την πλάκα πολύ ωραία δουλειά και μερακλήδικη - μπράβο σου. Επίσης τα άρθρα σου ήταν καταλυτικά για αρκετές αγορές που έκανα - αλλα κυρίως απο αυτές που ΔΕΝ εκανα γιατι θα την πάταγα (χειμερινά ελαστικά). Thanks που μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Τάσος απο Αθήνα
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 11:54 »
 la_h la_h la_h 174>/
Να 'σαι καλά Τάσο για τα καλά σου λόγια....χαίρομαι που σου φάνηκε χρήσιμη η ιστοσελίδα, βασικά αυτός ήταν ο στόχος μας, να βοηθήσουμε όσους περισσότερους μπορούμε, όσο μπορούμε, προκειμένου να μην επαναλάβουν τα (πολλά και κοστοβόρα) λάθη που κάναμε εμείς στα πρώτα μας βήματα... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος jimnyjump

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 258
Απ: Τάσος απο Αθήνα
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 19, 2017, 10:21 »
Καλως ήλθες Τάσο!  :)
me gusta la montana...

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Τάσος απο Αθήνα
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 19, 2017, 15:35 »
WELCOME !!!!!! j12

Αποσυνδεδεμένος Nightblade

  • Jimny
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • "born to lose live to win" Motorhead
Απ: Τάσος απο Αθήνα
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 19, 2017, 21:00 »
Ευχαριστώ παιδιά! Χαίρομαι που ήρθα στην όμορφη παρέα σας  :)