Αποστολέας Θέμα: Περί μετατροπών / βελτιώσεων / αλλαγών στα jimny μας...!  (Αναγνώστηκε 31078 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Περί μετατροπών / βελτιώσεων / αλλαγών στα jimny μας...!
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 12, 2008, 21:34 »

Kοιτα... μεχρι αυτο το υψος, δηλαδη γυρω στους 4/5/6 ποντους, σιγουρα δεν υπαρχει κανενα προβλημα στη συμπεριφορα του αυτοκινητου... 
Ειναι δηλαδη μια μικρη μετατροπη, που σιγουρα βεβαια φευγει απο τα standards της... "μαμας" εταιρειας, αλλα σε καμμια περιπτωση δε καθιστα το αυτοκινητο επικινδυνο στην οδηγηση, τοσο στην ασφαλτο, οσο και εκτος δρομου...  Θα ελεγα οτι ειναι αυτο το λιγο υψος που λειπει απο το jimny...!
Eπισης, xαιρομαι και εγω, αλλα και καποιοι αλλοι (θα δεις...), που η παρεα των εραστων της αυτονομης καταδυσης του jimnyclub μεγαλωνει!!!
  ;)  lol cl yah
 
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος warhol

  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
  • WWW.IERODOULES.COM
Απ: Περί μετατροπών / βελτιώσεων / αλλαγών στα jimny μας...!
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 12, 2008, 21:44 »

Kοιτα... μεχρι αυτο το υψος, δηλαδη γυρω στους 4/5/6 ποντους, σιγουρα δεν υπαρχει κανενα προβλημα στη συμπεριφορα του αυτοκινητου... 
Ειναι δηλαδη μια μικρη μετατροπη, που σιγουρα βεβαια φευγει απο τα standards της... "μαμας" εταιρειας, αλλα σε καμμια περιπτωση δε καθιστα το αυτοκινητο επικινδυνο στην οδηγηση, τοσο στην ασφαλτο, οσο και εκτος δρομου...  Θα ελεγα οτι ειναι αυτο το λιγο υψος που λειπει απο το jimny...!
Eπισης, xαιρομαι και εγω, αλλα και καποιοι αλλοι (θα δεις...), που η παρεα των εραστων της αυτονομης καταδυσης του jimnyclub μεγαλωνει!!!
  ;)  lol cl yah
 
εχουμε και λεμε....
αναρτηση και ψηλωμα 4-5 ποντους
εργατη
κοτσαδορο
προστατευτικη ποδια
λαστιχα 50-50
φιμε τζαμια
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2008, 21:46 από warhol »
WWW.IERODOULES.COM

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Περί μετατροπών / βελτιώσεων / αλλαγών στα jimny μας...!
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 13, 2008, 11:52 »
Φίλε μου,

όσον αφορά το ψήλωμα, προσωπικά έβαλα την ΟΜΕ +4 και είμαι πολύ ενθουσιασμένος...Φυσικά αν έχεις χρόνο και διαβάσεις σχετικά ποστς θα βρεις και άλλες λύσεις με όλα τα σχόλια από χρήστες τους. Το ίδιο ισχύει για όλες τις αλλαγές που θέλεις να κάνεις. Για τα λάστιχα μόνο μια παρατήρηση, αν θέλεις να διατηρήσεις την τελική του γύμνι και την ευκολία που ανεβάζει τις στροφές του, προτίμησε λάστιχο στην μαμά διάσταση. Όπως προ-είπαν και οι φίλοι μας, κατέγραψε τις ανάγκες σου, διάβασε λίγο σχετικά ποστς και εδώ είμαστε....  ;)
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος warhol

  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
  • WWW.IERODOULES.COM
Απ: Περί μετατροπών / βελτιώσεων / αλλαγών στα jimny μας...!
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 14, 2008, 15:09 »
Φίλε μου,

όσον αφορά το ψήλωμα, προσωπικά έβαλα την ΟΜΕ +4 και είμαι πολύ ενθουσιασμένος...Φυσικά αν έχεις χρόνο και διαβάσεις σχετικά ποστς θα βρεις και άλλες λύσεις με όλα τα σχόλια από χρήστες τους. Το ίδιο ισχύει για όλες τις αλλαγές που θέλεις να κάνεις. Για τα λάστιχα μόνο μια παρατήρηση, αν θέλεις να διατηρήσεις την τελική του γύμνι και την ευκολία που ανεβάζει τις στροφές του, προτίμησε λάστιχο στην μαμά διάσταση. Όπως προ-είπαν και οι φίλοι μας, κατέγραψε τις ανάγκες σου, διάβασε λίγο σχετικά ποστς και εδώ είμαστε....  ;)

