Αποστολέας Θέμα: Επιλογή ελαστικού.  (Αναγνώστηκε 1849 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Morian

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5
  • www.jimnyclub.com
Επιλογή ελαστικού.
« στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 19:17 »
Καλησπέρα στην παρέα.
Τον τελευταίο χρόνο έχω ρίξει πολύ διάβασμα σε ότι αφορά το jimny και γενικά περί 4x4.
Λοιπόν έβαλα πριν 2 εβδομάδες ελατήρια mad +6 και αμορτισέρ Monroe adventure μακρύ.
Εντάξει το αποτέλεσμα πραγματικά τέλειο, τα πίνει όλα δεν καταλαβαίνεις λακκούβες, πέτρες, τίποτε.
Το ερώτημα τώρα είναι το εξής,
Τι ελαστικό να βάλω σχετικά με την διάσταση?
Το σίγουρο είναι ότι θα ειναι fedima extreme, βγαίνει και σε 215/75/15 αλλά και σε 195/80/15.
Αν μπορείτε να μου πείτε τα καλά και τα κακά του καθενός.
Αυτο που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να πέσει όσο το δυνατόν λιγότερο γιατί είναι το μόνο αμάξι που έχω και αναγκαστικά πηγαίνω και άσφαλτο (έχω και μελίσσια και κουβαλάω με τρέιλερ συχνά)
Αλλά έχω και το κυνήγι σε λάσπες και πετρες όλο το χειμώνα + την τρελα για off road.
Εντάξει σκέφτομαι να πάρω μια τετράδα ζάντες για να βάλω τα mud και να κρατήσω τις παρθενικες με τα a/t για το καλοκαίρι που κάνω και τα δρομολόγια στην άσφαλτο.
Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά χρειάζομαι πραγματικά τα φώτα σας.

Αποσυνδεδεμένος ARGYKLI

  • Jimny
  • Μηνύματα: 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή ελαστικού.
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 22, 2017, 21:32 »
Καλησπέρα φίλε.
Η επιλογή του ελαστικού που θα βάλεις αν πρόκειται για αναγομωση θα πρέπει μα γίνει με την πραγματική διάμετρο του ελαστικού και όχι με την ονομαστική.
Π.χ τα fedima που αναφέρεις υπάρχουν σε 2 διαφορετικές διαμετρους στην ίδια διάσταση. Αν θες να σου κόψει λιγότερο το αυτοκίνητο θα πρέπει να επιλέξεις ελαστικό που να είναι όσο ποιό κοντινή διάμετρο με την εργοστασιακή.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Επιλογή ελαστικού.
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 12:10 »
Μεταξύ των δύο διαστάσεων, θα σου πρότεινα να βάλεις την 19/80/15. Εχει πιο λεπτό πέλμα και "κόβει" λιγότερο (ππερίπου 3%). Overall η καλύτερη διάσταση. Αντί για τα extreme, σου προτείνω τα partner. έχουν το ίδιο πέλμα + τους προστατευτικούς δακτύλους στα μάγουλα. Ζήτα την μεγάλη διάμετρο (νομίζω είναι η  έκδοση 1).