το μονο που με προβληματιζε με το ψηλωμα,ηταν το κατα ποσο θα ειχε αντικτυπο στην οδηγικη του συμπεριφορα!εφοσον λετε οτι δεν υπαρχει προβλημα,προχωραω και εγω  ;)!!λαστιχα στην μαμα διασταση θα βαλω!ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια!
WWW.IERODOULES.COM

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Περί μετατροπών / βελτιώσεων / αλλαγών στα jimny μας...!
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 14, 2008, 15:14 »
Φίλε μου,

όσον αφορά το ψήλωμα, προσωπικά έβαλα την ΟΜΕ +4 και είμαι πολύ ενθουσιασμένος...Φυσικά αν έχεις χρόνο και διαβάσεις σχετικά ποστς θα βρεις και άλλες λύσεις με όλα τα σχόλια από χρήστες τους. Το ίδιο ισχύει για όλες τις αλλαγές που θέλεις να κάνεις. Για τα λάστιχα μόνο μια παρατήρηση, αν θέλεις να διατηρήσεις την τελική του γύμνι και την ευκολία που ανεβάζει τις στροφές του, προτίμησε λάστιχο στην μαμά διάσταση. Όπως προ-είπαν και οι φίλοι μας, κατέγραψε τις ανάγκες σου, διάβασε λίγο σχετικά ποστς και εδώ είμαστε....  ;)

το μονο που με προβληματιζε με το ψηλωμα,ηταν το κατα ποσο θα ειχε αντικτυπο στην οδηγικη του συμπεριφορα!εφοσον λετε οτι δεν υπαρχει προβλημα,προχωραω και εγω  ;)!!λαστιχα στην μαμα διασταση θα βαλω!ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια!

Έχει αλλά συνηθίζεται πολύ γρήγορα και δεν προβληματίζει...Προσωπικά όπως το οδηγούσα πριν έτσι το οδηγώ και τώρα...για εντός μιλάω πάντα...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος warhol

  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
  • WWW.IERODOULES.COM
Απ: Περί μετατροπών / βελτιώσεων / αλλαγών στα jimny μας...!
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 14, 2008, 19:47 »
Φίλε μου,

όσον αφορά το ψήλωμα, προσωπικά έβαλα την ΟΜΕ +4 και είμαι πολύ ενθουσιασμένος...Φυσικά αν έχεις χρόνο και διαβάσεις σχετικά ποστς θα βρεις και άλλες λύσεις με όλα τα σχόλια από χρήστες τους. Το ίδιο ισχύει για όλες τις αλλαγές που θέλεις να κάνεις. Για τα λάστιχα μόνο μια παρατήρηση, αν θέλεις να διατηρήσεις την τελική του γύμνι και την ευκολία που ανεβάζει τις στροφές του, προτίμησε λάστιχο στην μαμά διάσταση. Όπως προ-είπαν και οι φίλοι μας, κατέγραψε τις ανάγκες σου, διάβασε λίγο σχετικά ποστς και εδώ είμαστε....  ;)

το μονο που με προβληματιζε με το ψηλωμα,ηταν το κατα ποσο θα ειχε αντικτυπο στην οδηγικη του συμπεριφορα!εφοσον λετε οτι δεν υπαρχει προβλημα,προχωραω και εγω  ;)!!λαστιχα στην μαμα διασταση θα βαλω!ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια!

Έχει αλλά συνηθίζεται πολύ γρήγορα και δεν προβληματίζει...Προσωπικά όπως το οδηγούσα πριν έτσι το οδηγώ και τώρα...για εντός μιλάω πάντα...
σε ταξιδακια?πχ πατρα
WWW.IERODOULES.COM

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Περί μετατροπών / βελτιώσεων / αλλαγών στα jimny μας...!
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 14, 2008, 20:05 »
Μετά τα πρώτα 100ΚΜ με την ανάρτηση θα έχεις ξεχάσει πως ήταν πριν... Για να βεβαιωθείς έλα σε καμία βόλτα να οδηγήσεις κάποιο μόνο με ανάρτηση να δεις και ο ίδιος...Φαντάζομαι πως κανένας φίλος δεν θα σου αρνηθεί μια βόλτα ;)
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Μάχος

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1440
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί μετατροπών / βελτιώσεων / αλλαγών στα jimny μας...!
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 14, 2008, 21:10 »
φιλε warhol καταρχην καλοσωρισες στην πανελληνια παρεα μας  >ilov< >ilov< >ilov2< >ilov2<

οταν πρωτοπηρα το jimny μετα απο 1 βδομαδα εκανα το πρωτο του ταξιδι:Θεσ/νικη-Αθηνα

ολα μια χαρα δεν κουραστηκα καθολου(πες και το οτι ηταν η λαχταρα να το οδηγησω)

απο τοτε εχω αλλαξει 2 αναρτησεις οσον αφορα το υψος και το συγκεκριμενο δρομολογιο το εκανα αρκετες φορες και με τις 2 αναρτησεις

ΟΜΕ +4cm(full set αναρτηση και ελατηρια)

+6cm(ΟΜΕ αμορτισερ MAD ελατηρια) που φοραω τωρα.οπως λεει και ο verse απλα θελει στην αρχη να το συνηθησεις μετα θα δεις μεγαλη διαφορα και στους κραδασμους απο τις ανωμαλιες των....αψογων ελληνικων δρομων lol lol  απλα θελει λιγο προσχη στις εντονες πλεον κλισεις (οχι ομως επικινδυνες εφοσον οδηγουμε συνετα) αλλα και αυτο το συνηθιζεις

Αποσυνδεδεμένος warhol

  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
  • WWW.IERODOULES.COM
Απ: Περί μετατροπών / βελτιώσεων / αλλαγών στα jimny μας...!
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 15, 2008, 00:05 »
φιλε warhol καταρχην καλοσωρισες στην πανελληνια παρεα μας  >ilov< >ilov< >ilov2< >ilov2<

οταν πρωτοπηρα το jimny μετα απο 1 βδομαδα εκανα το πρωτο του ταξιδι:Θεσ/νικη-Αθηνα

ολα μια χαρα δεν κουραστηκα καθολου(πες και το οτι ηταν η λαχταρα να το οδηγησω)

απο τοτε εχω αλλαξει 2 αναρτησεις οσον αφορα το υψος και το συγκεκριμενο δρομολογιο το εκανα αρκετες φορες και με τις 2 αναρτησεις

ΟΜΕ +4cm(full set αναρτηση και ελατηρια)

+6cm(ΟΜΕ αμορτισερ MAD ελατηρια) που φοραω τωρα.οπως λεει και ο verse απλα θελει στην αρχη να το συνηθησεις μετα θα δεις μεγαλη διαφορα και στους κραδασμους απο τις ανωμαλιες των....αψογων ελληνικων δρομων lol lol  απλα θελει λιγο προσχη στις εντονες πλεον κλισεις (οχι ομως επικινδυνες εφοσον οδηγουμε συνετα) αλλα και αυτο το συνηθιζεις
προτεινεις ψηλωμα +4 cm ή +6 cm? t4
WWW.IERODOULES.COM

Αποσυνδεδεμένος Μάχος

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1440
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί μετατροπών / βελτιώσεων / αλλαγών στα jimny μας...!
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 15, 2008, 07:53 »
βασικα το θεμα ειναι για ποια χρηση το θελεις το αυτοκινητο οσον αφορα τις off-road καταστασεις.

γνωμη μου δοκιμασε πρωτα το +4 και απο κει και περα κοιτας και παραπανω ;)

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Περί μετατροπών / βελτιώσεων / αλλαγών στα jimny μας...!
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 15, 2008, 07:58 »

Φιλε warhol... μη βιαζεσαι και κανε λιγο υπομονη...  ;)
Αναμενεται κατι πολυ καλο και επωνυμο, ειδικα για jimny!!! Αναμενεται μαλιστα πολυ πολυ συντομα...  ;) ;D lol




Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί μετατροπών / βελτιώσεων / αλλαγών στα jimny μας...!
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 15, 2008, 09:46 »
Για ποσο υψος θα ειναι η νεα αναρτηση?Ξερουμε τιποτα παραπανω?
Καποιο link να ριξουμε καμια ματια?
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Περί μετατροπών / βελτιώσεων / αλλαγών στα jimny μας...!
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 15, 2008, 09:51 »

 ;) Υπομονη...   Trust me...   >:D
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος big-terios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 486
Απ: Περί μετατροπών / βελτιώσεων / αλλαγών στα jimny μας...!
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 15, 2008, 16:18 »

 ;) Υπομονη...   Trust me...   >:D

Κανένα coilover with elliptic 3/4????  roc2 roc2 roc2 roc2 roc2
Brat president
www.braters.gr
Όπου οι άλλοι σταματάνε εμείς προχωράμε :):):):)

Ευρυτανία TEAM   :D

Έρχετε το B-S :-O

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Περί μετατροπών / βελτιώσεων / αλλαγών στα jimny μας...!
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 15, 2008, 18:54 »

 ;) Υπομονη...   Trust me...   >:D

Κανένα coilover with elliptic 3/4????  roc2 roc2 roc2 roc2 roc2

Βρε τι να το κάνεις, με τόσο λίγο βάρος(αυτοκίνητο και οδηγός ;D) έχεις πάντα πρόσφυση  ;) ;D lol
 87 87 lol lol lol (αυτό μου έμεινε lol lol lol lol)
Γιάννης Δημητρέλης